چرا قیمت مرغ درصومعه سرا گرانتر از همه ی شهرهای ایران است؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۷ آذر ۹۴ - ۱۶:۴۳

  کد خبر : 40462

  چرا قیمت مرغ درصومعه سرا گرانتر از همه ی شهرهای ایران است؟

  واکاوی سوالی کهنه در شهرستان صومعه سرا که تا کنون جواب درستی به آن داده نشده است

  واران نیوز: صومعه سرا را قطب تولید مرغ کشور می نامند. شهرستانی که گویی زمانی آنقدر” ملو ” بوده که هرکس و به هر میزان توانسته مجوز احداث مرغداری تهیه نماید، در اکثر روستاهای آن واحدهای تولید مرغ بنا کند، به دور از نظارت های موثر این مراکز  را به هر شکل غیر استانداری گسترش داده، واحد های ۵هزاری را به ۵۰ هزارقطعه ای افزایش دهد و گویی زیاد هم کسی به کسی نبوده است.
  اما این همه ماجرا نیست بلکه در کنار این رفتارهایی که حاصل برخی بی صاحبی ها یا پرصاحبی هاست، تعدادی از همین مرغداریها چنان بلایی بر ساختار ضعیف روستاها وارد نمودند که به این سادگی ها قابل ترمیم نیست. ازآلوده کردن انهار و رودخانه ها توسط پساب های شیمیایی گرفته تا نشت گازوئیل و نفت و مهمتر از همه آلودگی های زیست محیطی حاصل از تولید مرغ برای ساکنین روستاها و درادامه کاهش قیمت اراضی مردم به دلیل مجاورت با همین مرغداریها که دارایی های مردم از حیض انتفاع خارج می شوند و نابودی ارزش زمین های آنان حتمی گردیده است.
  اما میدانیم که این موارد و جفاها به حقوق شهروندی در سنوات ماضی رخ داده و کسی ” تراکم ” ساخت این ابنیه غیر استاندارد را در ” تعداد ” اعطای مجوزها لحاظ نکرده و تنها به فاصله قانونی مندرج در آیین نامه ها نسبت به منازل مسکونی بسنده نموده که آن هم شاید و باید رعایت نشده است. هرکس با گرفتن متر در دست برای هر کوه و برزنی مجوزی صادر کرده است تا در نهایت روستاهای این شهرستان به یک شهرک مرغداری تبدیل شوند و تنها خیرش برای روستائیان بوی تعفن، نابودی جاده های روستایی، شیوع انواع آلودگی ها و اشتغال چند  افغانی و ایرانی است.
  اما موضوع بحث ما این نیست بلکه سخن آن است که چرا قیمت این فراورده پروتئینی در ” مثلا قطب تولید ” آن گرانتر از سایر شهرهای ایران است؟
  درپاسخ مسئولین به نگارش مقالات متعدد مرتبط، گاها جوابهایی می شنویم که آدمی نمی داند بخندد، بگرید یا آنکه آرزو کند کاش یکی از همین مرغکان بود تا در یکی از همین عزا و عروسی ها کباب شود.
  شورای تنظیم بازار،شورای اصناف، نهادهای نظارتی کنترل قیمت ها جهت حمایت ازمصرف کننده و هزار عنوان پر تمتراق دیگر چه نقشی در کنترل قیمت این فراورده دارند نیز در هاله ای از ابهام است. به شکلی که با مراجعه به هر کدام از این عزیزان مشکل را بر گردن دیگری می اندازند و پس از سالها پیدایش چنین قصه ای که مردم از آن سر در نمی اورند، آنچه در آخرین کاوشها پیدا شده عبارت از آن است که تعیین قیمت مرغ با اداره جهاد کشاورزی است.
  چنین فرضیه ای در حالی رصد می شود که از متولیان محترم اداره جهاد سازندگی شهرستان این سوال واضح و آشکار را جویا شویم که صومعه سرا دارای چه ویژیگی هایی است که مردمش محکوم به آنند مرغ مورد نیاز خود را گرانتر از همه ی مردم ایران تهیه کنند و این چه درد بی درمانی است که مسئولین یک شهرستان در حل نمودن آن غافلند و گاهی برخی هایمان داعیه حل مشکلات جهانی را نیز در انبان حرفهایمان به یدک می کشیم.
  اکنون امیدوارم اداره محترم جهاد کشاورزی جواب این کهنه سوال را گردن اداره آرد و نان یا وزارت جنگ نیاندازد و مردم پس از شنیدن پاسخ های جورواجور و کلافه کننده ی سالیان اخیر بالاخره جواب قانع کننده ای در این زمینه بشنوند و بدانند میلیونها تومان مابه التفاوتی که روزانه به ازای خرید گرانتر مرغ نسبت به دیگر شهرهای کشور پرداخت می شود چرا، به کجا می رود و ادارات متولی کمی به خود بیایند تا مردم گرانفروشی و اهمال کاریهای احتمالی برخی ها را توسط همین مسئولین حل شده ببینند و نیازی به طلب کمک از دادستان شهر و مراجع قضایی نباشد. جایی که تیغ تیز تورم به همین شکل معمول گلوی مردم را می جود و امیدواریم سوء رفتارهای مدیریتی سبب نشود صومعه سرایی های نجیب بار گرانی مضاعفتری را نسبت به دیگر مردم ایران تحمل نمایند که این عین بی توجهی در انجام امور و با همدلی و همزبانی برخی مسئولین مرتبط نسبت به حقوق شهروندی مردم فاصله دارد.
  نکته پایانی اینکه مشت نمونه خروار است و آیا لازمست مردم به دیگر عملکردهای ” مسئولین نظارت بر بازار ” در دفاع از حقوق مصرف کنندگان شک داشته باشند یا آنکه تنها، مرغهای صومعه سرایی خودمختارند؟

  axe2067

       به قلم:قاسم خوش سیما

  ۳ ديدگاه

  1. صومعه سرایی گفت:

   آلوده کردن رودخانه ها با پسابهای شیمیایی، آلودگی های زیست محیطی حاصل از تولید مرغ برای روستاها وکاهش قیمت زمین مردم به دلیل مجاورت با مرغداریها و نابودی ارزش زمین های آنان است.قیمت مرغ در قطب تولید آن گرانتر است .چرا قیمت مرغ درصومعه سرا گرانتر از همه جاست؟بخاطراینکه تولیدکننده گان صنعتی وتولیدکننده گان مرغ ارزش برای مردم صومعه سرا قائل نیستن وآنان برای تولیدخود خطری احساس نمی کنند

  2. شهروندسوما گفت:

   آلوده گی محیط زیست توسط مرغ داریها در روستاها وکاهش قیمت زمین مردم .قیمت مرغ در بزرگترین مرکز تولیداستان گیلان یعنی صومعه سرااز همه جا گرانترین چون مرغداران دوست دارند .صنف مرغداراری ها سالهاست شعور مردم را هدف گرفته اند وهیچ ارزشی برای صومعه سرا یها قائل نیستن ومردم صومعه سرا مجبور به خریدان…… به کی شکایت کنیم

   • ع-الف گفت:

    تو اصلا” مفهوم ارزانی وگرانی را می فهمی . مرد حسابی سه سال که مرغدار داره به این مردم سوبسید میده

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro