پس از صدور سند 750 هکتار از جنگلهای صومعه سرا/اینبار تالاب سلکه این شهرستان در چنگال متصرفین

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۱۲ شهریور ۹۴ - ۱۲:۰۴

  کد خبر : 36578
  به بهانه حضور خانم ابتکار در گیلان؛

  پس از صدور سند ۷۵۰ هکتار از جنگلهای صومعه سرا/اینبار تالاب سلکه این شهرستان در چنگال متصرفین

  تالاب سلکه یکی از مهمترین پناهگاه های حیوانانت در فصل زمستان است که ۲۰ هکتار آن توسط عده ایی تصرف شده و رو به نابودی است

  به گزار ش واران نیوز: یکی از بزرگترین حسرت ها و افسوس هایی که دلسوزان وآن کسانی که قلبشان برای توسعه و پیشرفت شهرستان صومعه سرا می تپد این بوده و است که علی رغم وجود ۶۰ درصد از مقدار کل مساحت تالاب (به قول معروف) انزلی در محدوده شهرستان شان ، چرا درصد بهره برداری،ایجاد شغل،در آمد و به طور کلی بازدهی اقتصادی از پتانسیل های بالقوه آن برای صومعه سرا بسیار کمتر است.

  در واقع آنچه تا امروز موجب نگرانی و تکدر خاطر صاحبنظران عرصه اقتصادی و اصحاب رسانه صومعه سرا بوده عدم وجود برنامه و بی تفاوتی در استفاده از یک پتانسیل بسیار مفید که میتوان نقش کلیدی در عرصه رونق اقتصادی ایجاد کند بود، چرا که با وجود ۴۰% همین فرصت (۴۰% تالاب در انزلی و ۶۰ درصد آن در صومعه سرا وجود دارد) شهرستان دیگر در بهره برداری و استفاده از پتانسیل آن تا جایی پیش رفته و می رود که آن را به نام تالاب انزلی میشناسند.

  موضوع زمانی اسف بار تر می شود که به گوش میرسد نه تنها در استفاده و بهره برداری از چنین فرصت ها برنامه ایی در چنته تصمیم گیران این عرصه نیست ،بلکه چوب حراج بر پیکر ۲۰ هکتار از تالاب سلکه نیز زده اند و فرصت بهره مندی آحاد مردم شهرستان و منطقه از منافع مادی و معنوی آن را به راحتی هدر می دهند.

  شرح ماوقع

  موضوع از این قرار است که تالاب سلکه پناهگاه حیات وحشی است با وسعت ۳۶۰ هکتار که در قسمت جنوب شرقی تالاب انزلی قرار دارد و در تاریخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ شناسایی و در اجرای مقررات مربوطه مشمول حمایت و مورد حفاظت در مقابل هرگونه دست اندازی و بهره برداری شخصی از تمامی ملحقات و منضمات عرفی و قانونی این تالاب طبیعی توسط تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی قرار گرفته است.

  این منطقه بدلیل مهاجرت پرندگان در فصل سرد زمستان،هرساله یکی از مناطق مهم اکولوژیک و زیستگاه پرندگانی محسوب میشود که از مناطق سرد سیر به این تالاب مهاجرت میکنند. از رخداد های مهم و نادر در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ اشاره نمود که تعداد ۲۶ قطعه فلامینگو در پناهگاه حیات وحش سلکه فرود آمدند.
  این تالاب همانند سایر مناطق حفاظت شده ، که همواره دستخوش دست اندازی و تجاوز به حریم سودجویان بوده و هست . از شکار پرندگان توسط شکارچیان غیرمجاز گرفته تا خاک ریزی و خشک کردن بخش هایی از آن با هدف ضمیمه نمودن به زمین
  کشاورزی و صیفی کاری خود.

  بخش یاز این منطقه به صورت تالابی و بخشی دیگر آن بصورت چمنزار و مرتع بوده که از نظر زیستگاه انواع غازها فوق العاده حائز اهمیت و موردنظر بوده که در طول سالیان متمادی در اثر پایین رفتن سطح آب دریای خزر و در نتیجه پائین رفتن سطح آب تالاب انزلی منطقه سلکه نیز با خطر نابودی مواجه گردید.

  سلکه بعنوان اولین مرکز بازدیدکنندگان علاقمند به حیات وحش در استان گیلان دنیایی را در مقابل شما به تصویر می کشد که متفاوت از مفاهیم روزمره است و سرعت انسانی شما را به یادتان می آورد این منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست هر ساله هزاران پرنده مهاجر را که در بدو پرواز، سرزمینهای دوردست را نشانه می گیرند بسوی خود می کشد و بسیاری از ادامه مهاجرت منصرف می کند.

  تالاب سلکه و سایر تالابها فقط از جنبه زیستگاهی حائز اهمیت نیستند و بدلیل تأثیرات اکولوژیکی خود وضعیت متعادل و پایداری به منطقه می دهند و به همین جهت عدم حفاظت از آن باعث می شود روند تخریب از حوزه تالاب فراتر رفته و دامنه وسیعتری پیدا کرده و بازتاب آن مستقیماً به وضعیت اقتصادی و اجتماعی منطقه لطمه وارد نماید و گاهی اوقات این صدمات غیر قابل برگشت می باشند. از طرف دیگر تالابها دارای شرایط زیستی ویژه ای می باشند. بطوریکه گونه های خاص و ارزشمندی را به طرف خود جلب می نمایند، در این صورت حفظ این ویژگی ها یکی از هدف های عمده در مدیریت تالاب محسوب می شود.

  در سال ۸۴ تالاب سلکه مورد تجاوز متصرفین قرار گرفت و در سایه بی توجهی به این حیات وحش، ۲۰ هکتار از این تالاب تغییر کاربری و به عنوان استخر مورد استفاده قرار گرفت.

  این قطعه زمین که بخشی از تالاب بزرگ سکله می باشد تا سال ۹۳ در اختیار متصرفین قرار داشت و در سال ۹۳ پس از ۹سال تصرف تالاب ، مسئولین مربوطه دست به کار شده و حکم تخلیه و باز پس گیری این زمین را از مراجع قضایی دریافت کردند.

  پس از این اقدام مسئولین مربوطه با بهانه اینکه خرج برگرداندن این ۲۰ هکتار را به تالاب ندارند خواستار واگذاری اسخر به یکی از نهاد های خیری دولتی شدند این در حالی است که پس از صدور حکم خلع ید افراد متصرف از زمین آنها از بی توجهی مسئولین استفاده کرده و درختانی که در تالاب کاشته بودند را به قیمت ۱۴۰ میلیون تومان به فروش رساندند.

  خوب بود اگر مسئولین ، این تالاب را همان سال ۸۴ که در حال تصرف بود از چنگال این متصرفین در می آوردند و یا جلو فروش چوب را توسط آنها میگرفتند و خود با این کار خرج برگرداندن ۲۰ هکتار زمین تالاب را به حیات وحش سلکه در می آوردند.

  هنوز هم برای برگرداندن این ۲۰ هکتار به تالاب سلکه دیر نشده و میتوان از وجود خانم ابتکار در گیلان استفاده کرد و بودجه برگرداندن آن را نیز از وزارت کشور درخواست کرد.


   

  خبر مرتبط:وقتی سند ۷۵۰ هکتار جنگل صومعه سرا به نام یک شخص میشود

  ۲ ديدگاه

  1. حسن گفت:

   باسلام،چه گزارش تکان دهنده ای ،کوچشم بیناکه ببینداین را،وای به حال مسئولین شهرستان که چگونه اموال بیت المال به دست متصرفین به تاراج می رودومحیط زیست شهرستان که امانتی دردست مابرای نسل آینده می باشدچگونه توسط غارت گران به مدت ۹سال به غارت رفته است.

  2. حجت گفت:

   سلام این وظیفه منابع طبیعی که پیگیری بکنه وزمین تصرفی منابع ملی رااززمین خواران پس بگیره محیط زیست چون مالک نیست نمی تونه کاری بکنه؟

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro