35 هزار نمونه خون بندناف در بانك های خون كشور

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۲ تیر ۹۱ - ۱۵:۲۸

  کد خبر : 406

  ۳۵ هزار نمونه خون بندناف در بانک های خون کشور

  مدیرعامل شرکت فنآوری بن یاخته های رویان گفت: ۲۸ هزار نمونه ذخیره خون بند ناف در بانک های خصوصی و …

  مدیرعامل شرکت فنآوری بن یاخته های رویان گفت: ۲۸ هزار نمونه ذخیره خون بند ناف در بانک های خصوصی و هفت هزار نمونه خون بند ناف نیز در بانک های عمومی خون کشور ذخیره سازی شده است.

  دکتر ‘مرتضی ضرابی’ روز پنجشنبه در جریان برگزاری سمینار علمی یک روزه ذخیره خون بند ناف در سنندج تعداد ذخیره خون بند ناف در کردستان را حدود ۳۰۰ نمونه عنوان کرد.

  وی بیشترین کاربرد درمانی سلول های بنیادی خونساز خون بند ناف را در بیماری هایی خونی دانست و افزود: پیوند خون ناف در بیماران مبتلاء به کم خونی مادر زادی و انواع سرطان های خونی، تالاسمی، فلج مغزی، دیابت، اختلالات کبدی انجام می شود.

  دکتر ضرابی با اشاره به اینکه خون بند ناف در درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است, گفت: در حال حاضر بیماری خونی اطفال در دنیا مورد توجه است.

  وی افزود: در سال های آتی سلول بند ناف کودکان فلج مغزی مورد استفاده قرار می گیرد.

  ضرابی با اشاره به بالا بودن میزان بیماران نیازمند به سلول های بنیادین در کشور گفت: سلول های خون بند ناف منبعی از سلول های خونساز است.

  مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان با اشاره به محدودیت تعداد سلول ها خون بند ناف و استفاده از آن در یک نوبت گفت: در مواردی که خون بند ناف زیاد باشد می توان خون استحصال شده را در دو کیسه مجزا فریز کرد و در صورت نیاز در دو نوبت و یا در دو بیمار مورد استفاده قرار داد.

  وی داشتن سلامت مادر را در درمان خون بند ناف مهم دانست و گفت: مادر نباید مبتلا به بیماری های عفونی و صعب العلاج باشد.

  دکتر ضرابی یکی از ضرورت های پیوند خون بند ناف را تطابق ژنتیکی فرد دهنده و گیرنده عنوان کرد و گفت: کسی که نیاز به سلول های بنیادی داشته باشد دخیره خون بند ناف در اختیار او قرار می گیرد.

  وی هدف از برگزاری این سمینار را فراهم کردن زمینه تبادل اطلاعات و ایجاد همکاری مشترک در تحقیقات دانشگاهی بر شمرد.

   

  توضیح: خون بند ناف چیست؟

  يک ديدگاه

  1. محمد گفت:

   تو شهر ما که از این خبرا نیست

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro