توضيح سخنگوي سازمان انرژي اتمي درباره اعلام آغاز اجراي برجام در ايران؛ سانتريفيوژها هنوز جمع‌آوري نشده‌اند

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۳ آبان ۹۴ - ۲۰:۲۱

  کد خبر : 39198

  توضیح سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اعلام آغاز اجرای برجام در ایران؛ سانتریفیوژها هنوز جمع‌آوری نشده‌اند

  اظهارات علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان که در ژاپن به سر می برد در خصوص آغاز اجرای …

  اظهارات علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان که در ژاپن به سر می برد در خصوص آغاز اجرای اقدامات زمینی ایران طبق برجام و انجام مقدمات کاهش تعداد سانتریفیوژها باعث واکنشها و حواشی شده و حتی موضع گیری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را نیز در پی داشته است .

  صبح روز گذشته سخنگو و معاون سازمان انرژی اتمی در همایش بررسی برجام در دانشگاه خوارزمی تهران در جمع خبرنگاران برچیده شدن سانتریفیوژها را تکذیب کرد و گفت : بخشی از سازوکارها را شروع کرده ایم تا هنگام اقدام فرصت و زمان بیشتری داشته باشیم ولی هنوز هیچ سانتریفیوژی برچیده نشده است در واقع اقداماتی که انجام شده برای کوتاه کردن زمان بوده و تمامی این کارها برگشت پذیر است.
  به گزارش فارس بهروز کمالوندی در عین حال عنوان کرد: تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا نکرده است و اینکه یک عده ابراز نگرانی می‌کنند که تعداد سانتریفیوژها کاهش پیدا کرده نگران این موضوع نباشند.ما همه دقت و توجه لازم را داریم و در این زمینه دلسوز هستیم و مسائل به نحوی پیش می‌رود که منافع کشور دیده شود.
  کمالوندی در پاسخ به سوالی در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری و اجرای تعهدات ایران تا زمانی که تضمین‌های لازم گرفته نشده، عنوان کرد: آنچه مقام معظم رهبری مدنظرشان بوده، نصب‌العین ما است و خواهد بود و مو به مو موارد را اجرا می‌کنیم.
  وی با بیان اینکه قطعاً تضمین‌ها باید گرفته شود،‌ اظهار داشت:‌ باید قرارداد محکم داشته باشیم. ما در حال حاضر در همین مرحله هستیم و دو بند مهمی که مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند یعنی روشن شدن تکلیف پی ام دی و قراردادهای لازم مشخص شود دو موضوع مربوط به راکتور اراک و مبادله مواد غنی شده با اورانیوم طبیعی صورت نگیرد، بر همین اساس اقدام شده است.
  وی یادآور شد: اگر چه بر اساس ابلاغ برجام ما مجموعه‌ای از کارها را شروع کرده‌ایم که این مجموعه از کارها به ما فرصت می‌دهد زمان را در اختیار داشته باشیم بدون اینکه ظرفیت غنی‌سازی را کاهش دهیم، اما زمان را محدود کنیم که بلافاصله بعد از اینکه طرف مقابل تعهدات خود را انجام داد، ما زمان زیادی را برای کارهای فراوانی که نیاز به اجرایی شدن است، صرف نکنیم.
  کمالوندی ادامه داد: باید نامه‌هایی که طرف مقابل صادر کرده مورد بررسی حقوقی قرار گیرد. ما به همراه وزارت خارجه و دولت کارهایی را انجام می‌دهیم که ان‌شاءا… تا دو ماه دیگر بتوانیم بعد از اینکه طرف مقابل به وظیفه‌ای که دارد عمل کرد، اقدامات خود را صورت دهیم.

  نشست ایران و آژانس با حضور آمانو؛ ۲۴ آذر در تهران
  کمالوندی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در خصوص نشستی که قرار است با آژانس بعد از گزارش آمانو داشته باشند، اظهار داشت: این نشست ۲۴ آذر در تهران برگزار خواهد شد.

  نوبخت: امیدواریم در آینده نزدیک هیئت نظارت برجام توسط شورای عالی امنیت ملی تشکیل شود
  همزمان با این سخنان سخنگوی سازمان انرژی اتمی ، سخنگوی دولت نیز در نشست هفتگی خود در پاسخ به سوالی در خصوص شروع مقدمات برجام در ایران و برخی اعتراضات به این مساله ، اظهار داشت : برجام به تصویب شورای عالی امنیت ملی و مجلس رسید و رهبر انقلاب اجرای آن را با ملاحظاتی بیان کردند. برجام نه برای ما و نه برای طرف مقابل ایده‌آل نبود. اکنون باید کار به عهده‌ نهادهای قانونی گذاشته شود و دیگرسه نفر حقوق‌دان نمی‌توانند نظر دهند. ما مشاهده می‌کنیم که نهادهای غیر قانونی جعل شده و به جای نهادهای قانونی اظهار نظر می‌کنند. به گزارش خراسان محمد باقر نوبخت با بیان این که دغدغه‌های رهبری بسیار منطقی است و ما هم باید حواسمان جمع باشد خاطر نشان کرد:‌ما دقت‌های لازم را داریم اما هر جمعی نباید به خود اجازه دهد که در جامعه تشکیک و تردید ایجاد کند. به هر حال منافع ما با قدرت‌های جهانی متفاوت است و ما نسبت به مساله‌ نفوذ حساسیم، اما باید اجازه دهیم نهادهای قانونی اجرای برجام را دنبال کنند. من استدعا می‌کنم به مااجازه دهند که ما برجام را با تمام ملاحظات رهبری اجرا کنیم. درست نیست که بگوییم فقط یک گروه در ایران اعتقاد و ایمان دارد. ما همانند داعش نباید شعار تکفیری داشته باشیم.باید اختلاف را کنار بگذاریم تا جامعه از آثار مثبت مذاکرات و برجام استفاده کند.
  این عضو شورای عالی امنیت ملی درپاسخ به سوال خراسان در خصوص آغاز فرایند عملی اجرای برجام توسط ایران و عدم تشکیل هیئت نظارت بر اجرای برجام از سوی شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت : این مسأله در حوزه صلاحیت شورای عالی امنیت ملی است و تا کنون با وجود بررسی مسائل بسیاری در این شورا ، هنوز این هیئت تعیین نشده و امیدواریم در آینده نزدیک این اتفاق صورت بگیرد .

  رسایی : قبل از هر اقدامی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا باید کتباً تضمین دهند
  البته مخالفان این سخنان صالحی نیز بیکار ننشسته و در مجلس نسبت به این اقدام اعتراض کردند. به گزارش مهر حجت الاسلام حمید رسایی از منتقدان برجام در مجلس روز گذشته در تذکر شفاهی خود اظهار داشت :مهمتر از شعار مرگ بر آمریکا، زمین نماندن حرف رهبر انقلاب است. لازم است در این ایام حداقل شما سه نفر که ریاست جلسه را برعهده دارید توجه کنید که درحال حاضر بند اول فرمایش رهبری این است که با توجه به اینکه لغو تحریم ها مهمترین مسئله در مذاکرات بوده و برجام نتوانسته تضمین های لازم را در این باره بدهد، قبل از هر اقدامی رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا باید کتباً در این باره تضمین دهند.

  کریمی قدوسی : ۲۰۰ سانتریفیوژ فردو جمع‌آوری شده است
  از سوی دیگر کریمی قدوسی نماینده مشهد در مجلس و از منتقدان برجام در گفتگو با تسنیم مدعی شد بالغ بر ۲۰۰ سانتریفیوژ با زیرساخت‌های آن تا این لحظه در فردو جمع‌آوری شده است.کریمی قدوسی افزود: در یال شمالی هم که ماشین‌ها در حال غنی‌سازی بودند، از روز عاشورا تزریق گاز به این سانتریفیوژ‌ها و زنجیره‌ها را قطع کرده‌اند یعنی بر اساس برجام که باید در فردو هزار سانتریفیوژ باشد اما خالی بچرخد و گاز به آنها تزریق نشود، این اقدام را از روز عاشورا آغاز کردند و تزریق گاز را به سانتریفیوژها قطع کردند. کریمی قدوسی گفت: بر اساس تصریح مقام معظم رهبری، آقای روحانی،‌ آقای صالحی، آقای کمالوندی و آقای عراقچی هیچ‌کدام به تنهایی حق هیچ‌گونه اجرا و تصمیم‌گیری در مورد برجام را ندارند و تنها می‌توانند گزارشات خود را به کمیته نظارت شورای عالی امنیت ملی بفرستند لذا آن کمیته جزو ضروری‌ترین اقداماتی بوده که رئیس جمهور باید انجام می‌داد اما تا جایی که ما اطلاع داریم، هنوز این کمیته تشکیل نشده است.

  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا : مدیریت فرایند اجرای برجام و پیش‌بینی تقویم زمانی آن را به ایران واگذار می‌کنیم
  در روز پرکار هسته ای سخنگو ها ، ترودو سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به سخنان صالحی واکنش نشان داد و گفت: تمامی شریکان برجام، ساز و کارها و مقدمات لازم برای اجرای برجام مطابق تعهداتشان در روز تصویب را آغاز کرده‌اند. گام‌های معینی که ایران باید بردارد با جزئیات در برجام آمده است. ما مدیریت این فرایند و پیش‌بینی تقویم زمانی آن را به ایران واگذار می‌کنیم. تنها بعد از اتمام این گام‌ها و بعد از تأیید آژانس است که ایران از کاهش تحریم‌ها به موجب برجام برخوردار خواهد شد./خراسان

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.ir