بازگشت 55 هزارمترمربع اراضی دولتی استان از دست زمین خواران

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴ - ۲۱:۱۰

  کد خبر : 38116
  مدیراملاک و حقوقی راه و شهرسازی گیلان؛

  بازگشت ۵۵ هزارمترمربع اراضی دولتی استان از دست زمین خواران

  واران نیوز: موضوع زمین خواری و مبارزه با این پدیده شوم و مخرب زیست محیطی و البته اقتصادی در استان …

  واران نیوز: موضوع زمین خواری و مبارزه با این پدیده شوم و مخرب زیست محیطی و البته اقتصادی در استان گیلان این روزها با حساسیت و جدیت فراوان از سوی مسولین قضایی و متولیان اراضی در قامت دستگاله های اجرایی پیگیری می گردد.

  اگرچه در سطح کشور پدیده  زمین خواری پس از فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظه) در کانون توجه مسولین و افکار عمومی قرار گرفت ، در استان گیلان اما این توجهات و حساسیت ها آن زمانی فزرونی یافت که پرده از زمین خواری گسترده در منطقه حیران شهرستان آستارا برداشته شد.

  پرونده ای که دولت ، مجلس و دستگاه قضاء را بر آن داشت تا بیش از پیش به گیلان و مشکل زمین خواری  موجود درآن به عنوان یک از هزاران مشکلش توجه و حساسیت نشان دهند. از تشکیل کارگروه ویژه مبارزه با زمین خواری گرفته تا طرح موضوع در جلسات هیئت دولت و پیشقدم شدن معاون اول رییس جمهور در این موضوع که تشکیل جلساتی تخصصی در این باب را در پی داشت و دارد.

  از طرف دیگر  دستگاه های اجرایی استانی اعم از متولیان زمین های دولتی و دستگاه های نظارتی و قضایی گیلان هم در این مدت با جدیت و قاطعیت بیش از بیش در عرصه مبارزه با زمین خواری و دست اندازی به جنگلها، مراتع،سواحل و زمین های دولتی ، وارد شدند.

  حفاظت و نگهداری ، رفع تصرف، رسیدگی و اصدار احکام خلع ید و قلع و قمع علیه متجاوران به حقوق بیت المال و سرمایه های ملی ( مطابق قوانین و مقررات جاری که محاکم را ملزم به رسیدگی خارج از نوبت و فوق العاده به پرونده های مربوط به زمین های دولتی و ملی می نماید) و اجرای قاطعانه احکام و آرای مربوطه ، از جمله اقداماتی است در این مدت  دستگاهای اجرایی  استان گیلان با همکار یکدیگر انجام داده و همچنان ادامه دارد.

  از جمله  دستگاه های متولی زمین های دولتی استان گیلان ، اداره کل راه وشهرسازی می باشد.که متولی اراضی داخل در محدوده و حریم استحفاظی شهرها و شهرکها است.

  به گزارش واران نیوز  رسول حسین پور مدیریت املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی روز شنبه ۱۱مهرماه سال جاری  از بازگشت  مقدار مساحت ۵۵ هزار مترمربع (۵ونیم هکتار) زمین های دولتی استان گیلان  به بیت المال و برخورد قانونی با متصرفان و متعدیان به حقوق مردم و اراضی دولتی خبرداد.

  رسول حسین پور مدیر املاک وحقوقی راه و شهرسازی گیلان با اعلام این مطلب گفت: باتلاش کارشناسان و مشاوران حقوقی این اداره کل در محاکم قضایی و دفاع از حقوق دولت و برخورد قاطعانه دستگاه قضایی با پدیده زمین‌خواری،۵۵ هزار مترمربع از اراضی دولتی در گیلان طی ۶ ماه اول سالجاری از تصرف متصرفان خارج و به بیت‌المال بازگردانده شد.

  وی افزود: این زمینهابیشتردرشهرهای چاف،چمخاله لنگرودوآستارا واقع بوده که به دلیل منتهی شدن به تالاب وسواحل دریای خزر، سودجویان اقدام به قطعه بندی ودیوار کشی آن نمودند که با پیگیری های بعمل آمده و پس از حصول رأی نهایی با هماهنگی نیروی انتظامی و با حضور نماینده شعبه اجرای احکام اراضی تحت تصرف افراد سودجو ،خلع ید گردید. در شهرهای رشت،صومعه سرا و چابکسرنیز ۶۰۰ متر مربع با توافق طرفین رفع تصرف شد.

  وی تصریح کرد: از ابتدای سالجاری پرونده تصرف غیرقانونی تعدادی از متصرفین در زمین های دولتی و ملی در گیلان برای صدور حکم به مراجع قضایی ارجاع شده است که پس از صدور رای، در کمترین زمان ممکن نسبت به خلع ید و رفع تصرف اراضی اقدام خواهد شد.

  مدیر املاک وحقوقی راه وشهرسازی گیلان با قدردانی ازهمکاری خوب دستگاه قضایی در دفاع از حقوق دولت گفت: کار شناسی و پی گیری حقوقی در جهت رفع تصرف اراضی دولتی به سرعت و با دقت در حال انجام است.

  وی با تاکید بررعایت قوانین معاملاتی خاطر نشان کرد:متعاملین باید قبل از هرگونه عقد قرار دادی در خصوص خرید وفروش اراضی مزبور از ادارات وسازمانهای مربوطه اطلاع حاصل نموده واصالت مالکیت اراضی واملاک ازطریق اداره ثبت ودفاتر اسنادرسمی وشهرداریها مورد استعلام قرار گیرد.ضمن اینکه تاییدیه شوراها ودهیاریهاذیل قراردادهای اراضی مذکور دلالت بر قانونی  بودن معامله ندارد.

  مدیر املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی گیلان در پایان مجددا تاکید نمودندمردم قبل از معامله املاک نسبت به تایید مالکیت قانونی آن توسط فروشنده اطمینان حاصل نمایند تا در دام سودجویان گرفتار نشوند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف،مراتب را به دستگاههای اجرایی (شهرداریها،امور اراضی و اداره کل راه وشهرسازی)اطلاع رسانی نمایند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro