کاهش 45 درصدي واردات خودرو طي 5 ماه نخست امسال

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۹ شهریور ۹۴ - ۱۲:۵۹

  کد خبر : 37339

  کاهش ۴۵ درصدی واردات خودرو طی ۵ ماه نخست امسال

  بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت در ۵ ماهه ابتدایی امسال واردات خودرو کاهش شدیدی داشته است.

  از فروردین تا مرداد ماه ۹۴ تنها ۳۰۰ دستگاه خودرو مدل سال وارد شده است که بیشتر آنها بر خلاف روند سالیان قبل جزو خودروهای ارزان قیمت جهان محسوب می‌شوند. البته این در حالیست که کل واردات خودرو در این بازه زمانی ۱۷ هزار و ۷۷۸ دستگاه بوده است که نسبت به سال قبل، کاهش ۴۵ درصدی داشته است.

  بر اساس آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۹۳ در همین بازه زمانی ۳۶ هزار و ۴۲۲ خودرو وارد کشور شده بود. همچنین ارزش واردات خودرو طی پنج ماهه نخست امسال معادل ۴۲۰ میلیون و ۳۲۵ هزار دلار بود. در حالی که در همین مدت زمان و در سال گذشته ارزش دلاری خودروهای وارداتی ۷۴۷ میلیون و ۳۰۷ هزار دستگاه بود.

  طبق آمار موجود واردات خودرو در چهارماهه ابتدایی سال هم به‌ لحاظ وزنی ۵۱ درصد کاهش داشته است، درحالی که در مجموع پنج ماهه سال جاری این میزان ۴۸ درصد کاهش داشته است. با توجه به کاهش وزنی مشخص می‌شود که سهم خودروهای شاسی بلند در واردات امسال کاهش داشته است.

  جعفری فعال بازار خودرو علت اصلی کاهش واردات را رکود حاکم بر اقتصاد کشور و نبود نقدینگی در بازار می داند.

  وی با بیان اینکه علت دیگر این امر توافق هسته ای است بیان می دارد: پس از توافق وین مشتریان خارجی به امید کاهش قیمت ارز و ارزان شدن خودرو و دیگر اینکه زمزمه حضور کمپانی های خارجی یا مستقر شدن نمایندگی آنها در ایران به این رکود کمک کرد.

  وی می افزاید: در بحث خودرو های کار کرده خارجی نیز علاوه بر اینکه رکود در این بازار حاکم شده است قیمت‌ها نیز گم شده است. منظور از گم شدن قیمت این است که به حدی خرید و فروش کم شده است که فروشنده فقط در صورت نیاز مالی ماشین خود را می فروشد و کسی که به خاطر نیاز خودرو می‌فروشد حاضر است تخفیف خوبی به خریدار بدهد.

  وی تصریح کرد: با وجود پایین آمدن قدرت خرید مردم و نبود نقدینگی در بازار دیگر نباید انتظار بازار سال‌های گذشته را در زمینه خودروهای خارجی داشت./ایلنا

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro