سفر اروپایی روحانی برای مرفهین یا مستضعفین؟!

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۱ بهمن ۹۴ - ۱۷:۵۸

  کد خبر : 42210
  مذاکرات پاریس به نفع کدام طبقه ملت ایران شد؟/

  سفر اروپایی روحانی برای مرفهین یا مستضعفین؟!

  حسن روحانی در حالی به به کشورهای ایتالیا و فرانسه سفر کرد که دستاورد این سفر برای عموم مردم هیچ وقت ملموس نخواهد بود.

  به  گزارش  واران خبر به نقل از  ماسال، حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، هفته گذشته در حالی به امید گشایش اقتصاد راکد ایران به کشورهای ایتالیا و فرانسه انجام شد که بررسی قراردادهای منعقد شده در این سفر نشان می دهد عزم دولت برای فراهم نمودن رفاه بیشتر قشر مرفه تر جامعه جزم است و دولت برنامه ای برای مستضعفین جامعه ندارد.

  افزایش آمار بیکاری غیر رسمی در سطح جامعه و بویژه قشر کارگری هم باعث نشد که دولت دست از افکار سرمایه داری خود بردارد. این بود که حسن روحانی به جای اینکه در سفر فرانسه خود، سرمایه خارجی را برای عمران و اشتغال داخلی جذب کند سرمایه داخلی را برای عمران و اشتغال خارجی فراهم کرد.

  خارج کردن پژو از رکود با پول ایرانی یک نمونه بارز از این تفکر خطرناک دولت یازدهم است. حاکم بودن این تفکر در دولت بود که باعث شد مدیران شرکت پژو هنوز نیامده برای ایرانی ها شرط گذاشتند و گفته اند که فروش محصولاتشان در ایران باید به سطح فروش سال ۲۰۱۱ برسد، یعنی میزان فروش را طی دو سال به سالانه ۱٫۶ میلیون دستگاه خودرو و تا سال ۲۰۲۰ به ۲ میلیون دستگاه خودرو در سال برسانند.

  این در حالی بود که این شرکت فرانسوی پس از ۲۳ سال مونتاژکاری در ایران حدود چهار سال پیش یک شبه از ایران خارج شد و به این ترتیب خسارت ۸۰۰ میلیون یورویی ( ۳٫۲ تریلیون تومانی) را برای صنعت خودروسازی کشور به جا گذاشت.

  جالب است بدانید که ۹۰ درصد از حجم قرارداد های ایران با فرانسه در سفر روحانی به این کشور مربوط به خرید ایرباسهایی است که تا پایان سال ۹۶ به ایران واگذار می شوند. هواپیمایی که چند سال پیش تولید شده اند اما در نتیجه بحران های اقتصادی اروپا فروش نرفتند.

  همچنین خودرو ساز پژو سیتروئن که در جریان تحریمها با فشار شریک آمریکاییش زیر همه قرارداد های خود با ایران زد و رفت نیز از دلارهای ایرانی متنعم شده است و محصولاتش را به کشور ما خواهد فروخت.

  به این ترتیب، نود درصد حجم قراردادهای سفر روحانی بصورت مستقیم برای کمتر از ۱۰ درصد ایرانی ها که از هواپیما برای سفر استفاده می کنند منعقد شده است و مابقی قراردادها نیز تا حد زیادی به همین قشر از جامعه ارتباط پیدا می کند.

  بنابراین باید گفت که سفر اروپایی روحانی نه برای شکوفایی اقتصاد ایران بلکه برای شکوفایی اقتصاد فرانسه مثمر ثمرتر بود و همچنین این سفر نه برای مستضعفین جامعه که برای مرفهین جامعه عوایدی داشت.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro