قمه زنی،زخمی بر پیکر مذهب شیعه

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۱ آبان ۹۴ - ۱۰:۳۳

  کد خبر : 38680
  افراد نا آگاه آب در آسیاب دشمن نریزند؛

  قمه زنی،زخمی بر پیکر مذهب شیعه

  واران نیوز: در دنیای امروز که هر لحظه دشمنان در حال حمله به دین اسلام با روش های مختلف هستند، …

  واران نیوز: در دنیای امروز که هر لحظه دشمنان در حال حمله به دین اسلام با روش های مختلف هستند، کمک به آنها توسط افراد نا آگاه جای تاسف دارد.

  اسلام هراسی که بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر به صورت برنامه ریزی شده پیگیری شد باعث دوری مردم از دین اسلام در آمریکا و همینطور ترس از افراد مسلمان شد.

  اسلام هراسی به شیوه های مختلف توسط دشمنان دنبال می شود و در تمام آن ها مسلمانان را افرادی خشن نشان می دهدند که بویی از انسانیت نبرده اند، به نظر آنها بدترین مسلمانان همان شیعیان هستند!!

  اگر جستجویی در گوگل بکنید و به زبان انگلیسی مسلمان شیعه را تایپ کنید با تصاویری وحشتناک از مراسمات غیر متعارف و غیر دینی قمه زنی مواجه می شوید، شاید بگویید قمه زنی کمتر در کشور ما رخ می دهد و اکثرا مربوط به دیگر مناطق است، باید بگوییم که سخت در اشتباهید.

  021

  به عنوان مثال طبق آمار های تایید نشده محرم سال گذشته در شهرستان صومعه سرا در ۱۸ نقطه ، حدود ۷۰۰ مورد قمه زنی گزارش شد.

  آمار بالا در مرحله اول باعث شکه شدن و در مرحله دوم آدم را به فکر فرو می برد.

  دادستان شهرستان صومعه سرا امسال با اعلام خلاف قانون بودن قمه زنی به دلیل وهن در اسلام آن را جرم دانست و گفت: طبق قانون با اقدام کنندگان به قمه زنی برخورد جدی و برای هر نفر  پرونده قضایی تشکیل می شود.

  نظر رهبر در رابطه با قمه زنی:

  رهبر انقلاب در سخنرانی در کهگیلویه و بویر احمد در جمع روحانیون در ماه محرم۱۷/۰۳/۱۳۷۳ این باره گفت:
  من حقیقتاً هر چه فکر کردم دیدم نمی‌توانم این مطلب [قمه‌زدن] را که قطعاً یک خلاف و یک بدعت است به اطلاع مردم عزیزمان نرسانم. این کار را نکنند. بنده راضی نیستم. اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند من قلباً از او ناراضی‌ام. این را من جداً عرض می‌کنم.

  یک وقت بود در گوشه و کنار چند نفر دور هم جمع می‌شدند و دور از انظار عمومی مبادرت به قمه‌زنی می‌کردند و کارشان تظاهر، به این معنا که امروز هست، نبود. کسی هم به خوب و بد عملشان کار نداشت؛ چرا که در دایره محدودی انجام می‌شد. اما یک وقت بناست که چندهزار نفر ناگهان در خیابانی از خیابان‌های تهران یا قم یا شهرهای آذربایجان و یا شهرهای خراسان ظاهر شوند و با قمه و شمشیر برسر خودشان ضربه واردکنند. این کار قطعاً خلاف است. امام حسین (علیه السلام) به این معنا راضی نیست. من نمی‌دانم کدام سلیقه‌ها و از کجا این بدعتهای عجیب و خلاف را وارد جوامع اسلامی و جامعه انقلابی ما می‌کنند.

   

  آیا قمه زنی حرام است؟

  در احکام اسلام تمام اعمالی که به بدن انسان آسیب برساند منع شده و جایز نیستند، طبق نظر مراجع شیعه نظیر: آیت الله العظمی امام خامنه ای (مدظله) ، آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (قدس سره) ،یت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله)، آیت الله العظمی سیستانی (مدظله)،آیت الله العظمی نوری همدانی (مدظله)، آیت الله العظمی جوادی آملی (مدظله)،آیت الله العظمی سبحانی (مدظله) و آیت الله العظمی مظاهری (مدظله)  قمه زنی جایز نبوده و به دلیل وهن در اسلام حرام است حتی در خفا.

  چاره چیست؟

  بالا بردن سطح سواد و آگاهی مردم از حرام بودن و غیر قانونی بودن این فعل باعث کم شدن آن در سطح منطقه میشود،همچنین باید با متخلفان برخوردی جدی شود تا شاهد اینگونه عزاداری های غیر متعارف در سطح کشور نباشیم.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro