آشنایی با مناطق ناب گردشگری صومعه سرا+تصاویر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : شنبه ۲۹ اسفند ۹۴ - ۱۵:۰۰

  کد خبر : 43981
  مسافران نوروزی بخوانند/

  آشنایی با مناطق ناب گردشگری صومعه سرا+تصاویر

  واران خبر: با آغاز فصل بهار و شروع تعطیلات نوروز مسافران از سراسر ایران برای بازدید و مسافرت به گیلان …

  واران خبر: با آغاز فصل بهار و شروع تعطیلات نوروز مسافران از سراسر ایران برای بازدید و مسافرت به گیلان می آیند، میهمانان گیلان میتوانند با توجه به شرایط سفر از تمام اماکن تفریحی،تاریخی این استان بازدید به عمل آورند.

  ما برای آشنایی بهتر شما مسافران با شهرستان صومعه سرا و نقاط گردشگری آن اقدام به تهیه گزارش زیر از بستر اینترنت برای شما نمودیم:

  بازار هفتگی صومعه سرا

  در بازار یکشنبه صومعه‌سرا، زنان روستایی از سویی فروشنده و از سوی دیگر خریدار هستند. آنان اضافه تولید برخی از فراورده‌ها مانند نیشکر، دوشاب، انواع سبزی‌ها، مرغ و تخم‌مرغ و فراورده‌های دامی را که حاصل کار و فعالیت آنان است، در یکشنبه بازار به فروش می‌رسانند و عواید آن را در همان بازار به مصرف خرید لوازم ضروری زندگی به ویژه پوشاک می‌رسانند. یکی از بزرگ‌ترین امتیازات بازارهای هفتگی متعادل نگه داشتن بهای اجناس و جلوگیری از افزایش نامتناسب قیمت‌هاست. این ویژگی به نحو مطلوب و چشمگیری در یکشنبه بازار صومعه‌سرا مشاهده می‌شود.

  محوطه تاریخی هفت دغنان

  محوطه تاریخی هفت دغنان در استان گیلان، شهرستان صومعه‌سرا، بخش مرکزی، دهستان ضیابر و روستای بهمبر قرار دارد.

  این شهر قدیمی و تاریخی که به گفته باستان‌شناسان حداقل ۱۲۰۰ سال قدمت دارد در منطقه گسکر صومعه سرا قرار دارد و در گذشته مرکز حکومت گسکرات بوده است.
  ویرانه‌ها و خرابه‌های به جا مانده شهر تاریخی هفت دغنان نشان از یک منطقه باستانی دارد. در سال ۱۳۸۲ باستان‌شناسان بقایایی از یک گورستان دوره اسلامی را در آن شناسایی کردند.

  در این گورستان، اجساد به صورت نامنظم دفن شده بودند که بنا بر فرضیه باستان‌شناسان این امر به دلیل وقوع حادثه‌ای همچون زلزله، بیماری یا جنگ اتفاق افتاده است.

  در سال ۱۳۸۲ بخشی از این منطقه که در حدود ۶۰ هکتار بود و بقایای یک شهر تاریخی را در برداشت، در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

  برخی معتقدند این شهر مرکز گسکر بوده که تا چند سال قبل به گسکرات شهرت داشته و در میان دهستان خوشابر و شاندرمن و شهر ماسال و مرداب انزلی قرار گرفته است. در حدود نیمی از جنگل هفت دغنان را آثار ویرانه‌های باروی شهر، حمام‌ها، پل‌ها، معابر، مساکن و تپه‌های باستانی پوشانده است.

  این شهر تاریخی در سال ۱۳۸۵ توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی مورد کاوش قرار گرفت. آنها بقایایی از سه پل خشتی، دو حمام قدیمی، دیوارهای دفاعی یک قلعه تاریخی و بخش منتهی و مسکونی و همچنین جاده‌های سنگفرش این شهر تاریخی را شناسایی کردند.

  این محوطه بقایایی از یک شهر وسیع دوره اسلامی است، که امروزه در میان پوشش گیاهی انبوه از چشم دور مانده است. در چشم‌اندازهای این محوطه آثاری از برجستگی‌های مربوط به ابنیه قدیمی که پوشیده از گیاهان و درختچه‌های جنگلی است دیده می‌شود که احتمالا بقایای آثار معماری این شهر تاریخی است.

  در این میان سازه‌هایی از بقایای سه پل خشتی که بر روی رودخانه های بهمبر، ساخته شده مشاهده می‌شود. همچنین بقایایی از سازه‌ای که در نزد اهالی منطقه به حمام هفت دغنان شهرت دارد، از همه بهتر باقی مانده و جزئیات معماری آن قابل تشخیص است.

  این منطقه تاریخی تا زمان فتحعلی‌شاه قاجار منطقه وسیع گسکر شامل زمین‌های گسکر و خاک ماســال، شــانــدرمن و تالــش دولاب می‌شد و مرکز حکومت این سرزمین حاصلخیز شهر گسکر یا گوراب بود که همان هفت دغنان امروزی محسوب می‌شود و آثار تاریخی آن نیز در زیــر ریشه‌های درختان جنگلی منطقه هفت دغنان مدفون شده بودند.
  از آثار تاریخی بدست آمده در این شهر تاریخی می‌توان به انواع مهرها و انگشتر مردانه و سکه‌هایی از جنس مس و روی و پیه سوزهای سفالی و چراغ‌های روغنی و کوزه‌های گلی بزرگ که برای تدفین از آن استفاده می‌کردند و همچنین کوزه‌های سفالگری و آجرپزی و کارگاه‌های شیشه‌گری و آهنگری و قبرستان‌های قدیمی اشاره کرد.

  هدف از آغاز کاوش در شهر هفت دغنان، تعیین حریم این محوطه باستانی و بیرون آوردن بقایای به جای مانده از دوران سکونت شهر بوده است. شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهد که این شهر در دوره سکونت خود به صورت دایره‌ای شکل بوده و مناطق مسکونی، میان دو رودخانه که با دو پل خشتی به هم مربوط می‌شدند، قرار داشته است.

  Collage_Fotor

  باستان‌شناسان در یکی از گمانه‌هایی که در مرکز شهر هفت دغنان زده شد با بقایای زیاد دکان و مغازه‌های آهنگری و سنگ فروشی مواجه شدند و در این محدوده نیز سکه‌های از دوره صفوی به دست آمد. آنها تصور می‌کنند محل کشف شده به احتمال قوی بازار این شهر تاریخی بوده است.

  باستان شناسان پس از کشف بازار شهر مدفون هفت دغنان متوجه شدند، کف این بازار و مغازه‌ها سنگ فرش بوده است. در کنار این بازار یک حمام قدیمی کشف شده بود که مشخص شد به بازار تعلق دارد.

  همچنین با توجه به آثار به دست آمده در این شهر که شامل آجر، سفال، شیشه، کاشی، استخوان و فلز است، باستان شناسان به این نتیجه رسیده‌اند که شهر تخریب شده، در گذشته دارای ساختمان‌های بسیار مجلل و زیبا بوده که در راه توسعه و پیشرفت گام برمی‌داشته است.

  نتایج به دست آمده از گمانه زنی در سال ۸۲ کشف ۱۷ ظرف سفالی و چینی بود که در عمق سه متری و در یک پیت زباله قرار گرفته بودند.

  به نظر می‌رسد که ساکنان این شهر پس از ورود ظروف چینی به ایران ظروف سفالی خود را دور انداخته‌اند. مقایسه میان اشیای به دست آمده از کاوش‌های باستان شناسی در هفت دغنان با اشیای تاریخی کشف شده هم دوره در ارمنستان، چین، باکو و روسیه نشان از تجارت میان هفت دغنان با این کشورها دارد.

  محوطه تاریخی هفت دغنان در سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۹۹۴۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  پناهگاه حیات وحش سلکه

  سلکه بعنوان اولین مرکز بازدیدکنندگان علاقمند به حیات وحش در استان گیلان دنیایی را در مقابل شما به تصویر می کشد که متفاوت از مفاهیم روزمره است و سرعت انسانی شما را به یادتان می آورد این منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست هر ساله هزاران پرنده مهاجر را که در بدو پرواز، سرزمینهای دوردست را نشانه می گیرند بسوی خود می کشد و بسیاری از ادامه مهاجرت منصرف می کند.

  در این خوان گسترده از نعمتهای الهی که تلاش مأموریان حفاظت محیط زیست، منبع مزاحمت انسانی و تشویق تعادل طبیعی را به ارمغان آورده دیریست که در جنوب شکوهمندترین تالاب دنیا آرام ننموده و ستبری را برای هیاهوی پرندگان گسترده، جائیکه قوی فریادکش، متانت قوهای گنگ و جسارت غازهای وحشی، شیطنت، انواع مرغابیها را به زیر سؤال می برد و خروس کولیها با همهمه همیشگی، هر مهاجم کمین کرده را رسوا می کنند، و وقتی که کشیم ها در آب غوطه می خورند عقاب تیزپرواز چشمهایش را بر می گرداند و هدف دیگری را دنبال می کند در حالیکه حواصیل پرحوصله ساعتها به آب می نگرد تا وقایع زیر آب را برای لحظه کوتاه صیدی را از نظر دور ندارد و یا گاو چرانک بازیگوش از سر و کله گاوی بالا می رود و دسته سارها تحمل نشستن لحظه ای بر زمین را ندارند.

  selke2
  این پرندگان با حضور خود درمنطقه علاوه بر ایجاد بهره ها و منافع اقتصادی، باعث ایجاد تنوع در چشم اندازهای طبیعی می گردند. به اضافه پرندگان مهاجر و آبزی نقش عمده ای در جهت کنترل امراض و آفات گیاهی در آب بندها و آبگیری حاشیه تالاب به عهده دارند. این جانوران، به جهت دارا بودن منقار و پاهای پاروئی شکل خود سطح بستر کم عمق آب گیرها را (که در فصل کشاورزی به شالیزار تبدیل می شوند) در جستجوی دانه های گیاهی . لاروها بر هم زده و نوعی مبارزه پائیزه و زمستانه با انواع آفات بخصوص شایع ترین آنها که در کرم ساقه خوار برنج است به عمل می آورند.

  کود حیوانی دفع شده از دهها هزار پرنده علاوه بر صرفه جوئی در مصرف انواع کودهای شیمیائی (که سبب ایجاد اختلال در میکروارگانیسم های خاک و بروز دیگر عوارض محیطی و موجب انواع آلودگیها است) حاصلخیزی خاک را نیز فراهم می آورد و عملاً مقدار مصرف آنها را کاهش می دهد. تالاب سلکه (پناهگاه حیات وحش) ناحیه ائی از مظاهر طبیعی خدادادی است که در روند پیدایش خاک آن به وسیله آبهای سطحی بصورت اشباع درآمده و در طی یک دوره کافی و شرایط عادی محیطی تشکیل شده و دارای توالی زیستی می باشد.

  این مجموعه (اکوسیستم) دارای جوامعی از گیاهان و جانوران ویژه است که امکان سازگاری در چنین شرایط اکولوژیکی را دارا می باشند. از قبیل مرداب، باتلاق، برکه، آب بندان و تالابها که زیستگاههای پرندگان آبزی می باشند. (پرندگان آبزی به آن دسته از پرندگان گفته می شود که از نظر اکولوژیکی وابسته به آب باشند) مدیریت تالابها کلیه عملکردهای انسانی را در رابطه با حفاظت تالاب و پرندگان آبزی، تواماً بایستی موردنظر قرار دهد، پرندگان آبزی از تالابها بعنوان محلی برای تولیدمثل، پرریزان، استراحت موقتی و زمستان گذرانی استفاده می کنند.سلکه-4

  گونه های مختلف پرندگان به شرایط متفاوتی از منطقه علاقمند بوده و به آن سازگاری دارند به همین دلیل هر تالاب بسته به خصوصیات اکولوژیکی خود نیازهای تعداد محدودی از پرندگان را فراهم می آورد. به همین دلیل تالابهای مختلف از نظر ترکیب و نوع گونه ها جمعیت های متفاوتی را به خود جذب می نماید. به عنوان مثال پناهگاه حیات وحش سلکه از محدود تالابهایی است که عروس غاز و قو و حتی غاز پاکوتاه را در خود جای داده است.

  منار بازار گسکر

  مناره بازار گسکر از جمله آثار دوره قاجاریه است و در روستای مناره بازار در نزدیکی شهر صومعه‌سرا در استان گیلان قرار دارد. بخش گسکرات در قسمت غرب استان گیلان و در ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان رشت قرار گرفته است  .

  این مناره آجری یکی از زییاترین و تاریخی‌ترین آثار استان گیلان است و در ۹کیلومتری غرب شهرستان صومعه سرا، بر سر راه دهکده جاده کنار به مناره بازار بنا شده است. مناره گسکر شکلی شبیه مخروط داشته و مقطع این مناره دایره‌ای شکل بوده که با حرکت به سمت بالا از قطر آن کاسته می‌شود. ارتفاع مناره ۲۹ متر، محیط آن در سطح زمین ۴۰/۱۸متر، قطر آن در قسمت پائین ۷ متر و در قسمت فوقانی به ۳۵/۲سانتیمتر می‌رسد.

  منار-56

  ارتفاع اولیه مناره ۲۹ متر بوده، اما بر اثر شرایط جوی و آب و هوایی منطقه همچنین زلزله سال ۱۳۶۹ بخشی از آن فرو ریخت اما امروزه حدود ۲۰ متر از مناره بر جا مانده است  مناره آجری گسکر از آجر و ملات ساروج ساخته شده و تنها تزیین این مناره دو ردیف آجرکاری تزئینی با نقوش هندسی است. تنها درب ورود به مناره در قسمت جنوب غربی آن قرار دارد و راه‌پله‌های مارپیچی آن با یک ستون در وسط تنها راه رسیدن با بالای مناره است.

  ارتفاع پله‌های مارپیچ مناره ۲۵ سانتی متر است و عرض پله ها در قسمت دیواره مناره به ۴۰ سانتیمتر و در قسمت ستون نگه دارنده پله‌ها به ۱۵ سانتی متر می‌رسد دو نورگیر به ابعاد ارتفاعی یک متر، عمق ۳۰/۱ سانتیمتر و پهنای ۱۰ سانتی متر در مناره قابل مشاهده است.

  نور گیر اول در ارتفاع ۶ متری از سطح زمین قرار گرفته است. نورگیر دوم همراه با فرو ریختن دیواره از بین رفت با مرمت مناره، این نورگیر به شکل و اندازه نورگیر اول ساخته شد. مناره بازار گسکر در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۶۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید

  ۵ ديدگاه

  1. رستم گفت:

   عالی بود

  2. سرو صومعه سرا گفت:

   متاسفآ سالهاست به مرکز شهرستان توجه نمیشود،برخی شهروندصومعه سرا به شهرخود تعصب ندارند درشرایط مختلف ازنام شهرستان خود دفاع نمی کنند،وتعصب روی نام روستاهاخود دارندکه درکلان استان گیلان وکشور نامهای روستایی حرفی برای گفتند ندارندوسرکوب میشوند.ما باید به شهرستان خود به بالایم تا دراستان وکشور احساس سربلندی کنیم.لطفآ سایت محترم واران نیوزدراین قضیه گزارش تهیه کنید

  3. همراهی گفت:

   محوطه تاریخی هفت دغنان شهرستان صومعه‌سرا یک ویرانه‌ها و خرابه‌ به تمام معناست،اصلان محل پذیرش گردشگرنیست. … …

   این شهرتاریخی به گفته باستان‌شناسان حداقل ۱۲۰۰ سال قدمت دارد و درگذشته مرکز حکومت گسکرات صومعه سرا بوده.گفته میشود ویرانه‌ها و خرابه‌های به جامانده شهرتاریخی هفت دغنان نشان از یک منطقه باستانی دارد. نماینده محترم جناب دلخوش آیا میشود پای گردشگران عادی را به یک ویرانه‌ها ویا خرابه‌های به جاماندهاز شهرباستانی۱۲۰۰سال قدمت دارد بازکرد .ماباید ضمن ترمیم وبازسازی این منطقه تاریخی. بفکرساخت اقامتگاه ها شویم ما هیچ زیرساختی برای حضور توریست نداریم. با نصب مجسمه های محلی و ایجادتپه های زیبا مصنوعی وساحل گیری رودخانه های درنزدیکی صومعه سرا وایجاد وپارک آبی، میتواندبه جذب مسافران وگردشگران کمک فراوان کنیم

  4. بتی گفت:

   تالابی به نام صومعه سرا نداریم چون مردم استان گیلان و حتی بخش زیادی از شهروند صومعه سرا تالاب بندرانزلی می گویند .

  5. کیوان گفت:

   کاش شهرداری صومعه سرا انقدر دشمن درختان چنار نبود.به بهانه بارش برف و شکستن درختان شهری و خسارت به اماکن و خودروها ، درختان را از کمر می زنند بطوریکه دیگه درخت نیست ، تیرک چوبی است.حتی درختانی خیلی جوان با قطر ۱۰-۱۵ سانتی متر را هم از شاخه تهی می کنند ، که حتی اگر فرضا بشکند هم ، خسارت زا نیست.مسوولان شهری صومعه سرا باید بدانند که گلکاری و بوته کاری شهر را زیبا نمی کند.درختان سربه فلک کشیده شهر را می آرایند و برای گردشکر جذاب می کنند.همه فواید درخت را می دانیم ولی شهرهای شمالی کشور با توجه به پتانسیل رشد و عدم نیاز مبرم به آب برای رشد ، فوق العاده کم درخت اند.اگر شهرداری تهران یا اصفهان این شرایط بالقوه پرورش درخت در فضاهای شهری را داشتند الان شهر خود را به جنگل تبدیل کرده بودند.اما اینجا مسئولی را دیدم که پس از قطع درختان جاده کسما ، نفس عمیقی کشید و آهسته گفت : آخی…آباد شد !!!

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro