گرامیداشت روز محیط بان در ماسال+عکس

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۶ شهریور ۹۴ - ۵:۳۴

  کد خبر : 36376

  گرامیداشت روز محیط بان در ماسال+عکس

  رییس اداره حفاظت محیط زیست ماسال در روز محیط بان ، از محیط بانان پرتلاش تحت مدیریت خود تقدیر و تشکر کرد .

  واران نیوز: به مناسبت   روز ولادت حضرت امام رضا (ع) و روز محیط بان ، مراسمی جهت قدردانی و تشکر از زحمات شبانه روزی محیط بانان این شهرستان برگزار شد .
  علیرضا قربانی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ماسال از  زحمات و پشتکار همکاران محیط بان خود  در انجام وظایف محوله محیط بانی تقدیر کرد و گفت:از همکاران محترم تلاش مضاعف در جهت تحقق اهداف ارزشمند سازمان حفاظت محیط زیست در عرصه خدمت و حفاظت از محیط زیست را خواستارم.
  وی افزود: حفاظت از محیط زیست تنها توسط مامورین اداره محیط زیست مقدور نبوده بلکه حفاظت از طبیعت وظیفه همگانی بوده و همه باید در این امر خطیر اداره محیط زیست را یاری و کمک کنیم

  به بهانه روز محیطبان: آشنایی با محیط بانی و تاریخچه تشکیل آن :
  محیط‌بانان افرادی هستند که تحت استخدام سازمان حفاظت محیط زیست به امور حفاظت و کنترل عرصه‌های طبیعی و حیات وحش کشور مشغول می‌باشند. محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست از نظر قوانین استخدامی، کارمند دولتی محسوب می‌شوند. اما باتوجه به شرایط کاری خویش وضعیتی شبیه نیروهای انتظامی یا شبه نظامی دارند.
  اولین احکام قانونی در باب شکار در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۰۷ تدوین و تصویب شده‌است و در ۱۴ اسفند ۱۳۳۵ مقررات مستقل و نسبتا جامعی در زمینه حفاظت از حیات وحش به تصویب مجلس وقت رسید و کانون شکار و صید تشکیل گردید که اعضاء آن را تعدادی از افراد علاقه مند به شکار و صید تشکیل می‌دادند، و به منظوراجرای قوانین تدوین شده وزیر کشور و رئیس ستاد ارتش وقت نیز به عضویت کانون مذکور در آمدند.
  در ۱۶ خرداد ۱۳۴۶ سازمان شکاربانی و نظارت بر صید جایگزین کانون شکار گردید و این سازمان رسما به عنوان یک دستگاه مستقل دولتی فعالیت خود را با آموزش شکاربانان در سطح کشورآغاز و مناطق را نیز به عنوان پارک وحش مورد حفاظت قرار داد. در سال ۱۳۵۰ با مطرح شدن مسائل زیست محیطی در سطح جهان، این سازمان با تغییر عنوان به نام سازمان حفاظت محیط زیست عهده دار مسایل محیط زیست کشور گردید و همکاری خود را با سازمان‌های بین‌المللی ادامه داد.
  سازمان حفاظت محیط زیست طبق استانداردهای بین‌المللی مناطقی را تحت عنوان مناطق چهارگانه مورد حفاظت قرار داده‌است، که هر یک از مناطق دارای شرایط و مقررات خاص بوده وهم اکنون تعداد آن‌ها در کل کشور به ۱۵۳ رسیده‌است.
  بر اساس استاندارد جهانی هر یک ۱۰۰۰ هکتار باید توسط یک محیط بان حفاظت شود. در ایران هر محیط بان از ۶۰۰۰ هکتار حفاظت می‌کند. در ۷ مهرماه ۱۳۹۳ فرمانده یگان حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که تاکنون ۱۰۰ نفر در حین انجام مسئولیت محیط بانی در ایران کشته شده‌اند

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro