امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Saturday, 25 March , 2023
امروز : شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ - 4 رمضان 1444
شناسه خبر : 3513
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان, سیاسی تاریخ انتشار : 04 دسامبر 2012 - 7:30 |

۱۰ واقعیت تکان دهنده از تبعیض نژادی در آمریکا

  به گزارش واحد مرکزی خبر ، این نشریه نوشت: ایالات متحده این ماه ، مناسبت موسوم به «سلما مونت گومری» در سال ۱۹۶۵ را که یادآور جنبش حقوق مدنی و پیشروی مستمر به سمت برابری نژادی است ، جشن می گیرد.اما چندین دهه بعد از شکل گیری این جنبش ، آمریکا هنوز یک دستگاه […]

 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، این نشریه نوشت: ایالات متحده این ماه ، مناسبت موسوم به «سلما مونت گومری» در سال ۱۹۶۵ را که یادآور جنبش حقوق مدنی و پیشروی مستمر به سمت برابری نژادی است ، جشن می گیرد.اما چندین دهه بعد از شکل گیری این جنبش ، آمریکا هنوز یک دستگاه از هم گسیخته قضایی و جزایی دارد و این بیانگر آن است که آمریکا هنوز راه زیادی در رسیدن به برابری نژادی پیش رو دارد.

امروز، مردم رنگین پوست بیش از سفیدپوستان در معرض تبعیض در حوزه های مختلف قرار دارند؛ پلیس آنها را بیش از دیگران مورد بازرسی و بازجویی قرار می دهد و تعداد رنگین پوستانی که به اعدام محکوم می شوند ، بیشتر است.

علاوه بر این ، نابرابری های نژادی در دستگاه قضایی و جزایی آمریکا اقلیت رنگین پوست را تهدید می کند به این صورت که حق رای هزاران نفر محدود می شود و میلیون ها نفر نیز دسترسی برابر به بازار کار ، مسکن ، خدمات عمومی و آموزش ندارند.

از این رو ضرورت دارد دستگاه قضایی آمریکا همگام با پیشرفت حقوق مدنی در قرن بیست و یکم به صورت واقعی اصلاح شود .

این نشریه در ادامه ۱۰ واقعیت عمده مربوط به تاثیر دستگاه قضایی- جزایی آمریکا بر اقلیت های رنگین پوست را بدین ترتیب ذکر کرد: نخست اینکه رنگین پوستان حدود سی درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می دهند اما شصت درصد زندانیان از میان آنهاست. از سال ۱۹۷۰ تا ۲۰۰۵ جمعیت زندان ها ۷۰۰ درصد افزایش یافته است.این رقم از نسبت های جمعیت و جرائم نیز پیش افتاده است. از هر پانزده مرد آمریکایی آفریقایی تبار و از هر سی و شش لاتین تبار یک نفر به زندان می افتند در حالی که برای مردان سفیدپوستان این نسبت یک در صد و شش نفر است.

دوم آنکه براساس آمار اداره آمار از هر سه مرد سیاهپوست ، یک نفر باید انتظار داشته باشد که در طول دوران حیات خود به زندان برود.احتمال این که سر و کار رنگین پوستان به دستگاههای قضایی و اجرایی بیفتد ، خیلی زیاد است.طبق گزارش وزارت دادگستری ، احتمال این که سیاهان و لاتین تبارها حین رانندگی متوقف و بازرسی شوند ، سه برابر بیشتر از سفیدپوستان است.

همچنین احتمال این که آمریکایی های آفریقایی تبار بازداشت شوند ، دو برابر بیشتر و احتمال این که از زور علیه آنها استفاده شود ، چهار برابر است.

سوم اینکه دانش آموزان رنگین پوست بیش از هم کلاسی های سفیدپوست خود در معرض تنبیه و مجازات قرار دارند و این به افزایش بازداشت میان دانش آموزان رنگین پوست منجر شده است. دانش آموزان سیاهپوست و لاتین تبار بیش از هفتاد درصد بازداشت های مرتبط با مدارس یا ارجاعات به دستگاه قضایی را تشکیل می دهند.

چهارم اینکه ، طبق تازه ترین اطلاعات و گزارش وزارت آموزش ، دانش آموزان آفریقایی تبار اغلب بیش از دیگر همکلاسی های سفیدپوست خود بازداشت می شوند.طبق این گزارش ،در سال تحصیلی ۲۰۰۹-۲۰۱۰ نود و شش هزار دانش آموز بازداشت شده و ۲۴۲ هزار نفر به دستگاه قضایی ارجاع داده شده اند.از این تعداد،بیش از هفتاد درصد ، سیاهپوست و لاتین تبار بوده اند.تنبیهات سخت در مدارس از تعلیق تا بازداشت ، باعث شده است شمار نوجوانان رنگین پوست که سر و کارشان به دستگاه قضایی می افتد ، به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد.

پنجم اینکه ، درصد نوجوانان آفریقایی تبار زندانی بیش از جوانان سفیدپوست است و احتمال این که وارد زندان بزرگسالان شوند ، زیادتر است.اگرچه این نوجوانان شانزده درصد کل جمعیت نوجوانان آمریکایی را تشکیل می دهند اما سی و هفت درصد موارد در دادگاههای جنایی به این گروه تعلق دارد.

ششم آنکه ، در سه دهه گذشته ، شمار زنان زندانی تا ۸۰۰ درصد افزایش یافته است که اکثرشان زنان رنگین پوست هستند. در حالی که شمار زنان زندانی نسبتا پایین است ، میزان نابرابری های قومی و نژادی تکان دهنده است.زنان آفریقایی تبار سه برابر بیشتر اززنان سفیدپوست به زندان می روند .زنان لاتین تبار نیز در مقایسه با زنان سفیدپوست ۶۹ درصد بیشتر به زندان می روند.

هفتم اینکه ، مبارزه با مواد مخدر نیز اساسا در محلات و جوامع رنگین پوستان جریان دارد. به گفته دیده بان حقوق بشر ، اقلیت های رنگین پوست بیشتر از سفیدپوستان مواد مخدر مصرف یا خرید و فروش نمی کنند اما میزان دستگیری ها میان آنها بیشتر است.آفریقایی تبارهای آمریکا چهارده درصد مصرف کنندگان مواد مخدر را به خود اختصاص می دهند ما سی و هفت درصد کسانی که در این رابطه دستگیر می شوند ، سیاهپوست هستند.از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۷، حدود یک نفر از سه نفر در ۲۵٫۴ میلیون بزرگسالی که در رابطه با مواد بازداشت شدند ، آفریقایی تبار بودند.

هشتم اینکه مهاجمان سیاهپوست وقتی بازداشت می شوند احکام طولانی مدت می گیرند.کمیسیون صدور حکم آمریکا می گوید ، در سیستم فدرال ، مجرمان سیاهپوست حکم هایی دریافت می کنند که ده درصد طولانی تر از احکام صادر شده برای سفیدپوستان با همان جرم است.

نهم آنکه قوانین انتخاباتی که افراد دارای سوابق کیفری از رای دادن محروم می کند ، بیشتر ، مردان رنگین پوست را تحت الشعاع قرار می دهد.آن طور که برآورد می شود ، پنج و سه دهم میلیون آمریکایی به علت پیشینه کیفری حق رای دادن ندارند.این محرومیت در نتیجه نابرابری های نژاد شدیدتر می شود و در نهایت سیزده درصد مردان آفریقایی تبار حق رای دادن ندارند.

و دهم اینکه ، مطالعات نشان می دهد رنگین پوستان بعد از آزادی از زندان نیز با تبعیض در میزان دستمزد روبرو هستند.مدت حبس در این خصوص تاثیر گذار است و برای مردان و زنان سیاهپوست بیشتر از سفیدپوستان است.تعدادی از ایالت ها کار کردن افراد دارای محکومیت های خاص را در صنایع بهداشت عمومی مانند پرستاری ، مراقبت از کودک و مراقبت های بهداشتی در خانه منع کرده اند.در این خصوص نیز بیشترین تاثیر بر رنگین پوستان است.

در پایان این مقاله آمده است ، این نابرابری های نژادی مردم رنگین پوست را از اساسی ترین حقوق مدنی شان محروم کرده است به طوری که لزوم اصلاح دستگاه قضایی آمریکا به شدت احساس می شود. با حبس های گسترده و حضور دائم رنگین پوستان در سیستم قضایی و زندان ها ، این مردم تاثیر منفی بر خود و جامعه خویش را احساس می کنند.آنها قادر نخواهند بود در داخل جامعه و فرآیند دموکراتیک جذب شوند.اصلاح سیاست های قضایی که مملو از نابرابری نژادی است ، باید در کانون جنبش مقابله با نژادپرستی و بی عدالتی نژادی قرار گیرد.

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.