چه زمانی قاره آفریقا دو تکه میشود؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۲۱ مهر ۹۴ - ۱۷:۳۰

  کد خبر : 38381

  چه زمانی قاره آفریقا دو تکه میشود؟

  واران نیوز: چیزی حدود ۲۵میلیون سال پیش، شکافی که در قاره‌ی آفریقا ایجاد شده بود، شروع به گسترش کرد و …

  واران نیوز: چیزی حدود ۲۵میلیون سال پیش، شکافی که در قاره‌ی آفریقا ایجاد شده بود، شروع به گسترش کرد و باعث شد دره‌ای در شرق آفریقا که به طول تقریبی شش هزار کیلومتر است شکل بگیرد. این دره از کشورهایی مانند اتیوپی، کنیا و موزامبیک عبور می‌کند، در داخل اتیوپی مجموعه‌ای از کوهستان و فلات‌های پست وجود دارند که با دره بزرگ آفریقا از هم تفکیک شده‌اند. بطور کلی مسیر این دره از جنوب غرب به شمال شرق کشیده شده که زمین‌های پست بنام استپ‌ها و یا زمین‌های نیمه صحرائی، آنرا پوشانده‌است.

  africa_3

  Greatrift Great_Rift_Valley

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  این شکاف هنوز هم می‌تواند به سمت شرق حرکت کرده و از آب‌های اقیانوس هند، دریایی را جدا کند تا میان دیواره‌های دره‌ی بزرگ شرق محصور شود. بد نیست بدانید تاریخ زمین تاکنون شاهد سفرهای پوسته‌ای مشابه بسیاری بوده.
  به عنوان مثال، می‌توان به شکاف کوچکی در ابرقاره‌ی «پانگه‌آ» اشاره کرد که امروزه اقیانوس پهناور اطلس از آن شکل گرفته است. نمی‌دانیم سرنوشت قاره‌ی آفریقا طی قرن‌ها و هزاره‌های آتی چه خواهد شد؛ اما به یقین می‌توانیم بگوییم، شکاف‌های بسیاری در دل قاره‌ها ایجاد شده‌اند که هرگز شانس تبدیل‌ شدن به اقیانوس‌ها و دریاها را پیدا نکرده‌اند. دوپاره شدن قاره‌ی آفریقا هم به توده‌ی عظیمی از سنگ‌های مذاب نیاز دارد که بتوانند از زیر زمین راه خود را به شکاف کوچک کنونی باز کنند.

  خروج و گسترش این توده مذاب است که می تواند پوسته بالایی را بشکافد و آن را کنار بزند. شاید بررسی منابع تولید این جریان (مانند امواج زلزله ) بتواند قدرت و شدت آن و در نتیجه احتمال دو تکه شدن قاره سیاه را به ما نشان دهد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro