رئيس کل بانک مرکزي: کارت خريد کالاي ايراني ارايه مي‌شود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۰ آبان ۹۴ - ۱۷:۵۲

  کد خبر : 39014

  رئیس کل بانک مرکزی: کارت خرید کالای ایرانی ارایه می‌شود

  رئیس بانک مرکزی گفت: صدور کارت اعتباری خرید با نام کارت خرید کالای ایرانی که فقط می‌تواند به خرید کالاهای …

  رئیس بانک مرکزی گفت: صدور کارت اعتباری خرید با نام کارت خرید کالای ایرانی که فقط می‌تواند به خرید کالاهای ساخت ایران اختصاص یابد با حداکثر قدرت خرید ۱۰ میلیون تومان ارایه می‌شود که به کل اقشار جامعه تعلق می‌گیرد.

  ولی‌الله سیف شامگاه شنبه در جلسه شورای اداری استان زنجان که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: آرامش اقتصادی ایجاد شده در کشور حاکی از عزم دولت یازدهم بوده است که امیدواریم تاثیر مثبت خود را داشته باشد.

  وی تصریح کرد: تمرکز بر روی کنترل تورم و غفلت از رکود از ایرادات گرفته شده به دولت بود در حالی که تورم در درازمدت امکان برنامه ریزی را می‌گیرد از طرفی اگر خواهان رشد اقتصادی بودیم باید به تورم نگاه ویژه‌ای می‌کردیم.

  رئیس بانک مرکزی تمرکز بر روی کنترل تورم را از تاکیدات مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: باز شدن مسیرهای بین‌المللی و فعال شدن نظام بانکی کشور می‌تواند تحرک لازم را به اقتصاد دهد.

  وی با بیان اینکه یکی از تصورات این بود که مذاکرات هسته‌ای می‌تواند تحرک لازم را به اقتصاد کشور بدهد، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی تصمیم گرفت در دو ماه قبل در دوره کوتاه مدت و قبل از برداشته شدن تحریم‌ها تحرکی را به اقتصاد بدهد تا این وضعیت را از حالت انتظار خارج کند.

  سیف با بیان اینکه بانک مرکزی به این نتیجه رسید که در رابطه با سیاست‌های پولی، در اقتصاد کشور تنگناهای مالی وجود دارد، افزود: کمبود نقدینگی یکی از تنگناهای مالی بود که باید حل می‌شد.

  وی با اشاره به دستاوردهای مثبت دولت در تورم اظهار داشت: تورم دستاورد مثبت دولت بوده به طوری که میزان تورم از بالای ۴۰ درصد را به زیر ۱۹ درصد رسید اما متاسفانه نرخ سود بانکی به دلیل وجود تنگناهای مالی کاهش نیافت.

  رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: مشکلات نظام بانکی و مسائل انباشته شده از سنوات گذشته، بدهی بالای دولت به نظام بانکی و مطالبه‌های معوقی ۳۰ تا ۴۰ درصد، از منابع بانکی را قفل کرده به طوری که حالت گردشی خود را از دست داده‌اند.

  وی ابراز کرد: به منظور سرعت بخشیدن به رفع تنگناهای مالی و جهت دادن به کاهش نرخ سود بانکی، بانک مرکزی به عنوان بازیگر در سیستم بین بانکی وارد بازار مالی می‌شود تا کمبود نقدینگی را جبران کرده و به نرخ سود بانکی که به سمت پایین حرکت می‌کند جهت دهد تا نرخ سود بانکی به دامنه قابل قبول برسد.

  سیف با بیان اینکه به دلیل برخی از حساسیت‌های موجود که ممکن است به دستاوردهای تورمی آسیب بزند و انباشت محصولات تولیدی در انبارها به دلیل کمبود سرمایه در گردش، نظام بانکی نخستین اولویت خود را تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اعلام کرد و توصیه کرد تا حد امکان پروژه‌هایی که قصد شکل‌گیری با استفاده از منابع بانکی را دارند، آغاز نشوند تا نظام بانکی تمام توان خود را برای تامین سرمایه در گردش بگذارد.

  وی عنوان کرد: سال گذشته بیش از ۶۰ تا ۶۵ درصد از تسهیلات نظام بانکی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص یافت تا در این زمینه نظام بانکی توانایی پرداخت نزدیک به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان را در قالب تسهیلات سرمایه در گردش داشته باشد که البته این رشد پرداخت در تسهیلات نشان داد که نظام بانکی در کنار جهت دار عمل کردن، نه تنها انقباظی عمل نکرده بلکه انبساطی عمل کرده است.

  رئیس بانک مرکزی با اشاره به انباشت تولیدات در انبارها خاطرنشان کرد: سیاست بانک مرکزی در شرایط کنونی حرکت به سمت تحریک تقاضا و ایجاد بازار و تکمیل زنجیره صنعت است.

  وی گفت: صدور کارت اعتباری خرید با نام کارت خرید کالای ایرانی که فقط می‌تواند به خرید کالاهای ساخت ایران اختصاص یابد با حداکثر قدرت خرید ۱۰ میلیون تومان ارایه می‌شود که به کل اقشار جامعه تعلق می‌گیرد اما به منظور جلوگیری از ازدحام این مهم به تدریج و بر اساس یک برنامه زمانی انجام می‌شود.

  سیف فراهم کردن امکان خرید دین اسناد که ناشی از فروش مدت‌دار محصولات واسطه‌ای کارخانجات ایرانی است را از دیگر سیاست‌های بانک مرکزی به منظور حرکت به سمت تحریک تقاضا و ایجاد بازار و تکمیل زنجیره صنعت اعلام کرد و افزود: سومین اقدام ما مربوط به خودرو است که با اولویت اتومبیل‌های کرایه و خارج کردن اتومبیل‌های فرسوده انجام و به تدریج دامنه‌دار می‌شود، البته برنامه برای یک مدت شش ماهه است و تصور می‌کنیم که این حرکت می‌تواند در تحرک دادن به اقتصاد موثر واقع شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro