امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Monday, 3 October , 2022
امروز : دوشنبه, ۱۱ مهر , ۱۴۰۱ - 8 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 388
  پرینتخانه » اخبار روز ایران و جهان تاریخ انتشار : 12 جولای 2012 - 14:21 |

مواضع مقامات ترکیه در باره سرنگونی جنگنده این کشور تغییر کرد!!

آنکارا – ستاد فرماندهی ارتش ترکیه چهارشنبه شب در اطلاعیه ای اعلام کرد که هیچ اثری از مواد منفجره در لاشه ساقط شده جنگنده اف -۴ این کشور توسط سوریه بدست نیامده که این امر در تضاد با سخنان پیشین مقامات ترکیه است… به گزارش واران نیوز به نقل از ایرنا ، انتشار این اطلاعیه، […]

مواضع مقامات ترکیه در باره سرنگونی جنگنده این کشور تغییر کرد!!

آنکارا – ستاد فرماندهی ارتش ترکیه چهارشنبه شب در اطلاعیه ای اعلام کرد که هیچ اثری از مواد منفجره در لاشه ساقط شده جنگنده اف -۴ این کشور توسط سوریه بدست نیامده که این امر در تضاد با سخنان پیشین مقامات ترکیه است…

به گزارش واران نیوز به نقل از ایرنا ، انتشار این اطلاعیه، نشان می دهد که ترکیه ادعای خود در باره سرنگونی هواپیمایش توسط سوریه را پس گرفته است.

اطلاعیه ستاد فرماندهی ارتش ترکیه برخلاف گفته های گذشته مقامات سیاسی و نظامی این کشور که حتی سوریه را بابت سرنگونی این هواپیما تهدید به پاسخ مقتضی کرده بودند، موجب تعجب همگان شده است.

این درحالی است که ستاد فرماندهی ارتش ترکیه در چهار اطلاعیه ای که پیشتر در این باره منتشر کرده بود، همواره بر این موضوع تاکید داشت که سرنگونی جنگنده اف ۴ این کشور در آبهای بین المللی توسط سوریه سرنگون شد.

ستاد فرماندهی ارتش ترکیه در اطلاعیه خود اعلام کرد که بررسی آن دسته از قطعه های لاشه هواپیمای جنگنده اف – ۴ این کشور در آزمایشگاه فنی ارتش نشان می دهد این هواپیما هنگام انجام ماموریت خود برای آزمایش کارکرد سامانه رادار این کشور در آبهای بین المللی شرق دریای مدیترانه در حال پرواز بود و ارتباط بی سیم و راداری آن به یک باره قطع شد و متعاقب آن مقامات سوریه مدعی سرنگونی آن شده اند در صورتی که آثار مواد منفجره و یا مشتقات نفتی که موجب انفجار شود، بر روی این قطعات مشاهده نشده است.

در این اطلاعیه آمده است تلاش برای خارج کردن لاشه اصلی هواپیما از قعر دریا همچنان ادامه دارد و با خارج شدن لاشه و اتمام بررسی های لازم بر روی آن نتایج قطعی در اختیار افکار عمومی قرار داده خواهد شد.

کارشناسان در تحلیل اطلاعیه ستاد فرماندهی ارتش ترکیه می گویند، این بدین معنی است که ترکیه برخلاف گفته های مقامات این کشور ، تلویحا از سرنگونی جنگنده این کشور ناشی از نقص فنی سخن می گوید.

ژنرال بازنشسته ‘علی ار’ که مدت زمان زیادی نیز در ناتو خدمت کرده است، در گفت و گو با روزنامه ‘حریت’ گفت: تفسیر اطلاعیه فنی ستاد ارتش ترکیه این است که جنگنده اف – ۴ این کشور در اثر حمله طرف مقابل سرنگون نشده بلکه تصادفا سقوط کرده است که به دلیل نقص فنی یا بر اثر اشتباه خلبان جنگنده و یا بخاطر برخورد با جسمی ناشناخته سقوط کرده است.

وی در باره برخورد جنگنده جسم ناشناخته ای در هوا گفت: این جسم شاید هواپیمای بدون سرنشینی باشد که می تواند از یک کشتی و یا شناور متعلق به هر کشوری که در منطقه درحال حرکت بود، به پرواز درآمده باشد که در چنین صورت نمی توان از این سانحه به عنوان اقدامی علیه سرنگونی جنگنده سخن گفت.

او در پاسخ به اینکه پس چرا سوریه اعلام کرده است این جنگنده را سرنگون کرده است؟ مدعی شد: هنوز روشن نیست که آیا سوریه از سرنگونی جنگنده ترکیه ناشی از نقص فنی و یا هر سانحه ی دیگر در جهت سیاست داخلی خود استفاده کرده است و یا با لحاظ اینکه جنگنده ترکیه در آبهای سرزمینی آن کشور سقوط کرده مدعی سرنگونی آن شده و دولت ترکیه نیز به دام این تله افتاده است که البته این سناریوها نیز نشان از بحرانهای جدیدی در روابط دوکشور دارد.

این ژنرال بازنشسته گفت: تنها توضیح منطقی موضع سوریه در قبول سرنگونی جنگنده ترکیه ای که در صورت تثبیت سرنگونی آن در آبهای بین المللی می تواند این باشد که سوریه ، ترکیه را به عنوان قدرت منطقه ای و یا همسایه ای که قدرت بازدارنده جدی دارد، قبول نمی کند.

حریت به نقل از یک ژنرال بازنشسته دیگر که نامش را فاش نکرد، نوشت این امکان وجود دارد که جنگنده ترکیه توسط ضد هوایی سوریه سرنگون شده باشد و احتمالا خلبان هواپیما نیز برای فرار از توپهای ضد هوایی بطور ناگهانی تغییر مسیر داده و موجب از دست دادن تعادل هواپیما و ساقط شدن آن شده است.

وی گفت: به هر حال انتشار اطلاعیه ارتش ترکیه احتمال مورد اصابت قرار گرفتن جنگنده ترکیه با موشک را از میان بر می دارد.

او افزود: ارتش ترکیه در اطلاعیه خود اعلام کرده است که آثاری از مواد منفجره در قطعات لاشه هواپیما مشاهده نشده است، و این امر حاکی از آن است که جنگنده ترکیه مورد هدف موشک قرار نگرفته است.

سوریه از همان ابتدا ادعای ترکیه را مبنی براینکه جنگنده این کشور در آبهای بین المللی با موشک سرنگون شده را رد کرد و با صراحت اعلام کرد، این جنگنده را که حریم هوایی سوریه را نقض کرده بود، با ضد هوایی سرنگون کرده است.

روزنامه طرف چاپ ترکیه نیز امروز در مطلبی با عنوان ‘ ترکیه ارتفاع از دست می دهد’ نوشت: ‘رجب طیب اردوغان’ نخست وزیر ترکیه نیز روز گذشته تلویحا از احتمال سرنگونی جنگنده ترکیه توسط پدافند هوایی سوریه سخن گفت.

اردوغان افزود : جنگنده ترکیه در آبهای بین المللی مورد اصابت قرار گرفته است ولی بعداز اصابت به سرعت ارتفاع از دست داده و وارد آبهای سوریه شده است.

این روزنامه با اشاره به اینکه ۱۹ روز از این سانحه گذشت ولی هنوز لاشه هواپیما از آب بیرون نیاورده شده، نوشت برد توپهای ضد هوایی چهار کیلومتر است و اگر ترکیه بپذیرد که این جنگنده با توپ ضد هوایی سرنگون شده به معنی آن خواهد بود که جنگنده ترکیه حریم هوایی سوریه را نقض کرده بود.

روزنامه جمهوریت نیز نوشت: ارتش ترکیه تلویحا از احتمال هدف قرار نگرفتن جنگنده ترکیه سخن گفت.

روزنامه ملیت نیز با عنوان ‘ بعداز ۱۹ روز گفتمان تغییر کرد’ نوشته است: آخرین اطلاعیه ارتش موجب تشویش اذهان عمومی شده است.

اطلاعیه ستاد کل ارتش ترکیه درحالی صادر می شود که گفته می شود روسیه و آمریکا اطلاعات راداری در خصوص چگونگی سرنگونی جنگنده ترکیه را در اختیار ارتش این کشور قرار داده اند.

ترکیه تاکنون مصرانه از سرنگونی جنگنده این کشور در آبهای بین المللی توسط سوریه سخن گفته است و دولت دمشق را تهدید کرده که این جرم را بدون مجازات نخواهد گذاشت.

در دوره اخیر اظهارات صریح مقامات روسیه در خصوص داشتن اطلاعات کافی از چگونی سرنگونی جنگنده ترکیه و سکوت مقامات آمریکایی در قبال ادعاهای ترکیه و هر از چندگاهی انتشار مطالبی در رسانه های آمریکا مبنی بر نادرست بودن سخنان مقامات ترکیه در بحران سوریه و از سوی دیگر بدست نیامدن مدارکی دال بر تایید ادعاهای ترکیه موجب شده است که محافل سیاسی و رسانه ای این کشور تحلیلهایی در خصوص تضعیف گفته های مقامات ترکیه ارائه دهند.

 

 

خبر مرتبط:

پدافند دفاعی سوریه یک جنگنده ترکیه را سرنگون کرد

 

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.