پشت پرده قراردادهای شهرداری رشت با این مشاور خاص چیست ؟!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴ - ۱۱:۱۵

  کد خبر : 40811
  قابل توجه سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی

  پشت پرده قراردادهای شهرداری رشت با این مشاور خاص چیست ؟!

  هر چند سخنگوی شورای شهر رشت مبلغ قرارداد با این مشاور را ۲۸۰ میلیون تومان ذکر می کند اما نمی گوید چه مقدار از این مبلغ به مشاور پرداخت شده است. حتی این نکته نیز در هاله ای از ابهام است که آیا لغو قراداد به صورت یکطرفه توسط شهرداری رشت امکان پذیر بوده یا شهرداری باید خسارتی را به مشاور مذکور بپردازد؟ خسارتی که در صورت پرداخت، بی تردید از هزینه بیت المال و شهروندان رشتی تامین می شود!

  به گزارش واران نیوز به نقل از  خزر، چندی پیش بود که خبری در خروجی سایت قرار گرفت که حکایت از انعقاد قرارداد مشاوره ای قابل تامل با طرف اصفهانی از سوی شهرداری در خصوص طرح بازآفرینی شهر رشت، داشت. جالب آن که در متن همان خبر آمده بود که هیچ نامی از مشاور مذکور در پورتال اطلاع رسانی شهرداری رشت به چشم نمی خورد و مسئولان شهرداری نیز از ارائه اطلاعات بیشتر در خصوص آن خودداری می کردند. 

  فاطمه قدیمی، مدیر روابط عمومی شهرداری رشت، در زمان انتشار همان خبر در پاسخ به سوال خبرنگار خزرآنلاین، مبنی بر اینکه مجری طرح بازآفرینی شهر رشت کیست و آیا این طرح به صورت ترک تشریفات اعطا شده است یا خیر، گفت: “باید از مجید نوروزی، معاون شهرسازی و معماری این سوال را پرسید”

  در مقابل اما نوروزی با بیان اینکه ممنوع المصاحبه شده است!، به خبرنگار خزر گفته بود: “باید این سوال را از مسئول روابط عمومی شهرداری رشت بپرسید”

  جالب آن که نوروزی وقتی می شنود که مسئول روابط عمومی شهرداری رشت، ارائه پاسخ را به وی محول کرده است، می گوید: “قدیمی اشتباه کرده است!” تا این سوال بی پاسخ بماند که مبلغ این قرارداد چقدر بوده و در کدام مناقصه پیمانکار آن معرفی شده است.

  حالا اما در هفتادمین جلسه کمیسیون بهداشت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر رشت، سخنگوی شورا اظهارات جالبی را بر زبان می راند. 

  مظفر نیکومنش نودهی صراحتا از قطع همکاری شهرداری رشت با مشاوره طرح پیاده راه خبر می دهد و می گوید: “در رابطه با طرح پیاده راه فرهنگی و سبزه میدان با مشاوری قرارداد بسته شد اما بعد از دو ماه حتی به اندازه یک برگه پیشنهاد از سوی مشاور ارائه نشد و بعد از پیگیری متوجه شدیم با ایشان قرارداد ۲۸۰ میلیون تومانی امضا شده است و همین مشاور از دو نفر مهندس ناظر صفر کیلومتر استفاده می کرده و فقط ماهی ۷۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت می کرده است.”

  وی ادامه می دهد: “این مشاور برای پروژه پیاده راه فرهنگی میدان شهدای ذهاب هم قرارداد ۳۰۰ میلیون تومانی بسته بود اما باز هم کاری نکرد و به همین دلیل نیز عزل شد.” (اینجا را بخوانید)

  هر چند نیکومنش خبر از قطع همکاری با مشاور طرح پیاده راه ساز می دهد اما هنوز مشخص نیست که:

  یک: این مشاور توسط چه شخص یا اشخاصی به شهرداری رشت معرفی شده است و اساسا فرآیند تعرفه آن به شهرداری چگونه بوده است؟

  دو: هر چند سخنگوی شورای شهر رشت مبلغ قرارداد  را ۲۸۰ میلیون تومان ذکر می کند اما نمی گوید چه مقدار از این مبلغ به مشاور پرداخت شده است. حتی این نکته نیز در هاله ای از ابهام است که آیا لغو قراداد به صورت یکطرفه توسط شهرداری رشت امکان پذیر بوده یا شهرداری باید خسارتی را به شرکت مذکور بپردازد؟ خسارتی که در صورت پرداخت، بی تردید از هزینه بیت المال و شهروندان رشتی تامین می شود!

  سه: نحوه انتخاب مشاور چگونه بوده است؟ آیا مناقصه ای برگزار شده بود؟ اگر پاسخ مثبت است، اسنادمناقصه در کدام روزنامه کثیر الانتشار چاپ شده بود؟ چرا شهردار رشت علی رغم درخواست چندباره برخی اعضای شورا و رسانه ها دستور بارگزاری اسناد مناقصه های این چنینی را بر روی پورتال نمی دهد تا شهروندان بتوانند به صورت شفاف در جریان فرآیندهای مالی شهرداری قرار بگیرند.

  چهار: چرا شهرداری با مشاوری که یک بار آن را به دلیل عدم فعالیت مناسب در پروژه ۳۰۰ میلیونی پیاده راه فرهنگی میدان شهدای ذهاب، برکنار کرده بود مجدداً قرارداد ۲۸۰ میلیونی منعقد می کند؟ 

  پنج: مگر ارائه خدمات مشاوره ای نیاز به چه تجهیزات و مطالعاتی دارد که یک بار ۲۸۰ میلیون و بار دیگر ۳۰۰ میلیون از منابع بیت المال به آن اختصاص می یابد؟!

  درهمین راستا این وبسایت آمادگی دارد تا توضیحات شهردار رشت را درج نماید ، هرچند که تاکنون ثابت قدم  و جباری در برابر خواسته های بحق مردم برای شفاف سازی قراردادهای شهرداری پاسخی نداده و با توجه به سابقه ذهنی منفی مردم نسبت وضعیت شهرداری در دوره شورای سوم که از قضا ثابت قدم هم در اولین تجربه شهرداری در کشور منتخب انها بوده است عملا به ابهامات در این خصوص افزوده اند…

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro