الف نوشت: حداقل به فکر آبروی تکنوکراسی باشید

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۱۷ بهمن ۹۴ - ۱۵:۵۳

  کد خبر : 42464

  الف نوشت: حداقل به فکر آبروی تکنوکراسی باشید

  الف/ متن پیش رو در الف منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

  اوایل تشکیل دولت یازدهم، این امید ایجاد شده بود که بعد از ۸سال لجبازی دولت با منطق اقتصادی، تکنوکراتهایی تصدی اقتصاد کشور را به عهده می گیرند که حداقل به اصول اقتصاد معتقد و ملتزمند و به ندانم کاری های تیم اقتصادی دولت سابق، پایان می دهند. حیف که هرچه جلوتر آمده ایم، روشن شده تیم اقتصادی دولت جدید نه فقط جرات اتخاذ تصمیم های بزرگ و حساس را ندارد، بلکه بعضا در ندانم کاری کم کم روی سلف خود را سفید می کند…

  اخیرا یکی از تولیدکنندگان بزرگ لوازم خانگی را ملاقات کردم. از رکود موجود سخت گلایه مند بود و می گفت تا میانه امسال با هر مشقتی بود، از محل فروش مختصر محصولاتش، خطوط تولید را فعال نگه داشته بوده اما از روزی که دولتمردان اعلام کردند در اجرای سیاستهای جدید ضدرکودی، ۱۰میلیون تومان برای خرید کالا وام می دهند، فروش لوازم خانگی ایرانی در بازار به صفر رسید. طبیعی و منطقی هم هست. متقاضیان در بازار دست نگه داشتند تا با وام ده میلیونی، کالای قسطی بخرند.
  کارآفرین موسفید کرده ادامه داد: مصاحبه آقایان نوبخت، طیب نیا و سیف در رونمایی از بسته ضدرکودی دولت، ۲۵مهر ماه انجام شد. اندکی بعد، وامهای ۲۵میلیونی خودرو را پرداختند. بماند با چه کیفیتی. اما بعد تا آخر پاییز هرروز اخبار ضدونقیضی از وام های ۱۰ میلیونی منتشر می شد. یکبار گفتند بازپرداخت وامها ۱۸ماهه است بعد گفتند ۱۲ماهه است. یک روز گفتند با سود ۱۲درصد است بعد کردند ۱۸درصد. یکبار گفتند برای خرید کالای بادام، کارت مخصوص صادر می کنیم بعد گفتند چاپ کارت منتفی شده و وامها را فقط به کارمندان می دهیم. یک بار گفتند وامها فقط برای خرید کالاهای تولید داخل است بعد گفتند برای خرید کالاهای خارجی هم می دهیم و… خلاصه آنقدر ضدونقیض صحبت کردند و کار را کش دادند که نفس ما تمام شد و در آخر پاییز، دوخط از سه خط مان را تعطیل و ۳۵۰ کارگر را مرخص کردیم. کارخانه ای که در اوج تحریم با دو شیفت کار می کرد و ۴۵۰ خانواده سرسفره اش بودند، الان با یک شیفت و یک دهم ظرفیت کار می کند. بیرون کردن کارگرهایی که سالها برایت کار کرده اند، خیلی سخته. هرکدامشان یکجور التماس می کنند. این جا که رسید، بغض گلویش را گرفت و نتوانست ادامه دهد…

  ای کاش بشود از تیم اقتصادی دولت پرسید شما که برای توزیع وامهای ۱۰میلیونی برنامه ریزی نکرده بودید، چرا در ۲۵مهر۹۴ این وعده را دادید و با ندانمکاری تان، همان تقاضای ناچیز را هم از بازار خارج کردید؟ آن هم با اسم سیاستهای خروج از رکود!
  تیم اقتصادی دولت سابق که خرابکاری می کرد، حداقل ادعای علم اقتصاد و فن سالاری نداشت. شما که دارید حداقل به فکر آبروی تکنوکراسی باشید.

  *امین تقدس

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro