وقتی درختان سربلند، سر تسلیم فرود آوردند + تصاویر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۴ مرداد ۹۴ - ۹:۰۱

  کد خبر : 34958
  سکانس های یک سناریوی وحشتناک؛

  وقتی درختان سربلند، سر تسلیم فرود آوردند + تصاویر

  مشاهده صحنه قطع درختان تنومند مطلوب هیچ بیننده ای نیست اما کاشت دوباره آنان توسط شهرداری نه تنها می تواند مانع کاهش سرانه فضای سبز شهر رشت شود بلکه راهی برای آغاز پروژه بی آر تی و اولین گام برای مقابله عملی با معضل ترافیک روزافزون این شهر قلمداد شود.

  واران نیوز به نقل از خزر آنلاین:از همان روز که بحث ایجاد پروژه بی آر تی در شهر رشت آغاز شد، حرف و حدیث هایی در خصوص قطع درختان آن هم به جرم قرارگیری در مسیر این پروژه به گوش می رسید.

  سکانس اول: درختان را قطع نمی کنیم، جابه جا می کنیم

  در آن میان اما اعتراضاتی منجر به واکنش شهردار رشت شد تا ثابت قدم قول جابه جایی و نه قطع درختان را بدهد. ثابت قدم در پاسخ به منتقدین عنوان کرد که هیچ درختی قطع نمی شود بلکه تنها جابه جا می شود هر چند منتقدان به این پاسخ هم اکتفا نکرده و گفتند که حالا زمان مناسبی برای جابه جایی درختان نیست.

  سکانس دوم: سکوت و دیگر هیچ!

  مدتی بعد کش و قوس ها در خصوص قطع این درختان کمتر و کمتر شد و همه چیز به دست فراموشی سپرده شد. رسانه ها هم دیگر به این موضوع نپرداختند. شاید فراموش کردند شاید هم پاسخ های قانع کننده شهردار از یک سو و کندی روند احداث پروژه بی آر تی از سوی دیگر سبب شد تا رسانه ها دیگر به این موضوع نپردازند.

  سکانس سوم: قطع یک باره درختان!

  غرش اره های برقی سکوت شب را در هم می شکند. قامت درختان بلند چنار یکی پس از دیگری خم می شود و همه آن ها در برابر ماموران اره به دست شهرداری بدون هیچ واکنشی سر تسلیم فرود می آورند. درختان قطع شدند وقتی همه در خواب بودند.

  سکانس چهارم: پس لرزه های یک زلزله

  ۱٫ ثابت قدم: مردم شهرم بدانند که وضع بدین شکل نمی ماند

  ثابت قدم در واکنش به قطع یک باره این درختان می گوید:

  حق می دهم به مردم که عصبانی باشند. دیدن چهره زشت یک خیابان بدون درخت برای هرکسی که شهرش را دوست دارد دردناک است اما مردم شهرم بدانند که وضع بدین شکل نمی ماند. ما درختان را قطع نکردیم که این خیابان را همینطور به امان خدا رها کنیم یا خودمان دلیلی باشیم بر کاهش سرانه سبز شهر. بارها بر گسترش فضای سبز شهری تاکید کردم و اصولا یکی از محورهای طرح محله محوری بنده گسترش فضای سبز در محلات بوده است. در این ماجرا یعنی قطع کردن شبانه درختان هم اولا دلیل شبانه قطع کردن نه کار مخفیانه که خلوتی شهر بود. ما که نمی توانستیم درختان را در ترافیک همیشگی آن خیابان قطع کنیم.

  وی تصریح کرد: مردم مطمئن باشند که در همین خیابان درختان بیشتری به زودی جایگزین خواهند شد. نه در این خیابان که ما به ازایش در مناطق دیگر هم ما بازکاشت خواهیم داشتم. این یک وعده نیست بلکه یک برنامه است و به زودی اجرا می شود. قطع این درختان هم به خاطر پروژه بی آرتی است که خودش در کاهش ترافیک و افزایش هوای پاک تاثیر دارد.

  ۲٫ پیشگر: مخالف قطع درختان بودم

  فرانک پیشگر، رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای شهر رشت در این خصوص به خبرنگار خزرآنلاین می گوید: “این موضوع با مصوبه کارگروه ترافیک بوده است.”

  پیشگر با بیان اینکه در کمیسون ماده ۷ مخالفت خود را در چندین مورد با این طرح اعلام کردم، گفت: “حتی به دلیل همین مخالفت چندین بار مورد هجمه و انتقاد رسانه ها  قرار گرفتم”

  ۳٫ از محیط زیست مجوزی نگرفتند، در حال بررسی هستیم!

  روابط عمومی سازمان محیط زیست گیلان هم به ارایه یک پاسخ کلیشه ای اکتفا می کند: از محیط زیست مجوزی نگرفتند و ما در حال بررسی هستیم و در صورت تخلف پیگرد قضایی می کنیم.

  البته بی شک پیگرد قضایی ولو در صورت بروز تخلف هم نمی تواند منجر به احیای دوباره درختان شود.

  ۴٫ پایان؟!

  مشاهده صحنه قطع درختان تنومند مطلوب هیچ بیننده ای نیست اما کاشت دوباره آنان توسط شهرداری نه تنها می تواند مانع کاهش سرانه فضای سبز شهر رشت شود بلکه راهی برای آغاز پروژه بی آر تی و اولین گام برای مقابله عملی با معضل ترافیک روزافزون این شهر قلمداد شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro