بازخوانی خیانتهای انگلیس، از نهضت جنگل تا فتنه ۸۸ /عکس

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۵ شهریور ۹۴ - ۷:۳۶

  کد خبر : 36242

  بازخوانی خیانتهای انگلیس، از نهضت جنگل تا فتنه ۸۸ /عکس

  نقش انگلیس در مرگ ۱۰ میلیون ایرانی درسال‌های ۱۲۹۶الی۱۲۹۸،غارت آثارباستانی ایران،جدا کردن هرات و بحرین از ایران،ایجاد انحراف درجنبش مشروطه،تدارک کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲، ایجاد تفرقه در ماجرای ملی شدن صنعت نفت،نقش آفرینی سفارت انگلیس در فتنه ۸۸ ،بخشی از جنایات این دولت است

  واران نیوز به نقل از ۸دی: هر کس تاریخ خود را فراموش کند محکوم به تکرار آن است، مثلی که در گوش همه ایرانیان می پیچد، درس گرفتن از تاریخ و برنامه ریزی برای آینده است .استفاده از تجربه های گذشته مسئله ایست که همواره مورد تاکید بزرگان و معصومین بوده است.همچنین استفاده کردن از تجربیات تاریخی می تواند دولت را در تصمیم گیری و ارتباط با کشورهای مختلف نیز یاری نماید ، با این همه انتظار می رفت که دولت به اصطلاح “تدبیر” بر اساس این تجربیات ارتباط خود را با کشورها هماهنگ نماید.

  اما در حرکتی غیر قابل انتظار، در هفته دولت، سفارتخانه انگلیس در کشورمان افتتاح شد و سوالات بسیاری برای مردم به وجود آورد.              

  در همین رابطه رئیس جمهور روحانی ضمن اظهار خرسندی از ارتباط دوباره با این کشور اذعان داشت: نباید در گذشته‌های تاریخی باقی ماند و کمی طول میکشد تا مردم این تاریخ را فراموش کنند!!!

  نکته ای که اولاً باید از لحاظ تاریخی به رئیس جمهور محترم یادآوری نمود آنست که بعد از دیدار دو سال پیش رئیس جمهور محترم با نخست وزیر انگلیس دیوید کامرون بود که وی، جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریست خواند و می خواست که ایران را تنبیه کند!!! با این حال انتظار می رفت ،دولت به این نتیجه رسیده باشد که انگلیس هیچگاه از سیاست های مکارانه خود دست بر نخواهد داشت. براستی چرا باید با کشوری که سیاهه جنایات و خیاناتش در حق ملت ایران، از مثنوی هفتاد من نیز فراتر خواهد رفت، ارتباط گرفت؟! کشوری که حتی یک‌بار هم حاضر نشده ولو به تلویح از سبقه ضدایرانی خود پوزش خواسته و از نسل برجای ماندگان ایرانیان مظلوم و داغ دیده عذرخواهی کند!
  در این فرصت بر آن شدیم تا با بازخوانی بخش کوچکی از رذالت های دولت انگلیس در حق ایرانیان، تاریخ را درباره درستی یا نادرستی این بازگشایی به قضاوت بنشانیم تا شاید دولتمردان، حافظه و تجربه را مقدم بر حرکت های سیاسی و انتخاباتی بشمارند!

  انگلیس و مقابله با نهضت جنگل

   404612_RupgnBwnقیام استقلال‏ طلبانه میرزا کوچک خان جنگلی در شرایطی رخ داد که ایران و جهان شاهد تحولات بزرگی بود. وقوع جنگ جهانی اول، اشغال ایران و تشدید تعدّیات روس و انگلیس، فروپاشی امپراطوری‎های تزاری و عثمانی، شرایط جدیدی را به وجود آورده بود و میرزا را در جبهه‏های متعدّدِ مبارزه با تعدیات روس تزاری، دست‎اندازی‎های استعمار انگلستان، انقلابی نمایان وابسته، روسهای کمونیست شده، شبکه مخفی عوامل انگلستان در ایران، عوامل فرقه ضالّه بهائیت و رژیم کودتایی درگیر نمود. استعمار انگلستان با درک اصالت و پایگاه مردمی نهضت جنگل و احساس خطر از ناحیه آن که می‎توانست با گسیل قوای خود به تهران و پیوند با شخصیت‎های دینی و ملی نظیر شهید مدرس، تمامی برنامه‎های شوم آنان را نظیر قرارداد ‎۱۹۱۹«م» و یا روی کار آوردن دیکتاتوری رضاخانی را به هم بزند، با استفاده از عوامل و امکانات خود در صدد نابودی نهضت جنگل برآمد. دستگاه جاسوسی انگلستان با طراحی نقشه‎ای پیچیده که در اجرای آن از عواملی نظیر انقلابی نماها و چپگرایان وابسته، و دشمنان قسم خورده اسلام همچون وابستگان به فرقه ضاله بهائیت بهره برد،و نهضت جنگل را از دورن با بحران مواجه ساخت و نهایتاً آن را نابود کرد.۱

  راز انحراف مشروطیت

  e2efc311-6ef2-4934-b27b-4f17de8e80db
  جنبش مشروطه در اصل حرکتی برای گسترش عدالت در کشور بود و جز این هدف دیگری نداشت. برهمین اساس علما به عنوان سردمداران این جریان تحصن در اماکن مذهبی ایران همچون حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و حرم حضرت معصومه (س) را برای به ثمر رسیدن این جنبش انتخاب کردند. در چنین شرایطی، سفارت انگلیس وارد جریان شد. بدین ترتیب بسیاری از گروه‌های غیرمذهبی با بست‌نشینی در سفارت انگلستان طرح غربی مشروطه را کلید زدند و انحراف مشروطه از اهداف اولیه‌اش را بنیان گذاشتند.
  در همین رابطه دسته‌ای از علما که آگاه بودند «مشروطه از دیگ پلوی سفارت انگلیس بیرون آمده است» تلاش کردند تا با تطبیق قوانین مشروطه با شرع، مشروطه را مشروعه کنند. گرچه شیخ فضل‌الله نوری که در راس مشروعه‌خواهان قرار داشت تاحدودی در این امر موفق بود اما در نهایت با توطئه انگلستان، پس از فتح تهران به‌دار آویخته شد. بدین ترتیب به تعبیر آل‌احمد پیکر بی‌جان شیخ بر روی‌دار نمادی از اعتلای پرچم استعمار انگلستان در ایران شد.

  توطئه قتل امیرکبیر

  «جیمز فریزر» مأمور انگلستان در ایران که به صورت جهانگرد وارد کشور شد، در مورد امیرکبیر و مانع بودن او در مقابل سیاست های انگلیس گزارشی می نویسد که در نهایت منجر به کشته شدن قائم مقام می شود:
  «بدیهی است در مرحله اول باید از دستِ وزیری که باعث اصلی همه این بدبختی‏هاست خلاص شد، کسی که پادشاه خود را در بردگی مطلق نگاه می‏دارد، کسی که در هر مورد فقط نقش خود را ایفا می ‎کند و به پیشبرد نظرات خویش توجه دارد، در حالی که با روش معیّنی به نظر می‏آید هر پیشنهاد انگلیس را خنثی می سازد و با آن مخالفت می‏کند. چنین کسی هرگز نمی‏تواند در راه اصلاحات اساسی گام بردارد… کسان دیگری هم هستند؛ اشخاصی که اهمیت و ارتقای خودشان را مدیون نفوذ انگلیس می دانند و در نتیجه نسبت به قدرت انگلیس حساسیت دارند و در دست دولت انگلیس آلت و وسیله مطلوبی خواهند بود. شاه خوشحال خواهد شد که از این بردگی نجات پیدا کند و اگر مطمئن به پشتیبانی مؤثری باشد، در این زمینه همکاری خواهد کرد. قائم مقام دوستان بسیار کمی دارد و دشمنانِ خیلی زیاد، به طوری که کار اگر با مهارت انجام شود، سقوط او را یک مسأله ساده‏ای می‏نماید.»

  فرقه ضاله بهائیت تحت‌الحمایه انگلیس
  ارتباط بهاییت به خصوص پیوند آن با انگلیس ، مورد اجماع مورخین است. اعطای لقب «سِر» و نشان «نایت هود» توسط دربار لندن به عباس افندی، پیشوای بهاییان، که به پاس خوش خدمتی‌های وی صورت گرفت از واقعیات مسلم تاریخ معاصر است که این خوش خدمتی‌ها شامل تامین آذوقه برای ارتش بریتانیا در قدس، استفاده از نفوذ و نظریات پیشوای بهاییت، جاسوسی بهاییان در ایران برای انگلیس در هنگامه جنگ بین متفقین و متحدین و… است. جالب آنکه پس از اشغال فلسطین توسط انگلیس عباس افندی سلطه انگلیس‌ها را «برپاشدن خیمه‌های عدالت» شمرد و البته انگلیس هم عباس افندی را زیر چتر حمایت خود گرفت.

  IMG11324563

  440695_736کودتای ۱۲۹۹ و روی کار آوردن رضاخان
  از همان آغاز کودتای ۱۲۹۹ نشانه‌های بسیاری دال بر پیوند مجریان کودتا با استعمار انگلیس وجود داشت. اعظم الوزراء از فعالان سیاسی عصر قاجار و پهلوی آورده است که: «کنسول انگلیس در مشهد، هدف از کودتا را مسائلی همچون تمرکز قوای سیاسی و نظامی در پایتخت، تمدید قرارداد نفت، نابودی عشایر، کنار‌زدن رجال شایسته و روی کار آوردن عناصر پَست، و بالاخره تضعیف و محو روحانیت، و جلوگیری از شعائر حیات بخش حسینی(ع) قلمداد کرده است.»!
  مخالفت انگلیس با آزادی و پیشرفت ایران
  مسعود انصاری، از دولتمردان عصر پهلوی، در خاطرات خود تابلوی گویایی از سیاست استکباری بریتانیا را در ایران ترسیم کرده است. وی در این باره می‌نویسد: «انگلیسی‌ها همیشه با هر اصلاحی در ایران مخالف بودند و نمی‌خواستند ایرانی در راه ترقی و تعالی گام بردارد و مانند کشورهای پیشرفته جهان بشود، بلکه سعی داشتند ایران همیشه به صورت خراب باقی بماند. آنها نمی‌خواستند که در ایران صنایعی به وجود بیاید و ما قوه و قدرتی پیدا کنیم. آنها میل نداشتند که در کشور ما قشون منظم و مقتدری به وجود بیاید. آنها به آتش ناامنی‌ها و نابسامانی‌ها در کشورمان دامن می‌زدند، تا ما برای تامین هزینه‌های قشون کشی بیشتر به آنها نیاز پیدا کنیم و بیشتر زیر بار قرض آنها برویم. آنها نمی‌خواستند که اوضاع مالی ایران سر و صورتی پیدا کند. آنها با تغییر تعرفه گمرکی که کاملاً برخلاف مصالح ما و به نفع آنها تنظیم شده بود، مخالفت ورزیدند. آنها با هرگونه اقداماتی از طرف ما برای جلوگیری از دخل و تصرف در منابع نفتی ما مخالفت می‌کردند. آنها می‌خواستند که رژیم کاپتولاسیون در ایران باقی بماند و به لغو هیچ یک از امتیازاتی که به زور یا دسیسه از ما گرفته بودند تن در نمی‌دادند و با در دست داشتن بانک شاهنشاهی ایران، می‌خواستند که بر سرنوشت اقتصادی و مالی کشور ما حاکم باشند.خلاصه، آنها می‌خواستند که آقا باشند و بر ما فرمانروایی بکنند.»!

  cdgujcrshj3l7tdwd7h

  نقش چرچیل نخست وزیر انگلیس در ایران

  نام وینستون چرچیل و موذی‌گری و روباه‌صفتی این مرد در تاریخ ایران ذهن هر ایرانی را به اشغال کشورش در جنگ جهانی دوم و کودتای ‌۲۸ مرداد ‌۱۳۳۲ سوق می‌دهد تا آنجا که امروزه نام چرچیل در ایران به‌عنوان یک واژه‌ی منفی به کار می‌رود که درخصوص افراد موذی استفاده می‌شود.
  وی در این دو دوره، عامل دخالت‌ها و جنایتهای زیادی در ایران شد که هیچ‌گاه از حافظه تاریخی ملت ایران پاک نخواهد گردید. البته وی قبل از دوران نخست‌وزیری‌اش در سمت‌های مختلف از جمله وزیر جنگ (‌۲۱ – ‌۱۹۱۹) و وزیر مستعمرات (۲۲ – ‌۱۹۲۱) نیز با مسائل بین‌المللی از جمله با مسائل ایران که نقش مهمی در استراتژی بین‌المللی انگلستان داشت، آشنا بود که نتیجه آن کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ و صعود سلطنت پهلوی و شکست انقلاب مشروطه برای ایران بود.چرچیل نخست وزیر انگلیس در سه مقطع مهم تاریخ ایران مؤثر بود. در زمان خرید سهام «دارسی» برای دولت انگلیس چرچیل وزیر دریاداری بود و با حمایت صهیونیست‌هایی چون سر مارکس ساموئل رئیس کمپانی شل این امتیاز را خرید. در ماجرای کودتای ١٢٩٩ شمسی چرچیل وزیر جنگ بود و با حمایت شبکه صهیونیستی دولت لوید جرج و یرد ریدینگ یهودی نایب السلطنه هند، کودتا را به فرجام رسانید و سپس دیکتاتوری پهلوی را در ایران مستقر کرد. بار سوم در سال ١٣٣٢ است که چرچیل باز در پیوند با شبکه قدرتمند صهیونیستی دنیای غرب طرح مداخله و کودتای ٢٨ مرداد را در ایران شکل داد.

  tmb-287-1425544553

  تفرقه بینداز و حکومت کن
  اتفاقات خونین ٣٠ تیر و نقش آیت‌الله کاشانی در ایجاد وحدت مردم برای این قیام ، آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها را به این نتیجه رساند که تنها  راه  شکست دکتر مصدق  از بین بردن حمایت آیت‌الله کاشانی است، حسین مکی که خود  از نزدیک شاهد وقایع  آن زمان بوده در خاطرات خود می‌نویسد: «آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها  و عوامل آنها  در  وقایع ٣٠ تیر ١٣٣١ برای برداشتن  دکتر مصدق به این نتیجه رسیده بودند که تا  آیت‌الله کاشانی و چند نفر از اعضای مؤثر جبهه ملی که سمت نمایندگی مجلس را دارند با دکتر مصدق متحد و متفق می‌باشند، محال است که بتوانند او را از کرسی نخست وزیری به زیر اندازند .مؤثرترین و بهترین راه حصول به این مقصود را برهم زدن اتحاد و اتفاق بین کاشانی و جبهه ملی با دکتر مصدق می‌دانستند، بنابراین همان سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن را به کار بستند و به آن عمل کردند.»!

  34937_199190476_596

  کودتای انگلیسی ۲۸ مرداد با مشارکت MI6
  طرح سرویس اطلاعاتی  انگلیس در زمینه کودتای ٢٨مرداد ابتدا به وسیله چرچیل نخست وزیر انگلیس تصویب شد و با تمهیداتی حمایت دولت آمریکا نیز جلب شد. سالیان سال کودتای ٢٨ مرداد به عنوان کودتای آمریکایی شهرت داشت ولی امروزه اسناد و اعترافات دولتمردان بریتانیا همچون وزیر خارجه سابق انگلیس «جک استراو» کاملا مسجل می‌کند که این طرح بیش‌تر صهیونیستی – انگلیسی بود تا آمریکایی و حتی سرویس اطلاعاتی انگلیس با بزرگنمایی خطر کمونیسم و انجام تحریکات و آشوب‌های پنهانی، مثلاً در ماجرای سفر اورل هریمن به ایران در ۲۳ تیر ۱۳۳۰، توانستند به تدریج آمریکایی‌ها را با خود هم عقیده کنند.عامل مهم دیگری که تاکنون مورد توجه جدی مورخین ایرانی قرار نگرفته است؛ طرح سرویس‌های اطلاعاتی انگلیس و آمریکا برای تشدید اختلافات و انداختن بمب به خانه علما به نام هواداری از مصدق بود. در چارچوب این طرح است که در ۱۰ مرداد ۱۳۳۲ یعنی ۱۵ روز پیش از شروع عملیات، گروهی به نام هواداران مصدق با چوب و چماق به خانه کاشانی حمله کردند و نارنجکی به داخل خانه پرتاب نمودند که به مجروح شدن عده‌ای انجامید. شبکه‌های خرابکاری فوق همچنین نامه‌هایی را با امضای حزب توده برای علما، به ویژه آیت‌الله العظمی بروجردی، می‌فرستادند و آنها را تهدید می‌کردند که به زودی ما قدرت را به دست خواهیم گرفت و شما را ‌دار خواهیم زد.

  9bf11a5c05f4dc455f0fd21c47ad1d96

  493_234

  ir_nioc_51نفت ایران و سود انگلیس
  قراردادهای نفتی ایران همواره در زمان حکومت نظامی منعقد شد. قرارداد ۱۹۳۳ میلادی در زمان حکومت ۲۰ ساله رضاخانی شکل گرفت. هنگام مذاکره درباره قرارداد، حکومت نظامی برقرار بود. همچنین در زمان مذاکره با کنسرسیوم قرارداد ۱۹۳۳ نیز حکومت نظامی برقرار بود. چند سال بعد قرارداد کنسرسیوم ۱۹۵۴ منعقد شد که در مجموع سهم ایران و انگلیس از آن ۳۰ به ۷۰ بود. پیش از آن که زمان قرارداد ۱۹۵۴ منقضی شود در سال ۱۹۷۳ در سن موریتس قرارداد دیگری با کنسرسیوم منعقد شد. درخصوص این قرارداد ماده ۳۲ بیان می‌داشت: کلیه دعاوی ایران نسبت به شرکت‌های نفتی و کنسرسیوم ملغی شد. ماده۴ آن نیز بیان می‌داشت: که شرکت ملی نفت ایران اجازه ندارد بدون موافقت کنسرسیوم از ظرفیت اضافی پالایشگاه استفاده کند.59300493090769568666

  HM-20136484810320155091396804673.0294کسب اطلاعات محرمانه و غارت مواریث باستانی ایران
  از مأموریت‌های مهم و عمده سفرا و نمایندگان سیاسی دولت انگلیس در ایران، جمع آوری اطلاعات دقیق سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی راجع به منطقه مأموریت خویش بوده است.
  در همین رابطه متن دستورالعمل پادشاه انگلیس به سفیرش در ایران از این قرار است: «باید با تمام قوا کوشش نمایید از منافع مالی و نظامی دولت ایران اطلاعات دقیق و صحیحی به دست بیاورید، از شماره نفرات، از دیسیپلین ارتش، از میزان و راه‌های وصول مالیات و عوارض در موقع صلح و جنگ، از نیروهای صنعتی و از سایر مطالبی که بتوان از روی آنها قضاوت صحیحی درباره اوضاع فعلی ایران بنمود ما را از طریق وزارت خارجه مطلع بنمایید. هرگونه گزارش درباره عادات و سنن و رسوم و خلقیات ایرانیان و اطلاعات تجارتی و مخصوصاً آثار باستانی ایران، مورد علاقه ما می‌باشد.»!
   هولوکاستی که انگلیس در ایران بوجود آورد، نقش انگلیس در مرگ ۱۰ میلیون ایرانی
  فاجعه قحطی سال‌های ۱۲۹۶الی۱۲۹۸ شمسی همزمان با جنگ جهـانی اول زمانی اتفاق می‌افتد که سراسر ایران در اشغال نظامیان انگلستان است. درست زمانی که مردم ایران به دلیل قحطی نابود می‌شدند، ارتش بریتانیا مشغول خرید مقادیر عظیمی غلات و مواد غذایی از بازار ایران بود و با این کار هم افزایش شدید قیمت مواد غذایی را سبب می‌شد و هم مردم ایران را از این آذوقه محروم می‌کرد. جالب‌تر اینکه انگلیسی‌ها حتی مانع واردات مواد غذایی از آمریکا، هند و بین النهرین به ایران می‌شدند. به علاوه در زمان قحطی، انگلیسی‌ها از پرداخت پول درآمدهای نفتی ایران استنکاف ورزیدند.

  52beb66ebc677
  داناهو افسر شناخته شده اطلاعات نظامی انگلستان و نماینده سیاسی آن دولت در غرب ایران در سال‌های قحطی این گونه می‌نویسد: «اجساد چروکیده زنان و مردان، پشته شده و در معابر عمومی افتاده‌اند. در میان انگشتان چروکیده آنان همچنان مشتی علف که از کنار جاده کنده‌اند و یا ریشه‌هایی که از مزارع درآورده‌اند به چشم می‌خورد؛ با این علف‌ها می‌خواستند رنج ناشی از قحطی و مرگ را تاب بیاورند. در جایی دیگر، پابرهنه‌ای با چشمان گود افتاده که دیگر شباهت چندانی به انسان نداشت، چهار دست و پا روی جاده جلوی خودرویی که نزدیک می‌شد می‌خزید و در حالی که نای حرف زدن نداشت با اشارتی برای لقمه نانی التماس می‌کرد.»!
  طبق اسناد آمریکایی، در سال ۱۹۱۴ جمعیت ایران ۲۰ میلیون نفر بود که در سال ۱۹۱۹ به ۱۱‌میلیون نفر کاهش یافت، یعنی حدود ۱۰ میلیون نفر از مردم ایران در اثر گرسنگی و بیماری‌های ناشی از کمبود مواد غذایی و سوء تغذیه که یکی از عوامل اصلی آن دولت انگلیس بود،مردند.۳

  1427244_653

  139206251626133421173204نقش انگلیس در جدا شدن هرات از ایران

  ۱۵۹سال پیش براساس معاهده پاریس، دست ایران به کلی از خاک خود در افغانستان کوتاه شد تا با جدا شدن هرات از ایران، نفوذ انگلستان در دربار تهران بیشتر از پیش شود
  پاتینجر جاسوس کارکشته انگلیس با لباس روحانی به هرات رفته و خود را مولوی هندی معرفی کرد و در هرات به تدریس و در مسجد هرات به پیش نمازی مشغول شد و اهالی را علیه ایران تحریک نمود. وانمود می‌کرد که از الهامات روحانی مستفیض و مطلع می‌شود و بر همین پایه اطلاعات قشون ایران را به کامران میرزا مخالف دولت ایران می‌داد و ضمن دادن مشاوره به او با پرداخت وجه که صندوق‌دار آن مانکجی لیمجی از جاسوسان انگلیس در هند بود، او را قادر به تهیه لوازم جنگ نموده به کمک دولت انگلستان مستظهر می‌ساخت.در محاصره قلعه هرات توسط محمد شاه، پاتینجر نزد کامران میرزا رفت و او را از تسلیم شدن بازداشت و مطمئن کرد که دولت انگلستان به ایران اعلان جنگ خواهد کرد و نیز متعهد شد که تا هفت ماه قشون ایران را از دور هرات پراکنده سازد. او در هرات شروع به پرداخت وجه کرد و مبالغ گزافی پرداخت و موجب شد اهالی قلعه بیشتر مقاومت کنند.
  مستر مک نیل، سفیر انگلستان در ایران، نیز اطلاعات اردوی ایران را برای او [پاتینجر] می‌فرستاد. عملیات پیچیده انگلیسی‌ها در افغانستان علیه ایران با نقش آفرینی پاتینجر و مانکجی که وابستگی مستقیم به سرویس اطلاعاتی بریتانیا داشتند منجر به جدا شدن هرات از خاک ایران شد.

  naghshe-paris-65458 نقش انگلیس در جدایی بحرین از ایران : در مورد بحرین، عدم توسل به زور و خشونت را مطرح کردند و در مورد جزایر سه گانه، با استفاده از قوّه قهریه و اشغال نظامی تغییر رویه دادند. این تناقض‏‌گویی‏‌ها و عملکردهای گوناگون شاه و نخست وزیرهویدا، در واقع پیرو مذاکرات پنهانی میان ایران و انگلستان و امیرنشین شارجه صورت می‏‌گرفت، و با توجه به وعده‏‌هایی که از طرف انگلیس به شاه در مورد نقش ژاندارم در منطقه داده می‏‌شد، سیاست به اصطلاح مستقل ملی شاه نیز تغییر می‏‌کرد، که نهایتاً منجر به جدایی بحرین از ایران شد.۲

  13940123000299_PhotoLنقش سفارت انگلیس در فتنه ۸۸

  نمونه‌های متعددی از خراب‌کاری‌های عاملان انگلیس در قضایای پس از انتخابات سال ۸۸ وجود دارد: حضور آشکار دیپلمات‌های انگلیسی با نمادهای سبز در میان آشوبگران، نفوذ برخی از رابطین امنیتی سفارتخانه‌ در ستاد کاندیداهای خاص و اعزام جاسوس‌های انگلیس در ظاهر خبرنگار به ایران و پوشش همه‌جانبه اتفاقات منتهی به انتخابات تنها نمونه‌هایی از کارشکنی‌های انگلستان در فتنه ۸۸ است. در این بین بی‌بی‌سی نیز با دامن زدن به حوادث و متشنج نشان دادن اوضاع، امنیت کشور را تهدید می‌کرد.سفارت انگلستان در تهران به عنوان مرکز فرماندهی، هدایت جریان انحرافی را برعهده داشت. طبق شواهد و مدارک موجود این سفارتخانه تحت پوشش نیروهای محلی، افرادی را بین اغتشاشگران فرستاده و مطالب مورد نظر خود را به آنها القا می‌کرد. درپی بروز دخالت‌های افراد سفارت انگلیس، درهمان روزها ۸ تن ازکارمندان این سفارتخانه دستگیر شدند.

  467293_302به عنوان نمونه محمد حسین رسام فرزند میرمهدی ۴۳ ساله تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلستان درتهران متهم شد به جاسوسی برای بیگانگان. بدین شرح که متهم مزبور به اتفاق آرش مؤمنیان وظیفۀ ملاقات با فعالین قومی و سیاسینمایندگان احزاب و تشکل‌های سیاسی، اقلیت‌های مذهبی، تشکل‌های غیردولتی، ارتبا‌ط‌گیری با برخی افراد در رده های مدیریتی و مهم کشور، حوزههای علمیه و دانشگاه‌ها رابرعهده داشته و با جمع‌آوری اخبار و گزارش از نشستهای خود اقدام به ارسال آن به لندن می‌کرده است. وی در ادامه  با حضور درسطح خیابان‌های تهران (درتاریخ های ۲۴ ،۲۵و ۲۸ خرداد ۸۸) اخبار مربوط به وقایع اغتشاشات را جمع‌آوری و به طریق فوق ارسال می‌کرده است. وی به همراه توماس برن دبیر دوم سیاسی سفارت انگلیس و خانم شئون مورفی دپیلمات سفارت استرالیا در دفاتر تبلیغاتی آقای موسوی تردد کرده به علاوه درشهر مقدس قم به اتفاق آلکس پینفیلید دبیر اول سیاسی سفارت انگلیس با علی ماهر از اعضای ستاد مرکزی میر حسین موسوی ارتباط برقرار کرده و اخبار مربوط به تجمع‌ها و ناآرامی‌ها و تصمیم‎های آقای موسوی در قبال تحولات را جمع‌آوری و به خارج از کشور منتقل کرده‎اند، با عنایت به گزارش وتحقیقات معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات و اعترافات متهم، حسب تحقیقات قضایی انجام شده مجرمیت متهم محرز و مسلم شد.115436_402

  انگلیسی‌ها در تمام دوران تاریخ شانه به شانه آمریکایی‌ها با ما دشمنی کردند و اگر نگوییم جلوتر از آنها بوده‌اند باید بگوییم حرکت آنها گام به گام بوده است و همپای آنها جلو می‌آمدند و در بسیاری ار موارد نیز حالت پیشرو و تحریک کننده داشتند که این مسئله نشان می‌دهد بعد از انقلاب هم آنها از دشمنی خودشان با ملت به هیچ وجه کم نکردند و همچنان طبق رویه گذشته در جهت مخالفت و دشمنی با ملت ایران قدم برمیدارند.

  با این وجود ،بدون عذرخواهی دولت انگلیس به خاطر این همه جنایتش در طول تاریخ علیه ملت ستمدیده ایران و اینکه راه اندازی دوباره سفارت این دولت در خاک کشورمان چه مشکلی از مشکلات کشور را حل میکند سوالی است که باید از رئیس جمهورمحترم و وزیرامورخارجه اش پرسید ؟!!

  جدول ۲۰۰ سال جنایت انگلیس علیه ایران

  واقعه حکومت نوع خیانت
  جدا کردن افغانستان از ایران در سال ۱۸۵۷ بر اساس پیمان پاریس قاجاریه سیاسی
  تحمیل قرارداد رویتر (۱۸۷۲) که بر اساس آن، ایران به مدت ۷۰ سال کاملا به انگلستان فروخته شد قاجاریه سیاسی- اقتصادی
  ایجاد فرقه‌های ضاله بابیت و بهائیت به قصد انحطاط مذهبی در ایران قاجاریه مذهبی-فرهنگی
  جدا کردن بخشی از بلوچستان از خاک ایران در سال ۱۸۸۷ قاجاریه سیاسی
  تحمیل قرار داد تالبوت (انحصار توتون و تنباکو) به ایران قاجاریه سیاسی- اقتصادی
  تحمیل قرار داد لاتاری (تاسیس قمارخانه) به ایران از سوی میرزا ملکم خان قاجاریه سیاسی-اقتصادی، فرهنگی
  تحمیل قرار داد دارسی به ایران برای اکتشافات، استخراج و غارت منابع نفتی در سال ۱۹۰۱ قاجاریه سیاسی-اقتصادی
  به انحراف کشاندن انقلاب مشروطیت و زمینه چینی برای اعدام آیت الله شیخ فضل الله نوری قاجاریه سیاسی
  تحمیل قرار داد ۱۹۰۷ که بر اساس آن ایران بین انگلستان و روسیه تقسیم شد قاجاریه سیاسی-امنیتی
  تحمیل قرار داد ۱۹۱۹ که بر اساس آن شمال ایران نیز زیر سلطه انگلستان قرار گرفت قاجاریه سیاسی-امنیتی
  زمینیه چینی، حمایت و پشتیبانی از کودتای رضاخان از طریق سید ضیاء الدین طباطبایی،روزنامه نگاری که عامل سفارت بریتانیا در تهران بود قاجاریه و پهلوی سیاسی
  کمک به فرار رضاخان ازایران و روی‌کار آوردن فرزندش پهلوی قاجاریه
  مانع تراشی در راه تشکیل حکومت جمهوری در ایران طی سال‌هایی که حکومت محمد رضا شاه پهلوی سیاسی
  نقش مستقیم در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ (۱۹۵۳) برای همراهی با آمریکا پهلوی سیاسی
  نقش مستقیم در جدایی کل سرزمین‌های جنوبی خلیج فارس که در ۱۹۷۱ به جدایی کامل بحرین انجامید پهلوی سیاسی
  همراهی با آمریکا در سرکوب انقلاب اسلامی ملت ایران پهلوی
  تحریک گروهک‌ها و قومیت‌ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران جمهوری اسلامی سیاسی-امنیتی
  کمک به رژیم بعثی عراق برای حمله به ایران و ادامه این پشتیبانی‌ها در طول هشت سال  جنگ جمهوری اسلامی سیاسی-امنیتی
  حمله به سفارت ایران در لندن و شهادت دو کارمند ایرانی جمهوری اسلامی سیاسی
  حمایت مستمر از گروهک‌ها و براندازان جمهوری اسلامی در ۳۳ سال گذشته جمهوری اسلامی سیاسی
  حمایت و پشتیبانی از سلمان رشدی، نویسنده کتاب موهن آیات شیطانی، انگلیسی‌ها سفارش دهنده، منتشر کننده و حامی کتاب و نویسنده‌اش بوده و هستند. جمهوری اسلامی فرهنگی-مذهبی
  آموزش و تجهیز و پشتیبانی از بمب گذاری و دیگر اقدامات تروریستی در خوزستان و سیستان و بلوچستان در  طی سال‌های پس از اشغال افغانستان و عراق جمهوری اسلامی امنیتی
  حمایت از فتنه ۸۸ از طریق سفارتخانه‌اش در تهران، شبکه‌های رسانه‌ای همچون بی بی سی و راه اندازی شبکه‌های مختلف رسانه‌ای فارسی زبان در جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی سیاسیمشارکت فعال و اثر گذار در تحریم‌های ایران طی ۳۳ سال گذشته جمهوری اسلامی سیاسی-اقتصادی
  زمینه چینی برای ترور دانشندان هسته‌ای ایران (سخنان جان ساورز و اقدامات کوپر معاون اشتون) جمهوری اسلامی امنیتی
  حمایت از براندازان نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق دادن پناهندگی و مجوز اقامت دائم به آنها جمهوری اسلامی سیاسی
  تجاوز ناوگان دریایی انگلیس به حریم دریایی ایران که به دستگیری تفنگداران دریایی آنها از سوی مرزبانان ایرانی منجر شد. جمهوری اسلامی امنیتی
  اشغال غیر قانونی باغ قلهک در تهران قاجار تا جمهوری اسلامی جمهوری اسلامی سیاسی
  دخالت های انگلیس در بمب گذاری های سال ۸۳ و ۸۴ در اهواز جمهوری اسلامی امنیتی

  منابع:

  http://www.siasi.porsemani.ir/content(1/

  ۲)http://avein.ir/index.aspx?siteid=354&pageid=60225&newsview=204761

  ۳)روزنامه کیهان،۹۴/۶/۳

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro