کيهان نوشت: زبان‌درازي آمريکا و جاي خالي صراحت در ديپلماسي

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۱۳ شهریور ۹۴ - ۱۵:۵۶

  کد خبر : 36609

  کیهان نوشت: زبان‌درازی آمریکا و جای خالی صراحت در دیپلماسی

  متن پیش رو در کیهان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

  مواضع و عملکرد دولتمردان آمریکایی پس از توافق به دست آمده در وین نه تنها تغییر نکرده بلکه شدیدتر نیز شده و در این میان جای خالی دیپلماسی صریح و شفاف بیش از پیش احساس می‌شود.

  رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر هیئت دولت با ایشان که در چهارمین روز از ماه جاری صورت گرفت، نکاتی را برای هیئت دولت تکرار کردند که در واقع در حکم نقشه راه دولت در دوره پسا توافق محسوب می‌شود.
  رهبر معظم انقلاب در این دیدار با صراحت همیشگی خویش نکاتی حائز اهمیت را یادآوری کردند تا مبادا مسئولان ناخواسته در چاله خوشبینی به دشمنان دیرینه انقلاب اسلامی بیفتند چرا که با نگاهی حتی اجمالی به ادبیات رئیس‌جمهور آمریکا می‌توان دریافت که جسارت وی در تهدید جمهوری اسلامی پس از توافق وین، نه تنها کمتر نشده بلکه شکلی روزافزون به خود گرفته است.
  حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در این دیدار اظهار داشتند: مسلّم است که دشمنی‌های دشمنان جمهوری اسلامی از اوّل انقلاب تا حالا کاسته نشده؛ بله، یک جاهایی دشمنی‌ها و اِعمال دشمنی مهار می‌شود – در این شکّی نیست- لکن این به ‌معنای این نیست که دشمنی‌ها کم شده… آنها هم با ما دشمنند، و این دشمنی کاسته نشده… یک‌وقت یک‌جور دشمنی می‌کردند، ضربه می‌زدند، حالا با ابزار دیگری، با وسیله‌ی دیگری.. دستگاه‌های مختلف، دستگاه‌های اقتصادی، دستگاه‌های فرهنگی توجّه داشته باشند که ما در داخلِ نقشه‌ی طرّاحی شده‌ دشمن قرار نگیریم و بازی نکنیم… بنده دارم می‌گویم دشمنی، نه اِخبار از غیب و نه خواب دیدن و نه تخیّلات و توهّمات است ؛ نه، واقعیّت‌هایی است که جلوی چشم ما است… وقتی‌که شما از یاد نبردید که یک جبهه‌ای روبه‌روی شما است، پشت سنگر نشسته‌اند، سلاح هایشان را آماده کرده‌اند… در اتّخاذ مواضع انقلابی، باید صراحت داشت؛ یعنی رودربایستی نکنیم. مواضع انقلابی را، مبانی امام بزرگوار را صریح بیان کنیم، خجالت نکشیم، رودربایستی نکنیم، ترس نداشته باشیم و بدانیم…(در دیدار رئیس‌جمهور و اعضاى هیئت دولت‌، ۴ شهریور ۱۳۹۴).
  حال با این پیش فرض نکته قابل تامل اینجاست که اوباما و دیگر مقامات آمریکا هیچ پنهانکاری در بیان دشمنی خود با ملت ایران روا نمی‌دارند، نکته‌ای که متاسفانه کمتر پاسخی از سوی دولتمردان کشورمان دریافت می‌کند.
  اوباما در سخنرانی خود که روز ۲۳ تیر ماه بلافاصله بعد از رسانه‌ای شدن توافق هسته‌ای ایراد کرد ۴۴ بار نام « ایران» را در لابلای صحبت‌های خود با لحن تند و دشمنانه و تهدید آمیز به زبان آورد ؛ لحنی که مملو از واژه‌های عتاب آلودی همچون « باید» و تکرار ادعای « تلاش ایران برای ساخت بمب هسته ای» و بیان اینکه ایران « دشمن قسم خورده آمریکا» می‌باشد.
  در واقع با تحلیل محتوای ادبیات اوباما در سخنرانی‌های پس از ۲۳ تیر ماه سال جاری که توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ اعلام شد به راحتی می‌توان به حجم ضدیت و عناد رئیس جمهور آمریکا و دولت وی با جمهوری اسلامی پی برد.
  در اینجا سعی می‌کنیم تا تنها بخشی از صحبت‌های رئیس جمهور آمریکا در ضدیت با جمهوری اسلامی را یاداوری کنیم. این تنها گوشه‌ای از عناد اوباما با ایران است، صرف نظر از صحبت‌های ضد ایرانی وزرا و سایر مقامات آمریکایی و حتی صرف نظر از رفتارها و اقدامات ضد ایرانی واشنگتن.
  اوباما در سخنرانی بعد از اعلام توافق به صراحت گفت: من تردید ندارم که در ۱۰ یا ۱۵ سال آینده کسی که این سمت (ریاست جمهوری آمریکا) را دارد در یک موقعیت بسیار قویتری در برابر ایران که بسیار دورتر از سلاح است، خواهد بود؛ با توجه به بازرسی‌ها و شفاف‌سازی که به ما اجازه نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را می‌دهد… ما با ایران کشوری مواجه هستیم که برای بیش از ۳۵ سال دشمن قسم خورده آمریکا بوده است… این بدان معنا نیست که این توافق همه تفاوت‌های ما با ایران را حل خواهد کرد. ما هم در نگرانی‌های بسیاری از دوستانمان در خاورمیانه از جمله اسرائیل و کشورهای خلیج فارس درباره حمایت ایران از تروریسم و استفاده آن از نیروهای نیابتی خود در منطقه جهت بی‌ثبات کردن منطقه سهیم هستیم اما ما دقیقا به همین خاطر این کار را در پیش گرفتیم چون ایران مجهز به سلاح هسته‌ای بسیار بی‌ثبات کننده‌تر و خطرناک‌تر برای دوستان ما و جهان خواهد بود.( سخنرانی اوباما بعد از توافق هسته‌ای، ۲۳ تیر ۱۳۹۴ ).
  – توافق وین نگرانی‌های ما را درباره حمایت ایران از تروریسم و تهدید آن نسبت به اسرائیل مرتفع نخواهد کرد( اوباما در تماس تلفنی با نتانیاهو، ۲۴ تیر ۱۳۹۴).
  – تحریم‌ها بود که ایران را به میز مذاکره آورد. ما همه مسیرهای ایران برای سلاح هسته‌ای را مسدود کردیم و دلیل اینکه ما قادر به متحد کردن جامعه جهانی حول موثرترین رژیم تحریم‌ها بودیم، تحریم‌هایی که اقتصاد ایران را فلج کرد و در نهایت آنها را به میز(مذاکره) کشاند به خاطر موافقت و توافق جهان با ما بود… بیایید به دادن فرصت‌ها به ایران برای موذی‌گری و شیطنت پایان دهید…من ‌اگر بخواهم ارتش ایران را نابود می‌کنم(اوباما در یک مصاحبه مفصل با نیویورک تایمز، ۲۴ تیر ۱۳۹۴).
  – با این توافق هم، اختلافات عمیق میان ما و ایران، بر سر جای خود باقی می‌ماند … البته من امیدوارم که ایران روش خود را عوض کند… هنوز هم از حمایت ایران از گروه‌هایی مانند حزب الله لبنان و حوثی‌های یمن نگرانیم و می‌دانیم که پول حاصل از توافق اتمی، روند کمک‌های ایران به حزب‌الله را تقویت می‌کند… در پی عادی‌سازی روابط با ایران نیستیم… برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تنها دو راه وجود داشت، «یا دیپلماسی یا زور و جنگ.» (در نشست خبری با خبرنگاران، ۲۴ تیر ۱۳۹۴).
  – امروز ایران، مواد هسته‌ای کافی برای تولید بیش از ۱۰ سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد، توافق هسته‌ای ۹۸ درصد از این مواد را از ایران خارج می‌کند… اگر ایران توافق را نقض کند، تحریم‌هایی که ما تحمیل کرده بودیم و به فلج کردن اقتصاد ایران کمک کرد و حصول این توافق را امکان پذیر کرد، بی‌درنگ علیه ایران بازمی‌گردد(در سخنرانی هفتگی، ۲۷ تیر ۱۳۹۴)
  – حتی پس از این توافق هم، آمریکا اختلافات عمیقی با ایران خواهد داشت… موضع رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده در برابر ایرانیان، از امروز قوی‌تر خواهد بود(در جمع کهنه‌سربازان آمریکایی، ۳۰ تیر ۱۳۹۴).
  – درباره ایران باید بگویم که ایران یک کشور ضداسرائیل، ضدآمریکا، ضد یهود است و از گروه‌های تروریستی چون حزب‌الله حمایت می‌کند(در برنامه دیلی شو، ۳۱ تیر ۱۳۹۴).
  – لازم باشد مشکلاتمان را از طریق نظامی با ایران حل می‌کنیم (در مصاحبه با بی‌بی‌سی، ۲ مرداد ۱۳۹۴).
  – رژیم ایران هم در واقع یک دین‌سالاری بی‌رحم، ضدآمریکا و ضداسرائیل است که هولوکاست را انکار می‌کند، از نایبان تروریست خود حمایت کرده و در منطقه دست به اقدامات ثبات‌زدا می‌زند.( در یک کنفرانس تلفنی با گروه‌های حامی توافق هسته‌ای، ۹ مرداد ۱۳۹۴).
  – بوش علی‌رغم آنکه از گزینه نظامی علیه ایران حرف می‌زد، هیچ‌گونه طرح عملی در این رابطه آماده نکرده بود….من از همان ابتدا از پنتاگون خواستم تا طرحی را برای حمله نظامی در صورت لازم آماده کنند… تا اگر توافق هسته‌ای رد شود ما به ایران حمله کنیم.( در دیدار اوباما با رهبران یهودی آمریکا، ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ )
  – نتایج پایانی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ به معنای آشتی راهبردی ایران و آمریکا نیست(در مصاحبه با «نیویورکر، ۱۶ مرداد ۱۳۹۴).
  – هیچ‌ گزینه‌ای را در برابر ایران از دست نمی‌دهیم… در داخل ایران بیشترین مخالفت‌ها با این (برجام) توسط «سپاه پاسداران»، «نیروی قدس»، « تندروها» یی که با هرگونه همکاری با جامعه بین‌المللی مخالف هستند، صورت گرفته است و برای این کار دلیلی هم وجود دارد که دلیلش آن است که اگر این توافق انجام شود، آن‌ها در موضع ضعیف‌تری خواهند بود…ما می‌توانیم بخش اعظم زیرساخت نظامی ایران را نابود کنیم…. دارایی‌های آزاد شده ایران، وضعیت بازی در خاورمیانه را تغییر نمی‌دهد. (مصاحبه با سی‌ان‌ان، ۱۸ مرداد ۱۳۹۴)
  – رژیم ایران، خطرناک و سرکوبگر است. از سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کند، ناقض حقوق مردم خودش است، امنیت شریکان ما در منطقه، از جمله اسرائیل که متحد ما است را تهدید می‌کند.» (اوباما در یک یادداشت در پایگاه خبری – تحلیلی NJ.com، ۲۹ مرداد ۱۳۹۴)
  – واشنگتن تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران را به ویژه به خاطر حمایت از حزب‌الله و نقش ثبات‌زدای ایران در یمن حفظ می‌کند… آمریکا توانایی خود را برای تنبیه ایران به خاطر فعالیتهای منفی در خاورمیانه حفظ خواهد کرد…. گزینه نظامی علیه این کشور در دسترس است… فشار اقتصادی و نظامی علیه ایران را حفظ می‌کنیم (طی نامه به سناتورهای دموکرات، ۳۰ مرداد ۱۳۹۴).
  – اسرائیل و آمریکا بعد از فروکش کردن مباحث موجود بر سر توافق هسته‌ای ایران باید همکاری‌های امنیتی خود را تقویت کنند. (در مصاحبه با «فوروارد، ۹ شهریور ۱۳۹۴)
  اینها تنها بخشی از صحبت‌های ضد ایرانی رئیس‌جمهوری آمریکا بود.
  البته نیازی به گفتن نیست که از دشمن انتظاری به جز دشمنی داشتن شرط عقل نیست ولی این موضع‌گیری‌های صریح و کینه‌توزانه اوباما در برابر اظهارات رئیس‌جمهور کشورمان پس از توافق کمی قابل تامل است چرا که وقتی به تحلیل محتوای سخنرانی رئیس‌جمهور بعد از اعلام توافق می‌پردازیم با دنیایی متفاوت مواجه می‌شویم.
  آقای روحانی در سخنان خود اشاره‌ای به دشمنی آشکار آمریکا با انقلاب اسلامی و ظلم‌هایی که در سال‌های اخیر ضد ایران روا داشته، نمی‌کند و در کمتر جایی اشاره به آمریکا می‌کند که حتی همان اشاره‌ها نیز فرسنگ‌ها با صراحت لهجه انقلابی فاصله دارد.
  – روز توافق روزی است که اتحادیه اروپا و آمریکا لغو همه تحریم‌ها را به صراحت اعلام می‌کنند و تصمیم خود را ابراز می‌دارند و از آن زمان است که تازه اقدامات ایران آغاز می‌شود و همراه خواهد بود با اقدامات اجرایی آنها برای لغو تحریم‌ها که آن هم زمانی به طول خواهد انجامید (سخنرانی بعد از توافق، ۲۳ تیر ۱۳۹۴)
  – امروز قدرت بزرگ جهانی یعنی آمریکا اعتراف می‌کند که ایران تسلیم ناپذیر است… این که وزیر خارجه آمریکا در مجلس سنای کشورش به صراحت می‌گوید «ایرانیان را تهدید نکنید»، به معنای آن است که ملت شجاع و قهرمان ایران در تمام مصاف‌ها از روز اول تا امروز همواره با اتکال به خداوند در برابر دشمنان و رقیبان پیروز بوده است… من به مسئولین دولت آمریکا، به سیاسیون دولت آمریکا می‌گویم تصمیم بگیرید در اتاق سیاسی‌تان خانه‌تکانی کنید آن میزی که از آن حرف می‌زنید پایه‌هایش درهم شکسته است (رئیس‌جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان کردستان، ۴ مرداد ۱۳۹۴).
  – اکنون کمپانی‌های بزرگ و معروف دنیا از جمله آمریکایی به دنبال حضور گسترده در ایران هستند و اگر برنامه‌ریزی اقتصادی ما برنامه برد- برد باشد، هر دو طرف نفع خواهیم برد (رئیس‌جمهور در جلسه توسعه و سرمایه‌گذاری استان کردستان، ۴ مرداد ۱۳۹۴ ).
  – امروز فقط عده‌ای جنگ‌طلب در داخل آمریکا و عده‌ای جنگ‌طلب صهیونیست در منطقه هستند که با توافق هسته‌ای مخالفت می‌کنند و الا همه فرهیختگان و صلح‌دوستان عالم، ملت ایران را تشویق کرده و در برابر او سر تعظیم و تواضع فرود می‌آورند. (رئیس‌جمهور در سی و دومین اجلاس سالانه مدیران و روسای آموزش و پرورش سراسر کشور، ۱۳ مرداد ۱۳۹۴).
  – از توافق، تنها صهیونیست‌ها و جنگ‌طلب‌ها در آمریکا ناراحت و ناخرسند هستند.(رئیس‌جمهور در اجتماع بزرگ مردم اسلام شهر، بهارستان و رباط کریم، ۱۵ مرداد ۱۳۹۴).
  این چند اظهار نظر تمام حرف‌هایی را شامل می‌شوند که رئیس‌جمهور محترم کشورمان طی مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های پس از ۲۳ تیر ماه سال جاری یعنی بعد از اعلام توافق هسته‌ای در مورد آمریکا به زبان اورده است.
  حال قضاوت را بار دیگر به مخاطبان فهیم واگذار می‌کنیم که چرا رئیس‌جمهور دولت زورگوی آمریکا در دوران به اصطلاح پساتوافق که باید همه تلاش خود را برای اعتمادسازی به‌کار گیرد، در بیان دشمنی خود چنین صراحت لهجه و جسارتی به خرج می‌دهد ولی در مقابل آن رئیس جمهور کشورمان چنین بیان می‌دارد که: نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنشی نخواهند داشت! (نشست مشترک هیئت دولت و استانداران، ۲۸ مرداد ۱۳۹۴)

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro