آیا فرهنگ گیلان فقط رقص دارد؟! / رییس کمیسیون فرهنگی شورا: تکذیب می کنم!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۱۵ دی ۹۴ - ۳:۳۶

  کد خبر : 41426
  به همراه تصویر؛

  آیا فرهنگ گیلان فقط رقص دارد؟! / رییس کمیسیون فرهنگی شورا: تکذیب می کنم!

  آیا متولیان فرهنگ شهر حاضرند زنان و دختران خود را در خیابان های رشت به تماشا بگردانند که اینگونه با تهیه برنامه هایی فاقد ارزش فرهنگی ناموس گیلان را به تماشا می نشینند؟ !

  به گزارش گیل بوم، ویژه برنامه روز رشت در تاریخ ۱۲ دی با عنوان «رشت پایتخت تئاتر ایران» با چالش هایی همراه بود.

  تصاویر منتشر شده از این برنامه رقص و پایکوبی زنان و مردان را در مرکز شهر نشان می دهد و صحنه هایی عجیب از دخترانی که با نام فرهنگ جلوه هایی را در حد فاصل پیاده راه علم الهدی تا مقابل مجتمع خاتم الانبیاء (ص) در انظار عموم نشان دادند که کمتر نشانی از فرهنگ اصیل گیلانی داشت.

  بدحجابی، پوشش های نامتعارف، رقاصی و حرکات موزون مردان و زنان، بخشی از برنامه هایی بود که به نام «فرهنگ» در هفته ای که قرار بود فرهنگ رشت و گیلان به جوانان این مرز و بوم منتقل شود به خورد مخاطبانش داد.

  حال سؤالی که به ذهن می رسد این است که آیا فرهنگ گیلان فقط رقص دارد؟! که با بهانه محلی و غیره محلی زنان گیلانی را با پوشش های رنگ به رنگ در منظر دید نامحرمان به حرکات موزون می پردازند؟

  آیا متولیان فرهنگ شهر حاضرند زنان و دختران خود را در خیابان های رشت به تماشا بگردانند که اینگونه با تهیه برنامه هایی فاقد ارزش فرهنگی ناموس گیلان را به تماشا می نشینند؟!

  آیا به خیال شما گیلان از اخلاق، ایثار، جهاد، صبر، تعاون و دیگر شاخصه های مهم زندگی بشری رنگ و بویی ندارد که در هر برنامه ای به بهانه اشاعه فرهنگ گیلان، زنان گیلانی را در منظر انظار عموم به رقص و حرکات موزون به تماشا می گذارید؟ آیا فرهنگ گیلان فقط رقص دارد؟!

  نکته جالب اینجاست که رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت این موضوع را که تصاویرش در سایت ها و شبکه های مجازی منتشر شده است، تکذیب می کند!

  هر کس هر سند و مدرکی در قالب فیلم دارد بیاورد و گفته خود را اثبات کند

  مظفر نیکومنش در گفت و گویی با اشاره به برنامه «رشت پایتخت تئاتر ایران»، اظهار کرد: این برنامه هم یکی از شاخه های برنامه های فرهنگی در هفته رشت در راستای معرفی ابعاد مختلف هویت فرهنگی، هنری و تاریخی این شهر است.
  وی در پاسخ به چرایی رقاصی و حرکات موزون در این برنامه ، گفت: من این موضوع را تکذیب می کنم و در این راستا هر کس هر سند و مدرکی در قالب فیلم دارد بیاورد و گفته خود را اثبات کند.

  0011

  0022 0033

  0044

  0055

  0066

  0077

  0088

  در پایان حکم رهبر انقلاب در مورد رقص محلی را برای اطلاع مسئولان به خصوص متولیانی که مسئولیت فرهنگ شهر را به امانت دارند، ارائه می شود:

  رقص محلی مرد برای مرد و زن برای زن و یا مرد در بین زنان و زن در بین مردان، چه حکمی دارد؟
  ج. رقص مرد بنا بر احتیاط واجب حرام است و رقص زن برای زنان اگر عنوان لهو بر آن صدق کند مثل این‌که جلسه زنانه تبدیل به مجلس رقص شود، محل اشکال است و احتیاط واجب در ترک آن است؛ در غیر این‌صورت هم اگر به‌گونه ‏ای باشد که باعث تحریک شهوت شده و یا مفسده‏ ای بر آن مترتب شود و یا همراه با فعل حرام (مانند موسیقی و آواز حرام) باشد یا مرد نامحرمی حضور داشته باشد، حرام است.

  اجوبه الاستفتائات آیت الله خامنه ای/ س۱۱۶۹

  ۴ ديدگاه

  1. غلام علی مردم دوست گفت:

   خدا به خیر کنه

  2. منتقد گفت:

   بااین نوشته های میخواهید همیشه مردم گیلان را بدنام کنید .عزاداری خوب است.آیا غم وناراحتی چاره کاراست
   برخی ها میخواهند مردم رشت راجور دیگرمعرفی کنندو مخالف شادی مردم گیلان هستند.شادی وشادبودن حق مردم گیلان است

  3. علی گفت:

   کسی مخالف شادی نیست ولی ما مملکت اسلامی هستیم نباید یا این کارها انگشت نمای دشمن بشویم.و دل امام زمان را خون کنیم..امام زمان از این یهودیا و مسیحیت و بهایی ها توقع ندارد ولی از ما بچه شیعه ها توقع دارد

  4. محسن گفت:

   ما گیلانی ها مردم شادی هستیم. موسیقی شاد داریم. رقص شاد داریم. این فرهنگ ماست نه گریه و مرده پرستی

   تا هر وقت دوست دارید مقابل مردم بایستید. انتظار دیگه ای ازتون نداریم.

   شادی مردم دور از چشم های تنگ زندس.

   علی مملکت مال همه ی مردمه. با هر فکر و عقیده ای. وقتی مردم راه بندونای شما تو ایام مقدس تحمل میکنن.شما هم میتونی دیگران رو تحمل کنی. اگه حقوق دیگران رو درک میکردی

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro