ويروس گاو با ابتلا به سرطان سينه ارتباط دارد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲۷ شهریور ۹۴ - ۱۸:۲۵

  کد خبر : 37179

  ویروس گاو با ابتلا به سرطان سینه ارتباط دارد

  مدت ها تصور می شد که ویروس BLV که موجب آلوده شدن لبنیات ، سلول های خونی گوشت گاو و بافت سینه می شود، نمی تواند انسان ها را آلوده کند.

  اما طبق اعلام وزارت کشاورزی آمریکا، تقریبا تمامی تانک های ذخیره شیر در مزارع بزرگ به ویروس BLV آلوده هستند ، ولی تنها حدود پنج درصد از گاوها درصورت داشتن این ویروس بیمار می شوند.
  محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی که در این مطالعه شرکت داشتند نیز سال گذشته متوجه شدند که ویروس BLV می تواند به انسان ها منتقل شود.
  دکتر گرترود بوهرینگ استاد ویروس شناسی در دانشگاه کالیفرنیا برکلی گفت: ارتباط میان آلودگی به ویروسBLV و سرطان سینه بسیار حیرت انگیز بود، اما نکته مهم این است که نتایج مطالعه ما ثابت نمی کند که این ویروس موجب ابتلا به سرطان می شود.
  وی بااشاره به اینکه این مهمترین مرحله اولیه است، تاکید کرد: با این وجود هنوز لازم است تایید شود که آلودگی به این ویروس قبل از ابتلا به سرطان سینه روی می دهد.
  محققان برای مطالعه این موضوع بافت سینه ۲۳۹ زن سالم و مبتلا به سرطان سینه را با هم مقایسه کردند.
  محققان متوجه شدند که ۵۹درصد ازسلول های سرطان سینه دارای شواهدی از قرارگرفتن در معرض ویروس BLV بودند.
  این درحالی بود که سلول های زنان سالم تنها در۲۹درصد دارای شواهدی از قرار گرفتن در معرض این ویروس بودند.
  محققان درتجزیه و تحلیل های بیشتر اطلاعات، متوجه شدند که در صورت آلودگی به ویروس BLV،خطر ابتلا به سرطان سینه ۳٫۱ برابر بیشتر از زمانی می شود که نشانه ای از آلودگی به این ویروس در زنان وجود نداشته باشد.
  محققان می گویند:نسبت احتمال ابتلا به سرطان سینه در صورت آلودگی به ویروس BLV بیشتر از عوامل خطرساز دیگر ابتلا به این بیماری مانند چاقی، مصرف الکل و هورمون ها است.
  محققان متذکر شدند، درصورتیکه ثابت شود ویروس BLV یک عامل ابتلا به سرطان سینه است این موضوع می تواند باعث تغییر روش فعلی کنترل سرطان سینه شود. این موضوع می تواند موجب تاکید بیشتر برپیشگیری از ابتلا به سرطان سینه شود تا درمان و یا کنترل این بیماری پس از ابتلا.
  این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.
  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro