خطر امواج تلفن همراه چقدر است؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۸ شهریور ۹۴ - ۲۰:۰۴

  کد خبر : 36848

  خطر امواج تلفن همراه چقدر است؟

  گمانه/ در دنیای امروز همه ما در معرض امواج الکترومغناطیسی در بازه ۳۰kHz تا ۳۰۰GHz قرار داریم. این امواج از …

  گمانه/ در دنیای امروز همه ما در معرض امواج الکترومغناطیسی در بازه ۳۰kHz تا ۳۰۰GHz قرار داریم.
  این امواج از وسایل الکترونیکی مانند موبایل، بلوتوث، رادیو، رادارها و غیره ساطع می‌شوند. امواج موبایل در این بازه قرار دارند و حدود ۱GHz هستند.
  این امواج بسته به فرکانسشان می‌توانند به اعماق مختلف بدن وارد شوند. امواج تلفن همراه با فرکانسی از مرتبه ۱GHz می‌توانند تا چند سانتی‌متر وارد بافت های بدن شوند. به طور کلی در امواج با فرکانس کمتر از ۱۰ GHz، با افزایش فرکانس میزان نفوذ امواج به بافت های زنده کاهش می‌یابد و به این ترتیب میزان کمتری از انرژی به بخش های حساس تر مانند مغز وارد می‌شود. برهمکنش این امواج با بافت‌های زنده بیشتر به صورت گرمایش نمایان می‌شوند و بسته به میزان تماس، دمای بافت ها به صورت موضعی می‌تواند از کمتراز یک تا چند درجه سانتی گراد بالا رود.
  در اغلب مطالعات سرطان شناسی که روی حیوانات آزمایشگاهی مانند جوندگان (موش و موش صحرایی) صورت گرفته است، رابطه ای بین امواج ساطع شده از دستگاه های الکترومغناطیسی و سرطان های مختلف دیده نمی‌شود. با وجود مطالعات گوناگونی که صورت گرفته است، در نهایت برآیند تحقیقات علمی نشان می‌دهد که تا امروز رابطه مستقیمی میان این امواج و سرطان در انسان پیدا نشده است.
  در گزارش منتشر شده توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان IARC در سال ۲۰۱۱ که به بررسی مطالعات انجام شده روی اثرات امواج الکترومغناطیسی و سرطان های مغز انجام شده، در مجموع به این نتیجه رسیده است که رابطه قابل توجهی بین اثر این امواج بر روی سرطان وجود ندارد و این امواج را در گروه B2 یعنی “احتمالا سرطانزا برای انسان” قرار دادند.
  در صورت تمایل می توانید به طور مفصل در اینجا اثرات امواج الکترومغناطیسی را بر قسمت های مختلف بدن و توصیه های ایمنی مرتبط را بخوانید:
  در انتها یادآور می‌شویم که توصیه شده در این موارد جانب احتیاط رعایت شده و کسانی که در روز به صورت طولانی از موبایل استفاده میکنند از هندزفری یا سایر ادوات دیگر استفاده کنند و تماس خود با موبایل را به حداقل کاهش دهند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro