فهرست بزرگترين زلزله‌هاي دنيا/ بيشترين کشته‌ها در کدام زمين لرزه؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲۷ شهریور ۹۴ - ۱۸:۵۵

  کد خبر : 37225

  فهرست بزرگترین زلزله‌های دنیا/ بیشترین کشته‌ها در کدام زمین لرزه؟

  چهارشنبه شب گذشته زمین لرزه‌ای با قدرت ۸٫۳ ریشتر بخش‌هایی از شیلی را لرزاند؛ اما آیا این زمین لرزه بزرگترین زمین لرزه تاریخ بوده است؟

  واران نیوز: چهارشنبه شب گذشته زمین لرزه‌ای با قدرت ۸٫۳ ریشتر در شمال شیلی رخ داد که باعث لرزش سانتیاگو پایتخت شیلی هم شد؛ زلزله‌ای که بزرگی آن بسیار کمتر از زمین‌لرزه ۹٫۵ ریشتری «والدیویا» شیلی بود که سال ۱۹۶۰ رخ داد.

  زلزله ۸٫۳ ریشتری شیلی حتی در فهرست ۱۷ زمین لرزه بزگ قرون بیست و بیست و یکم هم جایی ندارد. فهرستی که بزرگترین زمین لرزه آن با ۹٫۵ ریشتر و کمترین آن با ۸٫۵ ریشتر را نشان می‌دهد.

  در سال ۱۹۶۰ زمین لرزه‌ای با قدرت ۹٫۵ ریشتر والدیویا در شیلی را لرزاند. تعداد جان باختگان در این حادثه بطور دقیق مشخص نیست و منابع مختلف برای آن اعدادی بین ۳۵۰۰ تا ۶ هزار کشته را ذکر کرده‌اند. این زمین لرزه روز یکم خرداد ۱۳۳۹ رخ داده است.

  چهار سال بعد نیز زمین لرزه‌ای با قدرت ۹٫۲ ریشتر آلاسکا را لرزاند. این زمین لرزه ۱۳۹ کشته بر جای گذاشت.

  در ۲۶ دسامبر سال ۲۰۰۴ نیز زمین لرزه‌ای با بزرگی ۹٫۱ در مقیاس ریشتر غرب سواحل سوماترای اندونزی را لرزاند، زمین لرزه‌ای که باعث رخ دادن سونامی در اقیانوس هند شد و در ۱۴ کشور بیش از ۲۳۰ هزار کشته برجا گذاشت که البته شمار این کشته‌ها در برخی منابع از جمله فهرست مرگبارترین زلزله‌ها ۲۸۰ هزار نفر ذکر شده است.

  شدت امواج حاصل از سونامی این زمین لرزه به حدی بود که خسارت‌هایی را در یمن، ماداگاسکار و حتی آفریقای جنوبی بر جا گذاشت.

  امواج این سونامی سواحل شرقی قاره آفریفا، سواحل جنوبی قاره آسیا و سواحل شمالی و غربی قاره استرالیا ره درنوردید و علاوه بر کشته‌های بسیار، موجب ناپدید شدن تعداد بی شماری از افراد گشت.

  زمین لرزه بزرگ بعدی با قدرت ۹ ریشتر و در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ در نزدیکی سندای در استان میاگی در شمال شرقی ژاپن رخ داد. این زمین‌لرزه سبب شد در تمامی مناطق ساحلی ژاپن در کنار اقیانوس آرام هشدار سونامی و درخواست تخلیه این مناطق اعلام شود.

  این هشدار حداقل در ۲۰ منطقه ساحلی دیگر در آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی نیز اعلام شد. این زمین لرزه امواج سونامی به ارتفاع ۱۵ متر در ژاپن و امواج کوچکتری در کشورهای دیگر ایجاد کرد و دولت ژاپن نام رسمی «زمین‌لرزه بزرگ شرق ژاپن» را برای این فاجعه انتخاب کرد.

  این زمین‌لرزه خسارات بسیار زیادی شامل تخریب شدید جاده‌ها و راه‌آهن و ایجاد آتش‌سوزی در برخی مناطق را بر ژاپن وارد کرده‌است. در حدود ۴٫۴ میلیون خانوار در شمال شرقی ژاپن بدون برق و ۱٫۴ میلیون نفر بدون آب مانده‌اند. تعدادی از ژنراتورها الکتریکی از کار افتاده‌اند و حداقل سه راکتور هسته‌ای در پی انباشته شدن گاز هیدروژن منفجر شده‌اند.

  خسارات این زمین لرزه به حدی بود که نائوتو کان، نخست وزیر وقت ژاپن اعلام کرد: پس از پایان جنگ جهانی دوم در طی ۶۵ سال گذشته این بدترین و سخت‌ترین بحران ژاپن بوده است.

  اما در این میان بیشترین تلفات یک زلزله در این دو قرن را زمین لرزه‌ای با قدرت ۸٫۷ ریشتر رقم زده است. ۲۸ جولای ۱۹۷۶ زمین لرزه‌ای با قدرت ۸٫۷ ریشتر و در عمق ۷٫۵ کیلومتری، تانگشان در شمال شرق چین را لرزاند.

  این زمین لرزه که در مکان دوم پر تلفات ترین زمین لرزه‌های تاریخ جای گرفته است، ۲۴۲ هزار و ۴۱۹ کشته بر جای گذاشته که در برخی منابع مانند فهرست مذکور، برای آن تا ۷۷۹ هزار کشته نیز ذکر شده است.

  در زیر فهرستی از قوی ترین زمین‌لرزه‌های ۱۱۵ سال اخیر را می‌توانید مشاهده کند. فهرستی که زمین لرزه دو روز پیش شیلی در آن جایی ندارد./فارس

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro