در کل استان گیلان فقط در صومعه سرا نیشکر کشت میشود

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : جمعه ۲۴ آذر ۹۱ - ۱۶:۴۹

  کد خبر : 4195

  در کل استان گیلان فقط در صومعه سرا نیشکر کشت میشود

  به گزارش واران نیوز : مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا گفت: نیشکر در استان گیلان فقط در این شهرستان کشت …

  به گزارش واران نیوز : مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا گفت: نیشکر در استان گیلان فقط در این شهرستان کشت و کار می شود.

  احمد پادیاب در گفتگو با خبرنگار مهر چمثقال، کاوکده، قاضده، شکرباغان، کلسر، سنگجوب، ملاسرا و میانده را از عمده ترین روستاهای تولید نیشکر در صومعه سرا عنوان کرد.

  وی همچنین نیشکر را دارای خواص دارویی بسیار زیاد دانست و اظهارداشت: این محصول گرانبها برای درمان بیماری های فاویسم، کم خونی، یرقان داخلی و عصبی بسیار مفید و تاثیرگذار است.

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا با توجه به زمینه اشتغالزایی این محصول در گذشته و حال بیان داشت: صومعه سرا تنها شهرستان گیلان محسوب می شود که به کشت این محصول پرداخته و برای بسیاری از خانواده ها ایجاد درآمد و اشتغالزایی کرده است.

  پادیاب با اشاره به میزان اشتغالزایی محصول نیشکر در مراحل تولید و آبگیری در مزارع و کارگاه های تولیدی افزود: تولید نیشکر برای ۱۵۰ نفر در قالب ۳۵ خانوار در این شهرستان ایجاد اشتغال کرده است.

  وی با بیان اینکه ۱۵ کارگاه سنتی آبگیری، پخت نیشکر و تبدیل آن به محصول غذایی قابل استفاده در صومعه سرا فعالیت دارند، ادامه داد: در دو سال گذشته با حمایت های اداره جهاد کشاورزی در زمینه فنی و ترویجی محصول نیشکر یک کارگاه نیمه مدرن پخت نیشکر در صومعه سرا احداث شده است.

  مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا با بیان اینکه محصول نیشکر باید به صورت انبوه و در وسعت بیشتری تولید شود، تصریح کرد: این امر نیازمند تشویق کشاورزان و توسعه کارگاه های پخت نیشکر است.

  وی یادآورشد: در گذشته بیش از ۱۰۰ هکتار اراضی صومعه سرا به کشت نیشکر اختصاص داشت ولی امروزه به دلیل رونق کشت درخت صنوبر و برنج و نیز نبود توجیه اقتصادی نیشکر، این میزان به ۱۴ هکتار کاهش یافته است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro