کتاب «فرهنگ مثل‌ها و اصطلاحات گيل و ديلم» منتشر شد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲۷ شهریور ۹۴ - ۱۹:۲۰

  کد خبر : 37270

  کتاب «فرهنگ مثل‌ها و اصطلاحات گیل و دیلم» منتشر شد

  کتاب «فرهنگ مثل‌ها و اصطلاحات گیل و دیلم» تألیف محمود پاینده لنگرودی بعد از ۲۰ سال از چاپ نخست از سوی انتشارات سروش تجدید چاپ و منتشر شد.

  مثل‌های مردم هر سرزمین نماد آداب و آیین‌ها و مناسبات اجتماعی، تلقی آن مردم از زیبایی‌ها و زشتی‌ها، و نیز چگونگی زیست آنان در فراز و فرود روزگاران است که در قالب کلمات و عباراتی کوتاه گنجانده شده است.
  کتاب «فرهنگ مثل‌ها و اصطلاحات گیل و دیلم» با چند هزار مثل و اصطلاح گیلکی، همراه با چند هزار مثل و زبانزد فارسی و دیگر گویش‌های ایرانی برای گویا‌تر کردن آن‌ها، حاصل سی سال پرس و جو و پژوهش محمود پاینده لنگرودی، این گیله مرد شیفته ادب و فرهنگ گیلان و نویسنده و شاعر گیلکی سرا و فارسی سرای کشورمان است که اینک چاپ جدید آن بعد از گذشت ۲۰ سال از چاپ نخست کتاب به همه علااقمندان ادبیات مردمی و زبان‌شناسان تقدیم شده است.
  کتاب «فرهنگ مثل‌ها و اصطلاحات گیل و دیلم» مجموعه تقریبی ۱۳۰۰ مثل و اصطلاح به گویش مردم جلگه و کوهستان «شرق گیلان» است. برگردان فارسی مثل‌ها و اصطلاحات، خواننده را از مراجعه به فرهنگ لغات بی‌نیاز می‌کند و برای استفاده زبان‌شناسان و دیگر محققان نویسنده سعی کرده آوا نوشت، کاربرد و کنایه‌های مثل‌ها را نیز به اختصار در کتاب بیاورد.
  از دیگر ویژگی‌های بارز کتاب حاضر این است که به دنبال هر مثل نویسنده مصراع‌ها، بیت‌ها، مثل‌ها، اصطلاحات و تکیه کلام‌هایی از گویش‌های دیگر که خاصه زبان فارسی است و نزدیک‌ترین معادل مثل‌های گیلکی است را برای گویا‌تر کردن این مثل‌ها گردآوری کرده است تا فهم آن برای خوانندگان آسان‌تر باشد.
  چاپ دوم کتاب حاضر در ۲۷۶ صفحه و با قیمت ۱۶ هزار تومان از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان به ادبیات قرار گرفته است.

  فروش اینترنتی کتاب از طریق سایت انتشارات سروش امکان پذیر است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro