رقابت 9نفره در صومعه سرا برای رسیدن به کرسی سبز مجلس/ کاندیدای انتخاباتی چه مسائلی را باید رعایت کنند؟

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۱۲ بهمن ۹۴ - ۱۸:۲۵

  کد خبر : 41983

  رقابت ۹نفره در صومعه سرا برای رسیدن به کرسی سبز مجلس/ کاندیدای انتخاباتی چه مسائلی را باید رعایت کنند؟

  به گزارش واران خبر:  پس از اعلام رسمی شورای نگهبان مبنی بر تایید صلاحیت ۹ تن از ۱۶ نامزد انتخاباتی …

  به گزارش واران خبر:  پس از اعلام رسمی شورای نگهبان مبنی بر تایید صلاحیت ۹ تن از ۱۶ نامزد انتخاباتی حوزه صومعه سرا رقابت میان این تعداد جدی تر شد.

  پس از اعلام این اسامی بسیاری از معادلات در صومعه سرا تغییر کرده و رنگ و بویی دیگر به خود گرفت و به قول معروف چهار چوب ها مشخص شد.

  بسیاری از مردم اکنون تصمیم خود را گرفته و برای نامزد انتخاباتی خود در حال فعالیت هستند و عده ایی انتظار میکشند تا وعده ها و نگرش های کاندیدهای انتخاباتی شهرستان را شنیده و تصمیم خود را بگیرند.

  همان طور که میدانید در صومعه سرا ۹ نفر بر سر کرسی سبز رنگ مجلس با یکدیگر رقابت میکنند که اسامی آنها به شرح زیر است:

  سید کاظم دلخوش –شجاع اسرارپوش – فرزام پوررمضان – مهرداد پورنعمت – حمیدرضا خصوصی – جواد دل زنده دار – علیرضا طالبی – لیلا غلامی – داوود نعمتی

  البته اخباری تایید نشده از تلاش فراوان چند تن از نامزدهایی که موفق به گرفتن تاییدیه از شورای نگهبان نشده اند می رسد که در تلاشند تا خود را به این رقابت برسانند.

  کاندیدایی که تا کنون تایید شده اند و کسانی که قرار است تایید بشوند باید موارد زیر را سر لوحه فعالیت های انتخاباتی قرار دهند :

  رعایت اخلاق انتخاباتی

  نامزد در دفاع از ایده ها و برنامه ها و معرفی خود باید در گفتار و کردار، جانب انصاف را داشته باشد و از حق کشی دوری کند. وی باید از فضای به وجود آمده در جهت قرب به خدا بهره برد و با سعه صدر در برابر کارشکنان، همچون دوستی مهربان باشد.

  امام علی علیه السلام می فرماید:اَجْوَرُ السّیرهِ اَنْ تَنْصِفَ مِنَ النّاسِ وَ لا تُعامِلَهُم بِهِ؛ ستمکارانه ترین روش آن است که از مردم انصاف بخواهی، ولی خودت با آنان به انصاف رفتار نکنی».

  انصاف در گفتار و کردار نسبت به خود و رقیبان موجب الفت دل ها خواهد شد و به دوستی ها را دوام خواهد بخشید که «الإنْصافَ یُؤَلِّفُ القلوبَ».

  لازمه انتخابات سالم، ایجاد فضایِ سالم و دور از تشنج و فساد است. این امر محقق نخواهد شد، مگر با رعایت اصل «احترام متقابل» «هم دلی و هم بستگی» و دوری از «حرمت شکنی» و «تهمت و افترا».

  تجربه نشان می دهد بیشترین ضربه که می توان به حاکمان و در فضای انتخابات به نامزدها وارد کرد، خیانت کردن، تهمت زدن و شایعه پراکنی است. بنابراین، افراد باید بکوشند خود را در جایگاه تهمت قرار ندهند. امام علی علیه السلام می فرماید: «مَنْ وَضَعَ نَفْسَهُ مَواضِعَ التُّهْمَهِ فلا یَلُومَنَّ مَنْ اساءَ به الظنَّ؛ کسی که خود را در جایگاه تهمت قرار داده است، نباید جز خود را نکوهش کند».

  از آنجا که انسان با هم نشین خود شناخته می شود، باید هوشیار باشد که در هر مجلسی شرکت نکند و با هر کسی نشست و برخاست نداشته باشد.

  امیر المؤمنین علی علیه السلام می فرماید:

  ایّاکَ وَ مَواضِعَ التُّهْمَهِ وَ المَجْلِسَ المظنونِ بالسوء، فانَّ قَرینَ السوءِ تغُزُّ جَلیسَهُ.

  از رفت و آمد به جاهای تهمت برانگیز و مجلس هایی که گمان بد به آنها برده می شود، بپرهیز؛ زیرا دوست بد، هم نشین خود را می فریبد.

  معمولاً صحنه انتخابات، نامزدها را ناچار می کند در جمع هواداران خود وعده هایی را بدهند که قادر به انجام آنها نیستند. متأسفانه برخی وعده ها در اثر فکر نکردن به عاقبت آن و در فضای به وجود آمده گفته می شود. در این شرایط باید هنگام گفتار با تأمل و از روی تعقل سخن گفت.

  امام صادق علیه السلام می فرماید: «لا تعِدَنَّ اخاک وَعَداً لیس فی یدک وفاؤهُ؛ هرگز به برادرت وعده ای نده که انجام آن به دست تو نیست».

  قرآن مجید در سوره صف درباره انسان هایی که به گفتار خویش عمل نمی کنند، می فرماید:

  یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ ما لا تَفْعَلُونَ کَبُرَ مَقْتًا عِنْدَ اللّهِ أَنْ تَقُولُوا ما لا تَفْعَلُونَ.

  هان ای کسانی که ایمان آورده اید، چرا چیزهایی می گویید که به آنها عمل نمی کنید. خدای تعالی سخت به خشم می آید که چیزی را بگویید که بدان عمل نمی کنید.

  همچنین امام علی علیه السلام می فرماید: «وعدُ الکریم نقد و تعجیل، وعد اللئیم تسویفٌ و تعلیل؛ وعده شخص بزرگوار، نقد و فوری است و وعده شخص فرومایه، امروز و فردا کردن و با بهانه جویی همراه است».

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro