کمبود پنج هزار قاضی در دستگاه قضا/ محدودیت جذب قاضی زن

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۹ شهریور ۹۴ - ۲۲:۱۴

  کد خبر : 37416

  کمبود پنج هزار قاضی در دستگاه قضا/ محدودیت جذب قاضی زن

  به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین، علیرضا امینی روز چهارشنبه در نشست خبری در خصوص آزمون …

  به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین، علیرضا امینی روز چهارشنبه در نشست خبری در خصوص آزمون و جذب قضات در دستگاه قضا افزود: طبق برنامه پنجم توسعه، حدود چهار هزار تن در قوه قضاییه، جذب شدند اما در زمان حاضر ۵۰ درصد پست های اداری بدون متصدی است.
  وی گفت: ۱۴۰ هزار متقاضی از آغاز برنامه پنجم توسعه در آزمون قضاوت ثبت نام کرده اند که پنج درصد آنان، یعنی سه هزار و ۷۰۰ تن جذب این قوه شدند.

  ** پیشنهاد افزایش جذب قاضی در برنامه ششم توسعه
  معاون منابع انسانی قوه قضاییه در پاسخ به سوال ایرنا مبنی براینکه آیا با توجه به کمبود قاضی در دستگاه قضا، پیشنهاد افزایش جذب قاضی در برنامه ششم توسعه داده شده است یا نه؛ گفت: بله؛ قوه قضاییه به پنج هزار قاضی جدید نیار دارد و این پیشنهاد به برنامه ششم توسعه ارایه شده است؛ ضمن اینکه در این برنامه، روند جذب ادامه خواهد داشت و دلایل توجیهی برای جذب ارائه شده است.
  امینی در پاسخ به دیگر سوال ایرنا در خصوص جذب نیروهای انسانی در کنار قاضی گفت: قاضی که به محکمه اضافه می شود، طبیعتا به چند نیرو نیاز دارد و البته این جذب، همسان با جذب نیروی استخدامی کارکنان دولت انجام می شود.
  این مقام قضایی به برگزاری دو دوره آزمون جذب نیروی انسانی در دستگاه قضا در چندسال اخیر اشاره کرد و ادامه داد: ۲ هزار نیرو با توجه به پذیرش در آزمون، جذب این دستگاه شده اند و ۲ هزار نیرو نیز به دلیل مشکل اعتبار هنوز زمینه جذب برایشان، فراهم نشده است.
  به گفته وی، یکهزار و ۷۰۰ نیروی خدماتی نیز باید جذب می شدند که به همان دلیل مشکل بودجه تاکنون جذب نشده اند.

  **خروج سالانه ۲۰۰ قاضی از دستگاه قضا
  امینی درخصوص شمار قضاتی که در سال از کادر دستگاه قضا خارج می شوند، گفت: به طور معمول ۲۰۰ قاضی با بازنشستگی، بازخرید و استعفا از مجموعه دستگاه قضا خارج می شوند که البته به دلیل کمبود قاضی با درخواست های بازخرید و یا استعفا به راحتی موافقت نمی شود.

  ** ۱۰ درصد قضات در اختیار شورای حل اختلاف قرار می گیرند
  معاون منابع انسانی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره کمبود نیرو در شوراهای حل اختلاف، گفت: براساس قانون، وظیفه شورای اختلاف، همیاری است و قرار نیست دادگستری دوم باشد.
  وی ادامه داد: البته کادر قضایی برای شورای حل اختلاف ، پیش بینی شده است که این، به منظور برخوردار بودن از اتقان بالای رای است .همچنین سال گذشته ۶۰ قاضی در اختیار این شوراها قرار گرفت و امسال نیز حدود یکصد قاضی در اختیار شوراهای حل اختلاف قرار می دهیم.

  ** منعی برای جذب قضات زن نداریم
  این مقام قضایی درباره اینکه آیا قضات زن نیز جذب دستگاه قضا می شوند یا نه، گفت: منع قانونی برای جذب قضات زن وجود ندارد اما در عین حال، محدودیت وجود دارد و طبیعی است که دستگاه قضا به قضات مرد بیشتر از قضات زن نیاز دارد.
  به گفته وی ۷۰۰ نیروی قضایی خانم در دستگاه قضا در پست های مختلف دادیاری، مشاوره های خانوادگی، کارهای ستادی و گاهی مستشاری فعالیت می کنند.
  این مقام قضایی با اشاره به برنامه پنجم توسعه کشور و اضافه شدن ۸۰۰ قاضی هر سال به مدت پنج سال به کادر قضایی ، اظهار داشت: باتوجه به افزایش ورودی پرونده ها به دستگاه قضا این ضرورت برای جذب قاضی صورت گرفت؛ البته در آغاز این برنامه فرآیند جذب کمتر بود اما امسال حدود یک هزار قاضی وارد دستگاه قضا می شوند.
  امینی جذب را به دو صورت عمومی و اختصاصی عنوان کرد و گفت: جذب عمومی توسط سازمان سنجش برگزار می شود.
  وی اضافه کرد: ثبت نام آزمون قضاوت سال ۹۴ از روز گذشته آغاز شده است و متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش ثبت نام کنند.
  به گفته وی، آزمون یاد شده در آبانماه برگزار می شود و پذیرفته شدگان، دیماه در آزمون تشریحی شرکت خواهند کرد که اختبار و حضور در مصاحبه علمی مراحل بعد از آزمون تشریحی است.
  معاون منابع انسانی قوه قضاییه تصریح کرد: مرحله بعد از اختبار و مصاحبه علمی، گزینش است که پایان بهار سال ۹۵ انجام می شود؛ پذیرفته شدگان مرحله گزینش به مرحله کارآموزی راه می یابند که دانشگاهیان، یکسال و حوزوی ها ۱۸ ماه آموزش می بینند.
  این مقام قضایی، اضافه کرد: بعد از پایان دوره آموزشی، اختبار نهایی است که پذیرفته شدگان نهایی در پست دادسرا و دادرسی های بخش شروع به فعالیت خواهند کرد.
  امینی درباره بخش اختصاصی جذب قاضی اظهارداشت: جذب اختصاصی ،یعنی داوطلب از مراحل اولیه سازمان سنجش معاف است و مستقیما وارد مرحله مصاحبه می شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro