نیشکر صومعه سرا

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۲ مرداد ۹۴ - ۶:۰۷

  کد خبر : 430

  زراعت نیشکر پتانسیلی که میتواند فرصت باشد

  واران نیوز: زراعت نیشکر در شهرستان صومعه سرا سابقهای دیرینه دارد و مردمان این دیار از دیر باز بر کشت …

  واران نیوز: زراعت نیشکر در شهرستان صومعه سرا سابقهای دیرینه دارد و مردمان این دیار از دیر باز بر کشت این محصول همت می گماشتند.

  یکی از فرآورده های نیشکر شکر سیاه است که  دارای خواص طبی فراوانی است ، از این دست می توان به فایده آن در درمان بیماری های عصبی ،داخلی،فاویسم،کم خونی و..اشاره نمود.

  این محصول تنها محصولی است که به کود و سم نیازی ندارد.در حال حاضر این محصول با ارزش در ۱۲هکتار از اراضی کشاورزی ۱۲روستای این شهرستان کشت و بالغ بر ۲۰هزار کیلوگرم شکرسیاه به ارزش اقتصادی یک میلیون تومان تولید وبه بازار مصرف عرضه میشود.

  اما آنچه به نظر می رسد این است که این محصول در چند دهه ی اخیر مورد بی مهری و کم توجهی مسولین شهرستانی واقع شده است شاید بتوان افزایش کشت برنج به دلیل صرفه اقتصادی بیشتر را از عواملی دانست که کشاورزان نیز به کشت این محصول همت نگمارند.

  جای آن دارد که با تقویت این محصول که دراستان گیلان تنها در صومعه سرا کشت میشود بتوان در ایجاد اشتغال و تبدیل این شهرستان به یکی از قطب های کشاورزی بدونه برنج گیلان قدم های موثری را برداشت. ازاین دست اقدامات می توان به ایجاد صنایع بسته بندی این محصول مفید و با ارزش وصنایع مبدل اشاره نمود.که خود این عوامل می تواند به عنوان یک برنامه کاری منسجم برای مسولین شهرستان در جهت توسعه پایدار این منطقه به حساب آید. کشت نیشکر هر ساله در اردیبهشت ماه آغاز ودر اوایل دی برداشت می شود.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro