افت معماگونه بورس و افزايش غيرمترقبه قيمت دلار

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۵ تیر ۹۴ - ۱۷:۰۱

  کد خبر : 34435

  افت معماگونه بورس و افزایش غیرمترقبه قیمت دلار

  واران نیوز به نقل از خراسان: علیرغم این که بورس تهران یک هفته قبل از توافق هسته ای، با روند …

  واران نیوز به نقل از خراسان: علیرغم این که بورس تهران یک هفته قبل از توافق هسته ای، با روند رو به رشدی مواجه شده بود، دیروز و پس از اعلام توافق هسته ای، در میان ناباوری سهامداران روند نزولی در پیش گرفت. دلار و ارز نیز بر خلاف انتظار معمول، راه صعودی در پیش گرفتند. مجموع این شرایط سبب شد تا تحلیل ها به این موضوعات متمرکز شود. در ذیل، به بررسی چرایی این تغییرات خلاف انتظار خواهیم پرداخت.

  چرا بورس برخلاف انتظار، منفی شد؟

  بورس تهران که یک هفته قبل از توافق هسته ای، با رشد حدود ۲۷۰۰ واحدی، از کانال ۶۶ هزار به ۶۹ هزار واحد ارتقا یافته بود، یک روز پس از اعلام توافق هسته ای، با کاهش ۶۰۵ واحدی شاخص، به رقم ۶۸ هزار و ۸۲۷ واحد رسید. به گزارش فارس معاملات دیروز بازار سهام در حالی آغاز شد که اغلب معامله‌گران انتظار داشتند یک روز پس از اعلام نتیجه مذاکرات هسته‌ای نماگرهای بورس با جهش مثبت در مدار صعودی از روی کانال روانی رکودی ۱۸ ماهه اخیر عبور کند. اما رفتار متناقض برخی فعالان بازار و به خصوص حقوقی‌ها (شخصیت های حقوقی سهامدار) در روزهای گذشته مبنی بر فروش گسترده سهام و در عین حال عدم اطمینان خریداران از تکرار تجربه عرضه‌های بی‌محابای حقوقی‌ها در ماه‌های قبل باعث شد تا بسیاری از معامله‌گران بازار آخرین روز معاملاتی این هفته را در آستانه تعطیلات پیش رو فقط نظاره‌گر باشند. دیروز فعالان بازار سهام چند سناریو را برای ارزیابی رفتار معامله‌گران در تالار شیشه‌ای ارائه می‌دادند. نخست آنکه به نظر می رسد برخی اشخاص حقیقی برخوردار از رانت و یا مدیران حقیقی صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری حقوقی با عرضه سهام و افزودن فشار فروش در نمادهای معاملاتی پرتقاضای بازار قصد پایین کشیدن عمدی قیمت‌ها و سپس جمع‌آوری سهام ارزان را در دستور کار خود قرار داده‌اند.در مقابل سناریوی دیگری نیز مطرح می‌شد که معامله‌گران بازار سهام طی دیروز و روزهای آینده به دقت رفتار بازار را تحت نظر قرار داده تا با ارزیابی و اطمینان از میزان نقدینگی به گردش درآمده در بازار برای ورود مطمئن اقدام کنند.

  از سوی دیگر به گزارش ایسنا، فرقی معاون شرکت کارگزاری بانک اقتصاد نوین، اقدام خلاف روند بازار را به در پیش بودن مجامع برخی شرکتهای بزرگ در ۳۱ تیر ماه و توقف نماد آنها و نیاز سهامداران به تامین نقدینگی و نیز تعطیلات عید فطر نسبت داد. به عقیده وی، علاوه بر نزدیک شدن به زمان برگزاری مجامع شرکتها، بخشی از فروش سهام در معاملات دیروز نیز، مربوط به پیش خور کردن قیمت ها قبل از توافق بوده است. به طوری که در هفته گذشته و ابتدای هفته جاری بسیاری از سهم ها قیمت خود را پیدا کرده و عده‌ای با افتادن بر روی دور سود، اقدام به فروش سهام خود کردند.

  در این راستا، تسنیم به نقل از یک کارشناس بازار سرمایه، فروش سهام توسط سهامداران نمادهای معاملاتی که به مجامع سالانه خود نزدیک می‌شوند، را اینگونه توضیح داد که یکی از دلایل این امر، اجتناب سهامداران از مواجه شدن با تقسیم سودهای بلندمدت شرکت‌هاست که در برخی موارد تا بیش از ۸ ماه این سود به دست سهامداران نمی‌رسد و بلوکه شدن سرمایه سهامداران برای آنها همانند سمی است که تلاش می‌کنند از آن دوری کنند. به هر حال کارشناسان معتقدند در روزها و به خصوص هفته آتی، با رفع تدریجی عوامل یادشده و نیز کاهش نوسانات، می توان به بازگشت روند معاملات تالار شیشه ای به روند منطقی و رو به صعود خود امیدوار بود.

  چرا دلار و سکه بر خلاف انتظار صعودی شدند؟

  از سوی دیگر قیمت دلار و سکه که در روزهای منتهی به توافق هسته ای رو به کاهش گذاشته و پس از نهایی شدن متن توافق قیمت ها به کف خود رسیده بود، پس از آن به یک باره تغییر رویه داد و به سمت افزایش پیش رفت.

  قیمت دلار آمریکا دو روز قبل، در کمترین مقدار، به ۳ هزار و ۱۸۷ تومان نیز رسید. اما پس از آن رو به افزایش پیش رفت و تا پایان عصر روز گذشته به طور میانگین به ۳ هزار و ۲۲۵ تومان افزایش یافت.

  قیمت سکه تمام بهار آزادی نیز همین رویه را در پیش گرفت. هر سکه تمام بهار آزادی ظهر دو روز قبل تا ۸۶۴ هزار تومان کاهش یافت اما دیروز به ۸۹۷ هزار تومان افزایش پیدا کرد. افزایش بیش از ۳۰ هزار تومانی قیمت سکه در شرایطی که این روزها بهای جهانی طلا با کاهش مواجه شده، نوسانی معنی دار محسوب می شود.

  به گزارش صدای اقتصاد، فعالان بازار طلا و ارز روز گذشته روایت کرده اند که پس از اعلام نتیجه مذاکرات، تقاضا برای خرید دلار و سکه افزایش یافته و همین موضوع به افزایش قیمت ها منجر شده است.

  این موضوع نشان می دهد که بخش مهمی از کاهش قیمت دلار در روزهای پیش از توافق هسته ای ناشی از دست نگه داشتن خریداران بوده است. متقاضیان دلار و سکه با خوش بینی نسبت به کاهش قیمت ها طی روزهای پیش از توافق ترجیح دادند تا صبر کنند و خرید خود را به آینده موکول کنند. به گفته کارشناسان بازار، این رویه در ایام انتظار معمول است. طولانی شدن زمان انتظار موجب شد تا نیازهای ضروری ارز تامین شود و تنها بخشی از نیازها که قابل تمدید بود در حالت بالقوه باقی بماند. اما از عصر دو روز قبل، با علم به اینکه قیمت ها به کف رسیده است، میل به تامین این نیازها افزایش یافت و مراجعه به بازار به یکباره در دستور کار قرار گرفت به همین دلیل قیمت ها با افزایش مواجه شد.هم اینک کارشناسان با تاکید بر این که تغییرات نرخ ارز مستلزم بروز واقعیت‌های اقتصادی است و فعلاً اتفاق خاصی از این منظر در بازار رخ نداده است، پیش بینی می کنند نوسانات ارزی حداکثر تا هفته آینده در بازار رخ خواهد داد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro