ادعاها درباره ابر سلاح آمریکایی صحت دارد؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲ مرداد ۹۴ - ۱۲:۳۰

  کد خبر : 34835

  ادعاها درباره ابر سلاح آمریکایی صحت دارد؟

  تأسیسات تحقیقاتی آمریکا موسوم به “برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا” یا به شکل اختصار “هارپ”، قرار است فعالیت در حوزه عملیات نظامی را متوقف کرده و به “کنترل غیرنظامی” دربیاید.

  مشرق نیوز: تأسیسات تحقیقاتی آمریکا موسوم به “برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا” یا به شکل اختصار “هارپ”، قرار است فعالیت در حوزه عملیات نظامی را متوقف کرده و به “کنترل غیرنظامی” دربیاید.

  تأسیسات تحقیقاتی آمریکا موسوم به “برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا” یا به شکل اختصار “هارپ”، قرار است فعالیت در حوزه عملیات نظامی را متوقف کرده و به “کنترل غیرنظامی” دربیاید. دانشگاه آلاسکا به زودی این سایت را در اختیار خواهد گرفت و از آن برای ادامه آزمایش‌های بحث‌برانگیز آمریکا استفاده خواهد کرد. شاید این انتقال نشان دهنده ادعاهای گزاف درباره این پایگاه باشد.

  به گفته “مارمیان گرایمز” سخنگوی دانشگاه آلاسکا، “نیروی هوایی تا تاریخ ۱۱ آگوست کنترل هارپ را در اختیار دارد و سپس طبق توافق صورت گرفته، دانشگاه به مدت دو سال به آن دسترسی پیدا می‌کند. در این مدت دو طرف به مذاکرات ادامه خواهند داد تا درباره انتقال زیربنای این سایت نیز به توافق برسند.”

  ادعاها درباره ابر سلاح آمریکایی صحت دارد؟

  زمانی که هارپ کار خود را آغاز کرد، هدف رسمی و اعلام شده آن، تحقیق درباره یونوسفر بود؛ لایه فوقانی اتمسفر با ارتفاع ۶۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتری که توسط تشعشعات خورشیدی یونیزه می‌شود. تأسیسات هارپ را شبکه غول‌پیکری از فرستنده‌های رادیویی و آنتن‌هایی تشکیل می‌دهند که می‌توانند بخش‌هایی از یونوسفر را گرم کنند. این گرما به الکترون‌ها سرعت می‌دهد و محیط را برای آزمایش‌های دانشمندان نظامی آماده می‌کند.

  هارپ از مدت‌ها پیش، هدف نظارت شدید افرادی قرار دارد که معتقدند ارتش آمریکا از این سایت برای تحقیقات درباره همه چیز از تغییرات آب و هوایی گرفته تا سلاح‌های مبتنی بر “دستکاری محیط‌ زیست” تا آزمایش‌های محرمانه‌تر مانند روش‌های الکترونیکی و روانی کنترل ذهن استفاده می‌کند. پنتاگون میلیون‌ها دلار هزینه صرف ساخت هارپ کرده و تا همین سال‌های اخیر یعنی ۲۰۰۷ هم هزینه‌های هنگفتی برای آن انجام می‌داد تا آن‌که کار ساخت سایت به طور رسمی به پایان رسید.

  از این رو طبق اخبار قبلی، عجیب به نظر می‌رسید که چرا تنها چند سال پس از تکمیل این سایت، نیروی هوایی تصمیم گرفته آن را تعطیل کند. اکنون با این خبر جدید مشخص می‌شود که هارپ همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. همچنین طبق توافق انجام شده، این مرکز به دانشگاه آلاسکا سپرده می‌شود که از مدت‌ها پیش در تحقیقات این مرکز نقش داشته است. از سوی دیگر، دولت آمریکا و پنتاگون نیز قرار است به حمایت‌های مالی از این مرکز ادامه بدهند. بنابراین افراد کنجکاو درباره هارپ همچنان به دنبال این خواهند بود که بفهمند در این مرکز چه اتفاقاتی می‌افتد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro