اقتصاد مقاومتی و نقش آن در زمان جنگ و بحران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۵ شهریور ۹۴ - ۸:۰۲

  کد خبر : 37103
  واران نیوز:

  اقتصاد مقاومتی و نقش آن در زمان جنگ و بحران

  اقتصاد مقاومتی علاوه بر کم اثر کردن تحریم های ظالمانه میتواند نقش بزرگی را در شرایط بحرانی و جنگی در کشور داشته باشد و میتوان از این موضوع در برابر تحریم های غذایی در جنگ احتمالی در آینده استفاده کنیم.

  واران نیوز: انقلاب مردم ایران در سال ۵۷ از همان ابتدا خواب را بر بسیاری از کشور های دیکتاتور معاب و استعمار گر ربود و آنان را مجبور به فعالیت علیه کشور ایران کرد.

  در همان ابتدای انقلاب با آغاز جنگی تحمیلی در صدد نابودی این انقلاب و بازگشت قوانین گذشته در کشور ایران بودند که با رشادت های مردم این کشور مواجه شدند و بعد از جنگ هم مدام تهدید به حمله و جنگ علیه کشور ایران میکردند.

  بعد از وقوع حادثه مشکوک  یازده سپتامر۲۰۰۱ آمریکا به بهانه مباره با تروریسم، حمله به افغانستان را شروع کرد؛ بعد از حمله به این کشور نوبت به همسایه دیگر ایران یعنی عراق  شد.

  دو توضیح عمده برای آغاز این جنگ توسط جرج بوش رئیس‌جمهور وقت آمریکا مطرح شد که یکی از آن‌ها رابطه صدام حسین با القاعده و دیگری نابودکردن سلاح‌های کشتار جمعی عراق بنابر توافق‌نامه ۱۹۹۱ بود.

  آمریکا و متحدانش تا کنون بیش از ۳۶ جنگ در جهان به راه انداخته اند و دلیلی وجود ندارد که با خود بگوییم دیگر جنگی از سوی آمریکا آغاز نمیشود.

  گفته های بالا دلیلی واضح برای آمادگی ما مقابل دشمنان انقلاب است، همانطور که مقامات آمریکایی همیشه به آن تاکید میکنند گزینه نظامی برای ایران همیشه روی میز است!

  در هر جنگ چندین معیار برای پیروزی وجود دارد از تعداد نفرات در جنگ و تجهیزات تا منابع غذایی در دوران بحران، برای مثال در جنگ جهانی اول و ورود نیروهای انگلیس به ایران خشکسالی نیز شروع شد و مردم با غذای کمی رو به رو بودند، گندم ها با قیمت بالا توسط نیروهای انگلیسی خریداری میشد و اجازه ورود غذا به کشور هم توسط انگلیس داده نمیشد که این موضوع باعث ایجاد قحطی و مرگ ده ها هزار ایرانی شد.

  اما اکنون باید چه اندیشه ای کرد؟ آیا اگر فردا جنگی شروع شود و جلوی ورود غذا به ایران گرفته شود باز هم مردم به واسطه قحطی میمیرند؟

  چندین سال است که واژه اقتصاد مقاومتی در بین مردم و مسئولین کشور نقل میشود،اقتصاد مقاومتی به معنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن تاثیرها می‌باشد و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت است همچنین برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید وابستگی‌های خارجی کاهش یابد و بر تولید داخلی کشور و تلاش برای خوداتکایی تاکید گردد.

   

  مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) تا کنون بارها به مبحث اقتصاد مقاومتی در سخنانشان اشاره نموده که نشان از اهمیت فراوان این موضوع دارد.

  همانطور که میدانید قیمت نفت رو به کاهش است و کشور ایران بیشترین درآمدش از فروش نفت است، با مردمی شدن اقتصاد و بالا رفتن تولید محصولات در ایران آن هم بدون نیاز به کمک خارجی ، بازار صادرات ایران رونق پیدا میکند و کمکی به در آمد کشور میشود.

  وجود آب و هوای مختلف در ایران باعث شده تا ما بتوانید در تمام فصول از انواع میوه و سبزیجات برخوردار باشیم که این یک امتیاز برای کشور است.

  از موضوع درآمد حاصل از اقتصاد مقاومتی که بگذریم به بحث استراتژیک آن میرسیم، فرض کنید فردا جنگی در کشور رخ میدهد و تمام ورودی های غذایی به ایران بسته میشود.

   

  اگر ایران شروع به فعالیت در حوزه اقتصاد مقاومتی نمیکرد و تمام نیاز های خود را وارد میکرد مطمئننا بستن راه های ورود غذا و دارو به کشور باعث مشکلات فراوانی برای مردم ایران میشد، اما اکنون با زیاد شدن فعالیت های اقتصاد مقاومتی بسیاری از نیاز های مردم در داخل کشور تامین میشود البته موضوع اقتصاد مقاومتی باید با شتابی دو چندان در بین مردم و مسئولین ادامه پیدا کند تا به ایده عال مد نظر برسد.

  اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد مردم بنیاد و متکی به پیشرفت علمی است مقام معظم رهبری (مد ظله العالی)در رابطه با مردمی بودن اقتصاد مقاومتی میفرماید:

  این اقتصادی که به عنوان اقتصاد مقاومتی مطرح میشود، مردم‌بنیاد است؛ یعنی بر محور دولت نیست و اقتصاد دولتی نیست، اقتصاد مردمی است؛ با اراده‌ی مردم، سرمایه‌ی مردم، حضور مردم تحقّق پیدا میکند. امّا «دولتی نیست» به این معنا نیست که دولت در قبال آن مسئولیّتی ندارد؛ چرا، دولت مسئولیّت برنامه‌ریزی، زمینه‌سازی، ظرفیّت‌سازی، هدایت و کمک دارد. کار اقتصادی و فعّالیّت اقتصادی دستِ مردم است، مال مردم است؛ امّا دولت ـ به‌عنوان یک مسئول عمومی ـ نظارت میکند، هدایت میکند، کمک میکند. آن جایی که کسانی بخواهند سوء‌استفاده کنند و دست به فساد اقتصادی بزنند، جلوی آنها را میگیرد؛ آنجایی که کسانی احتیاج به کمک دارند، به آنها کمک میکند. بنابراین آماده‌سازی شرایط، وظیفه‌ی دولت است؛ تسهیل میکند.
  چهارم، گفتیم این اقتصاد، اقتصاد دانش‌بنیان است یعنی از پیشرفتهای علمی استفاده میکند، به پیشرفتهای علمی تکیه میکند، اقتصاد را بر محور علم قرار میدهد؛ امّا معنای آن این نیست که این اقتصاد منحصر به دانشمندان است و فقط دانشمندان میتوانند نقش ایفا کنند در اقتصاد مقاومتی؛ نخیر، تجربه‌ها و مهارتها ـ تجربه‌های صاحبان صنعت، تجربه‌ها و مهارتهای کارگرانی که دارای تجربه و مهارتند ـ میتواند اثر بگذارد و میتواند در این اقتصاد نقش ایفا کند. اینکه گفته میشود دانش‌محور، معنای آن این نیست که عناصر با تجربه‌ی صنعتگر یا کشاورز که در طول سالهای متمادی کارهای بزرگی را بر اساس تجربه انجام داده‌اند، اینها نقش ایفا نکنند؛ نخیر، نقش بسیار مهمّی هم به عهده‌ی اینها است.
  کلام آخر

  اقتصاد مقاومتی آن چیزی است که موجب انعطاف‌پذیری و تاب‌آوری نهادهای اقتصادی کشور می‌شود که براساس تولیدمحوری و مردم‌نهادی پایه‌ریزی شده است.

  مشخص است که اقتصاد مقاومتی هیچ‌گاه اقتصادی منزوی و کوتاه‌مدت و حتی برای یک برهه‌ی زمانی خاص نخواهد بود.

  به قلم:سردبیر

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro