تایید صلاحیت فله‌ای هیات‌های اجرایی مطمئنا ردصلاحیت گسترده را بدنبال خواهد داشت

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۷ دی ۹۴ - ۱۴:۳۸

  کد خبر : 41799
  پروژه کلیشه‌ای حمله به شورای نگهبان؛

  تایید صلاحیت فله‌ای هیات‌های اجرایی مطمئنا ردصلاحیت گسترده را بدنبال خواهد داشت

  درحالی که هنوز نتایج نهایی بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان اعلام نشده ، حمله …

  درحالی که هنوز نتایج نهایی بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان اعلام نشده ، حمله به این ارگان نظارتی کلیک خورد.

  به گزارش بهجت نیوز ؛ در روزهایی که کشور درگیر مسائلی نظیر برجام و رفع همه تحریم ها می‌باشد ، طیف های تندرو با شروع یک سناریوی تکراری حمله به شورای نگهبان را آغاز کردند.

  دوم خُردادی ها و کابوس همیشگی رد صلاحیت ها!

  حمله به شورای نگهبان قطعا محدود به دوران دوم خرداد نمی‌شود و به عنوان نمونه مجمع روحانیون مبارز به عنوان یکی از ارکان شکل‌گیری جریان اصلاحات و دوم خرداد،‌ انتخابات مجلس چهارم را به دلیل آنچه «رد صلاحیت گسترده کاندیداهایش از سوی شورای نگهبان» می‌خواند، تحریم کرد.

  اما دوران دوم خرداد اوج حمله اصلاح طلبان به شورای نگهبان قانونی اساسی است.

  اصلاح‌طلبان تندرو که به خوبی به اهمیت انتخابات برای رسیدن به اهداف خود در انتخابات ریاست جمهوری پی‌برده بودند، تنها را جلوگیری از تداوم حضورشان در ساختار حکومت را شورای نگهبان می‌دانستند.محور اصلی اصلاح طلبان به شورای نگهبان قانونی اساسی موضوع نظارت این شورای بر انتخابات و روند تائید صلاحیت کاندیداها بود.

  حال با توجه به رفتارهای خلاف قانون طیف اصلاح طلب(اکثرا تندروها) در طول دوران دوم خرداد، بسیاری از اصلاح طلبان می دانستند که تائید صلاحیت آنها در انتخابات مجلس ششم غیرممکن خواهد بود، از همین رو از آن روز تا کنون به دنبال ضربه به این نهاد هستند.

  دلیل حمله زود هنگام به شورای نگهبان چیست؟

  به این جملات دقت کنید :

  ❌حمله استاندارهرمزگان به شورای نگهبان: با این نگاه تنگ نظرانه نمیتوان به کشور کمک کرد

  ❌استاندار تهران: به شخصه این میزان رد صلاحیت‌ها را انتظار نداشتم

  ❌استاندار خوزستان:ردصلاحیت های غیرموجه داوطلبان تفاوتی با «تقلب» ندارد/وظیفه فرمانداران است که اعتراض کنند/ استعفا می دهم !/فرمانداران باید برای تک تک افرادی که رد صلاحیت شده اند، توضیح بخواهند و اطلاع رسانی کنند/فرمانداران اگر نمیتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند، استعفا دهند.

  اصلاح‌طلبان تندرو در ابتدای امر سیاه نمایی از نهادهای نظارتی را در دستور کار خود قرار داده اند و در زمان مناسب سیاهی لشکرهای خود را به میدان می آورند. همانگونه که از سخنان فعالین اصلاح طلب برمی آید، تمام افرادی که می توانند در زمین اصلاح طلبی بازی کنند، به میدان آورده می شوند تا در صورت رد صلاحیت آنها، هزینه هایی را متوجه شورای نگهبان کنند. به عقیده آنها درصد بالای ردصلاحیت شدگان، شائبه ناکارآمدی شورای نگهبان را ایجاد می کند و در نتیجه این نهاد مجبور است برای حفظ شان خود، نامزدهایی را نیز تایید صلاحیت کند. با وجود این تحلیل ها، آنچه مشخص است و در گذشته نیز ثابت شده است، شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها به هیچ وجه تعارف ندارد و محافظه کاری و مصلحت اندیشی برای تایید صلاحیت کسانی که صلاحیت لازم را ندارند، وجود ندارد.

  حمله پیش از بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان، از بیش از یکسال قبل در دستور کار اصلاح طلبان و اطرافیان هاشمی رفسنجانی قرار گرفته و هر چه به انتخابات نزدیکتر می شویم، این حملات شدت بیشتری به خود گرفته است. حملاتی که بر اساس آن توپ را در زمین شورای نگهبان می اندازند و زمینه را برای ضدحملات آماده می کنند. فتنه ۸۸ نتیجه مستقیم چنین راهبردی بود. افزایش هزینه های برگزاری انتخابات و رد صلاحیت ها و حتی برنده شدن رقیب، برای نظام، منافع ملی و امنیت کشور، راهبردهایی هستند که جریان اصلاح طلب و پدرخواندگان آن دنبال می کنند تا با نشان دادن چنین هزینه هایی، زمینه پیشبرد اهداف خود را پیگیری کنند.

  نظر امام و رهبری در این مورد چیست؟

  امام خمینی(ره):به هیچ وجه گوش به حرف عده‌ای که می خواهند یک دسته کوچک مردم ما خوششان بیاید و به اصطلاح مترقی هستند، ندهید، قاطعانه با اینگونه افکار مبارزه کنید. خدا را در نظر بگیرید. اصولا آنچه که باید در نظر گرفته شود خداست ، نه مردم، اگر صد میلیون آدم ، اگر تمام مردم دنیا یک طرف بودند و شما دیدید که همه آنها حرفی می زنند که بر خلاف حکم قرآن است بایستید و حرف خدا را بزنید، ولو اینکه تمام بر شما بشورند.

  امام خمینی(ره):رای خودش را بگوید؛ اما اگربخواهد فساد کند، به مردم بگوید که این شورای نگهبان کذا و این مجلس کذا، این فساد است ، و مفسد است یک همچو آدمی ، تحت تعقیب مفسد فی الارض باید قرار بگیرد.

  امام خمینی(ره):نهاد شورای نگهبان همیشه موردتایید اینجانب است و به هیچ وجه تضعیف نشده و نخواهد شد.

  رهبر معظم انقلاب : شورای نگهبان، چشم بینای نظام برای انتخابات است؛ در همه‌ی دنیا هم یک چنین چیزی وجود دارد -حالا اسمش چیز دیگر است؛ اینجا اسمش شورای نگهبان است- مراقبند، ببینند آن کسی که وارد میدان انتخابات میشود، نامزد انتخابات میشود، آیا صلاحیّت دارد یا نه؛ و باید احراز کنند صلاحیّت را؛ اگر دیدند که کوتاهی شده است و آدمی که صلاحیّت ندارد وارد شده، جلویش را میگیرند؛ این حقّ آنها است، حقّ قانونی آنها است، حقّ عقلی و منطقی آنها است؛ بعضی بیخود ایراد میکنند. بخشی از این حقّ‌النّاس، همین حقّ رأی شورای نگهبان است؛ همین حقّ نظارت استصوابی و مؤثّر شورای نگهبان است؛ این جزو حق‌النّاس است، این را باید رعایت کرد، این را باید حفظ کرد. ۱۳۹۴/۰۶/۱۸

  آیت الله خامنه ای : هرکس که این موقعیت را برای شورای نگهبان نپسندد و با آن معارضه و مقابله بکند، آگاهانه و یا ناآگاهانه در همان خطی قرار گرفته که یک روز قبل از رضاخان و در زمان رضاخان، در راه حذف آن طراز اول اقداماتی انجام گرفت و نتایجی به بار آورد.

  رهبر انقلاب : حضور شورای نگهبان در قانون اساسی – که امام هم مکرر روی آن تأکید میکردند – حقیقتاً یک حضور مبارکی است. تشخیص شورای نگهبان، تشخیص یک عده انسانهای عادل، بی‌طرف و بصیر نسبت به صلاحیتها است؛ این یک چیز مبارکی برای ما و برای همه‌ی آحاد ملت است. ۱۳۹۲/۰۲/۰۷

  ۲ ديدگاه

  1. ناشناس گفت:

   اونوقت به نظرتان با این رد صلاحیت گسترده ،آمار شرکت مردم در انتخابات چند درصد میشه؟ البته ظاهرا برای شما این مسائل مهم نیست.

  2. غلام علی مردم دوست گفت:

   مشخص هست چه برنامه ای دارند همان پروژه سال ۸۸ ولی کور خوندن ………………………. اما گیلان و بچسب دراین شلوغی فضای سیاسی کشور قبل وبعد از برجام یا واجام آنهای که با تغییر یک دهیار عنوان میکردن نزدیک انتخابات هست نباید تغیراتی در حوزه اجرایی داشته باشیم حالا بی سرو صدا دارند فرمانداران رایکی پس از دیگری تعغیر میدهند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!مردم عزیز استان حواستان باشد

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro