کم فروشی تخلف شماره یک نانوایان گیلان/وای به حال کم فروشان….

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۱ شهریور ۹۴ - ۱۱:۵۰

  کد خبر : 36916
  بررسی موضوع کم فروشی در جامعه؛

  کم فروشی تخلف شماره یک نانوایان گیلان/وای به حال کم فروشان….

  روابط عمومی تعزیرات گیلان در آخرین بروز رسانی خبری با عنوان”کم فروشی تخلف شماره یک نانوایان گیلان” بر روی خروجی خود قرار داد که نشان از رواج کم فروشی در جامعه امروز است.

  به گزارش واران نیوز: مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گیلان طی سخنانی ، خبر از شناسایی ۱۷۴۰ واحد   متخلف از ابتدای سال   ۹۴   تا کنون ،در شهرستان های مختلف استان خبرداد . قشلاقی در ادامه اشاره ای به وضعیت نانوایی های استان گیلان داشت و افزود؛

  کم فروشی ، تخلف شماره یک نانوایان است و پس از آن عدم رعایت مقررات بهداشتی و استفاده از دخانیات در ردیفهای بعدی قراردارند .

  وی اینگونه ادامه داد که ؛ با رسیدگی به تعداد ۱۶۸۹ فقره از پرونده های مربوط به نانوایان در شعب این اداه کل ، متخلفین به پرداخت مبلغ ۲ میلیارد و ۹۴۱ میلیون و ۲۷۶ هزار و ۱۰۹ ریال در حق دولت محکوم گردیدند. قشلاقی همچنین با اعلام شماره تلفن ۳۳۳۶۵۵۴۸ ستاد خبری اداره کل تعزیرات حکومتی استان گیلان ، از آمادگی این دستگاه جهت دریافت گزارشات و شکایات شهروندان در این حوزه خبر داد.

  واران نیوز: خبر فوق در پایگاه اطلاع رسانی روابط عمومی تعزیرات حکومتی گیلان منتشر شده وهمان طور که در این خبر ذکر شد، مدیرکل محترم تعزیرات گیلان ضمن ارائه آمار و ارقام تخلفات نانوایان استان ، بیشترین تخلف این صنف را کم فروشی بیان میکند.

  همان طور که میدانیم امروزه نان از مهم ترین اجزاء و رکن جدایی ناپذیر بر سرسفره مردمان گیلان زمین است. به طوری که در سبد غذایی هر خانواده جایگاه بی بدیل و ثابتی دارد، و روزبه روز بر گستره قلمرو اهمیت آن نزد خانوار افزوده میشود. این مسئله آنجایی شدت یافت که بموجب قانون هرفمندکردن یارانه ها ،   دولت، قیمت نان را آزاد نمود.

  درپی این اقدام این اتتظار میرفت و میرود که لااقل کیفیت نان (باتوجه به قیمت هر قرص نان) بهبود یابد. که متاسفانه علی رغم اعمال افزایش آن هم بصورت منظم طی چندسال اخیر در قیمت نان ، شاهد کاهش کیفیت و کمیت آن هستیم.

  گذشته از همه این مشکلات و مصائب موجود در زمینه عدم وجود قانون پذیری در مقام عر ضه و الزام به ایفای وظایف ،در مقام نظارت بر اصناف ، که خود نیازمند وقت دیگریست ، لازم دیدیم که به جنبه های دیگر این رویداد بپردازیم.

  خبرمنتشر شده فوق که به وجود مقوله کم فروشی به عنوان پرتکرار ترین تخلف تعدادی از نانوایان گیلانی و برخورد قانونی توسط تعزبرات حکومتی به عنوان دستگاه نظارتی با متخلفین را میتواند دارای دو جنبه یا دو بعد باشد. جنبه مثبت خبر و جنبه منفی آن که در ادامه مختصرا به آن میپردازیم:

  جنبه مثبت خبر را می توان این دانست که پس از مدت ها که کمفروشی رفته رفته به امری عادی وعرف اجتماعی تبدیل شده است (که فقط منحصر به نانوایان نیست بلکه در عرصه های ممختلف اشکال مختلف دارد) بلاخره شاهد برخورد قانونی با مرتکبین و اعلام اخبارآن (باوجود اطلاع رسانی   ضعیف ) توسط یک دستگاه نظارتی در استان گیلان بودیم .

  لذا ضمن تقدیر ازاقدامات تمامی کارکنان اداره کل تعزیرات حکومتی استان گیلان ، انتظار میرود نسبت به انجام نظارت بر حسن اجرای قانون توسط تمامی صنوف ،تخلفاتی همچون کم فروشی را شناسایی،بررسی ومورد برخورد قانونی قرارداده اخبار آن را به عموم مردم اعلام نمود.چرا که انتشار اینگونه اخبار باعث ایجاد دلگرمی و اطمینان خاطر   در عموم مردم ،آنهم به دلیل اطلاع از وجود نهادی ست که درصدد احقاق حقوقشان است.

  جنبه منفی خبر:

  با شنیدن خبر فوق سوالی که به ذهن متبادر می شود این است که ؛

  در زمینه ی برخورد با تخلف متخلف به طور کلی و یا کمفروشی نانوایان به طور خاص درجامعه چرا باید اینقدر دیر اقدام شود تا این تخلف که همان کمفروشی باشد، همچون علفی هرز در عمق جامعه نفوذ کرده وتا آنجایی پیش برود که از بین بردن آن به کاری دشوار و سخت بدل شود.

  متاسفانه باید گفت که مقوله کم فروشی تنها پدیده ناهنجار اجتماعی نیست . همچنین کمفروشی تنها منحصر به نان و نانواییها نمی شود . با نگاهی به زندگی روز مره خود میتوان اشکال مختلف کم فروشی را در سایر عرصه های اعم از تولید و عرضه و خدمات رسانی مشاهده نمود به عنوان مثال : شرکت های متصدی فروش سرویس اینترنت که طی انعقاد قراردادهایی میبایست اقدام به دریافت مبلغ مشخص نمایند درمقابل ارائه سرویس اینترنت خاص با سرعت و حجم مشخص که متاسفانه درعمل علی رغم دریافت مبلغ بی کم و کاست، ارائه سرویسی بی کیفیت و کم سرعت .

  ویا برخورد بد بعضی کارکنان و متصدیان شرکتها و بانکها و دستگاه های اجرایی با ارباب رجوع و عدم پاسخگویی مناسب و….

  و مواردی اینچنین که مشتیست از خروارها رفتار نادرست در اجتماع امروز مان .

  دور از انصاف است که این مقوله را فقط از یک بعد مورد بررسی قرار داد، بیاییم از منظر کم فروشان به این موضوع بنگریم ؛ چه عواملی در پیدایش و گسترش این رفتار اجتماعی تاثیر دارد آن هم رفتاری که هم به لحاظ دینی، قانونی و عرف اجتماعی ناشایست تلقی شده و همواره سعی در پرهیز از آن شده.

  بدیهی است در مواجهه با یک رفتار نادرست اجتماعی که اینچنین در بخشی از تعاملات روزمره مردم ریشه دوانیده تنها استفاده از ابزار قانون و برخورد با متخلفین کارساز نمی باشد ؛ شاید به عنوان مسکن و به صورت موقت پاسخ دهد اما برخورد قانونی زمانی صورت میگیرد که تخلفی انجام شود.

  پس لازم است به دنبال راهکاری دائمی باشیم تا افراد با اعتقاد به نادرستی و باور به آثار مخرب یک عمل، دست به انجامش نزنند.

  جادارد که این موضوع توسط اندیشمندان و صاحبان نظران امر مورد بررسی اصولی قرار گیرد و این مشکل ریشه یابی شود و راهکاری عملی ارائه گردد.

  در ادامه این نوشتار را به پرداختن به موضوع کم فروشی در دین مبین اسلام و سفارشاتی که در این مورد بیان شده است به پایان میرسانیم.

  کم فروشی از منظر دین و قرآن

  کم فروشی از منظر قرآن که کتاب آسمانی و کلام الهی است به طور صریح و مکرر اشاره شده و به شدت تقبیح گردیده است و بالاتر از آن قرآن کریم ، کم فروشی را موجب ویران شدن شهر مدین و نابود شدن قوم آن معرفی کرده است ، در شش سوره از ۱۱۴ سوره قرآن کم فروشی مورد مذمت قرار گرفته است .

  بسم الله الرحمن الرحیم . ویل للمطففین الذین اذا اکتالوا علی الناس یستوفون . و اذا کالو هم او وزنو هم یخسرون . الا یظن اولئک انهم مبعوثون . لیوم عظیم . یوم یقوم الناس لرب العالمین.

  ترجمه: وای به حال کم فروشان آنان که وقتی چیزی را با پیمانه یا وزن از مردم تحویل می گیرند کاملاً حق خود را استیفاء می کنند ولی وقتی چیزی را تحویل مردم می دهند در پیمانه و وزن کمتر می دهند . آیا آنها عقیده ندارند که بعد از مرگ زنده خواهند شدو به روز بزرگ رستاخیز ایمان ندارند . روزی که تمام مردم در پیشگاه خداوند برای تعیین سرنوشت خود می ایستند،

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro