وقتی آقای وزیر مردم را فریب خورده می‌پندارد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۰ آبان ۹۴ - ۲۰:۴۰

  کد خبر : 39009
  طبل توخالی صنعت خودروسازی؛

  وقتی آقای وزیر مردم را فریب خورده می‌پندارد

  یادداشت مدیر مسئول: واران نیوز: از میان وزرای  اقتصادی دولت یازدهم آنکه بیش از همه در جریان کمپین تحریم خرید …

  یادداشت مدیر مسئول:

  واران نیوز: از میان وزرای  اقتصادی دولت یازدهم آنکه بیش از همه در جریان کمپین تحریم خرید خودرو صفر داخلی واکنش نشان داده  و همچنان نشان می دهد، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت در کابینه دولت تدبیر و امید است.
  نعمت زاده بیش از آنکه نگاه و تلاش خود را متوجه خودروسازان داخلی و بالابردن کیفیت محصولات و خدمات والبته منطقی کردن خودرو های به واقع بی کیفیت  نماید ، از همان ابتدای کار ، زبان به مذمت و نکوهش مردم نمود ودر مراحل مختلف به انتقاد شدید (که البته در مواقعی به توهین نیز تبدیل شد ) از مردم پرداخت.
  آنچه که منجر به آغاز این حرکت اعتراضی توسط مردم شد ، کیفیت به شدت پایینِ خودروهای داخلی و قیمت بالای آنها بود.
  بر اساس نوشتاری که در  «CHINAAUTOWEB» کشور  چین انتشار یافته، ایران به لحاظ عددی، به‌عنوان بزرگ ‌ترین واردکننده خودروهای چینی در سال ۲۰۱۴ میلادی معرفی گردیده است.
  مهمترین علل ایجاد این وضع را نیز می‌توان ناشی از بی‌اعتنایی خودروسازان داخلی به مقوله‌هایی همچون طراحی، تنوع و نیز مشتری مداری و حتی کیفیت دانست، البته تمامی این‌ها بخشی از مواردی است که خودرو سازان داخلی که مدت هاست بازار فروش محصول را در انحصار خود دارند اندک توجه ای به آن نکرده و نمی کنند . و زمانی که مردم با خودروی چینی( که از لحاظ قیمت و امکانات از خودروهای وطنی به صرفه تر اند) مواجه می شوند ، به سمت خرید خودروهایی با برندهایی گمنام ونا آشنای چینی می روند.
  باز می گردیم به مواضع آقای وزیر و انتقادات ایشان از ماشین صفر نخریدن مردم  از شرکتهای وطنی .
  اقتصاد نیوز/ محمدرضا نعمت زاده پنجشنبه شب هفته اخیر  در نشست با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر در این خصوص گفت:« درچند ماه اخیر با تبلیغ های مخرب صورت گرفته علیه خودروهای داخلی مشکلاتی متوجه این بخش شده است.
  نعمت زاده اظهار کرد:به این موضوع پی بردیم که دولت دراین زمینه نتوانست کاری انجام دهد و دلیل عمده آن نیز تبلیغ گسترده دشمنان برای نخریدن خودروی داخلی است»
  آنچه از سخنان نعمت زاده به ذهن متبادر می شود این است که گویی مردم که از خرید خودروهای  بی کیفیت به سطوح آمده اند  ، در حال ارتکاب جرم و خیانت بر علیه  اصول ملی میهنی و دینی کشور هستند.
  آقای وزیر  تلویحا مردم شریف و انقلابی  را  فریب خورده و بازی خورده دشمنان  معرفی میکند و در مقام اظهار عجز دولت مظلوم  در مقابل این اقدام ، دلیل اصلی تحریم خرید خودرو داخلی را  تاثیرات تبلیغات دشمنان معرفی می نماید.
  وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه برخی از بخش های رکود کشور ناشی از تبلیغ سوء علیه خرید خودرو داخلی است گفت: این خودرویی که دراین چند ماه با تبلیغ سوء مواجه شده همان خودرو شش ماه پیش است و اگر بهتر نشده، بدتر هم نشده است.
  وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت تولید داخلی کشور افزود: فرهنگ مصرف کالای خارجی که در کشور نهادینه شده باید اصلاح شود و با محقق شدن این امر ظرفیت ایجاد اشتغال و درآمد برای جوانان فراهم شود.
  نعمت زاده که گویی میکوشد  تمامی مشکلات اقتصادی کشور را به گردن مردم بیندازد ، به گونه ای از صنعت تولیدخودروی کشور یاد می کند که گویی بخش مهم و گرداننده ی چرخه اقتصاد کشور است و در صورت رونق بازار آن ، اقتصاد نیز به حد قابل توجهی رونق خواهد گرفت .
  جای بس تاسف است که وزیر دولت تدبیر و امید در حالی که باید تلاش را در جهت کسب رضایت مردم و رفع نواقص صنعت بکاربندد، این گونه موضع میگیرد و آسمان ریسمان می بافد.
  تجربه نشان داده اگریک کشور ،یک منطقه ،یک مجموعه و یا بخش بخواهد  صنعتی پیشرفته و پویا به سمت توسعه داشته باشد ، لازم است ابتدا نسبت به بالا بردن سطح دیدگاه و رویکرد در عوامل و دستاندرکاران خود وبعد عموم جامعه هدف بکوشد . در واقع هر توسعه ای نیاز به تعالی فرهنگی  در حد لزوم خود را دارد.
  بی سبب نیست که شرکت های خودرو سازی کشورهای جنوب شرق آسیا و حتی اروپا ، در صورت بروز کوچکترین  اشکالی در محصولات خود ، سریعا درصدد جمع آوری آن محصول معیوب و رفع نقص آن و در شرایطی که امکان تصحیح نباشد ، جبران خسارت خریدار و البته کسب رضایت  و عذرخواهی از وی می نمایند.
  امیدواریم که مسئولین عرصه صنعت خودرو ، به جای آنکه استراتژی فرار به جلو و انداختن توپ در زمین مردم را در پیش بگیرند ، قدری به رفع کاستی های محصولات خود بپردازند و بجای انکه با یک چنین اظهاراتی با اتهام زنی و توهین به مردم صورت مسئله را پاک کنند ، تلاش در جلب رضایت مردم و بهبود محصولات نمایند. به امید آن روزی که شاهد تردد خودرو های با کیفیتِ کاملا ایرانی در خیابان های و جاده های کشورمان باشیم.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro