‌رودخانه‌های صومعه سرا جان می‌دهند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۲۰ مرداد ۹۴ - ۰:۱۸

  کد خبر : 35532
  بر اثر ‌برداشت‌های بی رویه شن و ماسه؛

  ‌رودخانه‌های صومعه سرا جان می‌دهند

  ‌صید غیر مجاز و برداشت شن و ماسه گونه‌های مهم گیاهی و جانوری رودخانه‌های شهرستان صومعه سرا را با نابودی …

  ‌صید غیر مجاز و برداشت شن و ماسه گونه‌های مهم گیاهی و جانوری رودخانه‌های شهرستان صومعه سرا را با نابودی مواجه می‌کند.

  ‌به گزارش واران نیوز:، منطقه گیلان، صومعه سرا شهری در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان رشت است. از شمال به تالاب انزلی، از شرق به رشت و شفت، از غرب به رضوانشهر و ماسال و از جنوب به فومن مرتبط است. محصولات عمده این شهرستان برنج، چای، نیشکر، کرم ابریشم، زعفران و صنوبر است و به طور کل در ناحیه جلگه‌ای قرار گرفته و به غیر از تعدادی کوه کم ارتفاع فاقد کوه و قلل است.

  ‌شهرستان صومعه سرا به سه سیستم آبیاری متکی است رودخانه، سدها و کانال‌های خطوط شبکه آبرسانی و آب بندان‌ها. از چهل رودخانه جاری در گیلان بیش از ۱۰ رودخانه کوچک و بزرگ در شهرستان صومعه سرا جریان دارد که جملگی از ارتفاعات شهرستان‌های ماسال و فومن سر چشمه گرفته و پس از طی مسافتی و عبور از روستاهای متعدد به تالاب انزلی منتهی می‌شوند، میزان آبدهی این رودخانه‌ها در تمام طول سال یکسان نیست و معمولاً از اواخر فروردین تا پایان مرداد آب رودخانه‌ها کاهش می‌یابد و همین رودخانه‌ها علاوه بر نعمتی که به مردم ارزانی می‌دارند، در مقاطعی از سال با طغیان خود موجب ضرر و زیان خصوصاً به بخش کشاورزی می‌شوند و به طور معمول هر ساله شاهد آسیب‌های ناشی از آن هستیم.

  ‌برداشت‌های بی رویه شن و ماسه و صید غیر مجاز از رودخانه‌های صومعه سرا موجب نابودی و در خطر انقراض قرار گرفتن گونه‌های متخلف جانوری و گیاهی این رودخانه‌ها می‌شود. علیرغم هشدار‌ها تخلفات ادامه دارد و برای حفظ جان این شاهرگ ‌های حیاتی صومعه سرا باید تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود.

  به گزارش ایسنا، حمزه عشوری رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان صومعه سرا گفت: با اجرای عملیات مستمر گشت و کنترل طی ۷۲ ساعت اقدام به پاکسازی رودخانه‌های سیاه درویشان‌، کلسر‌، میانده‌، چمثقال و بهمبر از ادوات صید کرد.

  ‌وی اضافه کرد: این عملیات با استفاده از دو خودروی ریچ و پاژن، یک دستگاه موتور سیکلت و یک فروند قایق موتوری انجام گرفت و در طی سه شبانه روز تعداد ۲ دستگاه شاقول دام‌، ۱۳ رشته تور سالیک‌، ۱۰ رشته تور زیر آبی‌، ۱۰ رشته تور نامریی از رودخانه‌های تحت مدیریت شهرستان کشف و ضبط شد.

  وی برداشت غیر مجاز شن و ماسه را یکی از تهدیدات مهم زیست محیطی این رودخانه عنوان کرد و گفت: برداشت‌کنندگان غیر مجاز شن و ماسه در رودخانه اباتر شهرستان صومعه سرا به مراجع قضایی معرفی شدند‌.

  عشوری تصریح کرد: در پی عملیات گشت و کنترل پرسنل یگان حفاظت شهرستان صومعه سرا در مناطق تحت حفاظت به یک مورد برداشت غیر مجاز شن و ماسه از بستر فعال رودخانه اباتر شهرستان صومعه سرا برخورد کرده که پس از توقف عملیات برداشت‌، افراد خاطی به مراجع قضایی معرفی شدند.

  ‌رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان صومعه سرا برداشت شن و ماسه از رودخانه را نوعی دخل و تصرف در آن دانست و خاطرنشان کرد: با هر گونه برداشت غیر مجاز در شهرستان صومعه سرا برخورد قاطع صورت می‌پذیرد./ایسنا

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro