بیش از11 هزار هکتار از شالیزارهای شهرستان صومعه سرا طرح تجهیز شده است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۱۰ مرداد ۹۴ - ۱:۱۷

  کد خبر : 35205
  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا :

  بیش از۱۱ هزار هکتار از شالیزارهای شهرستان صومعه سرا طرح تجهیز شده است

  احمد پادیاب در گفتگو با خبرنگار ما  طرح  تجهیز ۱۱هزار هکتار از شالیزارهای  صومعه سرا را بزرگترین اقدام جهاد کشاورزی …

  احمد پادیاب در گفتگو با خبرنگار ما  طرح  تجهیز ۱۱هزار هکتار از شالیزارهای  صومعه سرا را بزرگترین اقدام جهاد کشاورزی دانست و افزود :این شهرستان از قطب های کشاورزی در کشور محسوب می شود و در راستای اجرا  و تحقق طرح های اقتصاد مقاومتی نسبت به شهرستان های دیگر پیشرو بوده است .

  وی افزود :توسعه کشت دوم در  حدود ۱۱هزار هکتاراز مزارع این شهرستان  بعد از برداشت برنج  گامی موثر برای در آمد زایی خانوارهای کشاورز بوده است که این امربخوبی تحقق عملی  اقتصاد مقاومتی  را در این شهرستان نشان می دهد .

  پادیاب گفت :اعطای ۱۱میلیارد تومان تسهیلات از محل توسعه بخش کشاورزی به صنایع مرغداری ، گاو داری ، و تبدیلی و … برای بیش از ۲۵۰نفر اشتغال بوجود آورده است .

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا با اشاره به اینکه تجهیز مزارع و کشاورزی مکانیزه برای کشاورزان  و رشد اقتصادی نقش بسزایی دارد، رشد کاشت مکانیزه را در این شهرستان صد در صدی عنوان کرد وافزود  :در گذشته ۴هزار هکتار بصورت مکانیزه کاشت می شد که با تلاش  نماینده شهرستان  صومعه سرا مسوولان  استانی در خصوص  ارائه تسهیلات در چند سال اخیر این مقدار به ۸هزار هکتار رسیده است.

  وی از اعطای ۴ونیم میلیارد تومان  تسهیلات جهت توسعه میکانیزاسیون کشاورزی در این شهرستان خبر داد و افزود : در زمینه برداشت برنج هم حدود۲۱هزار هکتار معادل  ۷۵درصد مزارع  این شهرستان  بصورت مکانیزه برداشت می شود .

  وی افزود :در این راستا برای مدرن سازی کارخانه های شالیکوبی ۳میلیارد تومان و برای احداث بانک نشاء در این شهرستان تاکنون ۸۰۰میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط پرداخت شده است .

  پادیاب افزود : شهرستان صومعه سرا دومین تولید کننده برنج در گیلان است که سالانه از ۱۳۵هزارتن شلتوک تولید شده ۷۵هزار تن برنج سفید استحصال می شود از این رو بزرگترین اقدام سازمان جهاد کشاورزی در طی چند سال گذشته  طرح تجهیز ۱۱هزار و ۷۰۰هکتار از شالیزارهای این شهرستان به منظور  ارائه خدمات بهتر به کشاورزان  بوده است .

  وی افزود :برای  اجرای طرح تجهیز ۵۰۰هکتار از اراضی کشاورزی در یکسال اخیر ۱میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات ملی اعتبار هزینه شده است .

  وی ادامه داد : نقشه برداری و طراحی  ۲هزار هکتار از شالیزارها برای طرح تجهیز آماده شده و از برنامه های در دست اجرای جهاد کشاورزی  است .

  وی با اشاره به  اینکه  مدیریت در زمینه صرفه جویی آب وآبرسانی نقش مهمی برای تولید محصولات دارد اظهار داشت : در این راستا توانسته ایم ۳۵کیلومتر از انهار خود را با اعتباری بالغ بر ۲میلیارد تومان در قالب طرح پوشش انهار قرار دهیم تا علاوه بر مدیریت در استفاده از آب و جلوگیری از هدر رفت آن با مشکلات کم آبی مقابله کنیم . وی تصریح کرد : همچنین طراحی  ۷۵ کیلومتر از انهار برای پوشش در دست اجراست .

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا با اشاره به اینکه در دوسال اخیر مقام اول استانی در زمینه تولید گوشت سفید را کسب کرده ایم افزود : در این شهرستان با ۱۶۸ مرغداری فعال در هر دوره ۴میلیون قطعه مرغ  تولید می شود .

  وی توسعه دامداری ، زنبورداری ، محصولات باغی ، مشاغل خانگی ، ترویج کشت تلفیقی ، زعفران ، صنوبر و … را از جمله عرصه های فعالیت جهاد کشاورزی در این شهرستان برشمرد و اظهار داشت : سالانه بیش از ۳۷ هزار تن  گوشت قرمز از دامداری های این شهرستان  و همچنین بیش از ۱۷ تن عسل  تولید می شود .

  وی افزود :  پروژه های تامین آب و تعمیر و بازسازی ۱۲ ایستگاه پمپاژ که به بیش از ۱۲۰۰هکتار آبرسانی می کنند در سالجاری انجام شده است و  حفر چاه عمیق لیفشاگرد و ایستگاه پمپاژ نوخاله اکبری با ۴۰۰میلیون تومان اعتبار  از برنامه های در دست اجرا است .

  پادیاب ادامه داد : بهره برداران خسارت دیده از برف به منظور بازسازی پروژه های آسیب  دیده  بخش کشاورزی به بانک های عامل معرفی شده و تاکنون ۶میلیارد تومان تسهیلات  دریافت کرده اند .

  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان صومعه سرا ارائه این تسهیلات در سال های اخیر را کم نظیر دانست و اظهار داشت : جا دارد از اهتمام  نماینده  پرتلاش شهرستان صومعه سرا برای جذب اعتبارات و حمایت دولت  در عرصه های مختلف که موجبا ت توسعه و ارائه خدمات بهتر به کشاورزان شده ، تقدیر و تشکر نمایم .

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro