بازار برنج ایران روی انگشت تاجران هندی و پاکستانی می چرخد+نمودار

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۲۰ بهمن ۹۴ - ۱:۳۱

  کد خبر : 42617

  بازار برنج ایران روی انگشت تاجران هندی و پاکستانی می چرخد+نمودار

  در حالی ایران دارای قابلیت‌های فراوانی برای کشت برنج است اما جدیدترین آمارهای نشان می دهد بازار برنج ایران در قبضه کشورهای هند و پاکستان است.

  به گزارش عصرهامون، افزایش تقاضای ایران برای خرید برنج هندی به هند کمک می‌کند تا بار دیگر جایگاه خود را به عنوان بزرگترین صادرکننده برنج در دنیا تثبیت کند. جایگاهی که هند و تایلند برای گرفتن آن با یکدیگر رقابت نزدیکی دارند.
  در حالی در سالهای گذشته خشکسالی به برخی از کشتزارهای برنج در هند آسیب زد با این حال تقاضا برای برنج هندی از سوی بازارهای عربستان و عراق نیز افزایش یافته است.
  در حال حاضر کشورهای هند، پاکستان، امارات متحده عربی، تایلند و ترکمنستان به ترتیب بیشترین سهم را در بازار برنج وارداتی ایران در اختیار دارند.
  آمارهای رسمی گمرک ایران نشان می‌دهد در ۹ ماهه سال ۹۴ ایران در مجموع معادل ۴۹۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار برنج وارد کرده است. در میان مبدأهای وارداتیِ این میزان برنج، سهم هند ۳۵۵٫۴ میلیون دلار، پاکستان ۱۰۹٫۱ میلیون دلار، منطقه آزاد چابهار ۱۵۶٫۳ میلیون دلار، امارات متحده عربی ۶٫۷ میلیون دلار، سایر کشورهای خارجی ۲٫۸ میلیون دلار، تایلند ۸۸۳٫۸ هزار دلار و ترکمنستان ۱۸۸٫۹ هزار دلار است.

  کشورمان دارای قابلیت‌های فراوانی برای کشت برنج است و در بیشتر نقاط این کشور توانایی کشت برنج‌‌ها با گونه‌های کشت متفاوت وجود دارد و توانایی این را دارد که علاوه بر تامین برنج داخل این کالا را به دیگر کشورهای دنیا صادر کند.
  همانگونه که پوشاک چینی در چند سال اخیر بازار پوشاک کشور را قبضه کرده انواع و اقسام برنج خارجی درصدد تسخیر بازار کشور است به گونه‌ای که در همه استان مردم گرایشی خاص به سوی خرید برنج‌های خارجی دارند.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro