درد و دل یک صومعه سرایی با منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۵ فروردین ۹۵ - ۱۹:۰۰

  کد خبر : 44373

  درد و دل یک صومعه سرایی با منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی

  واران خبر:متن زیر توسط یکی از هم شهریان صومعه سرایی برای تحریریه واران نیوز ارسال شده و درد و دلی …

  واران خبر:متن زیر توسط یکی از هم شهریان صومعه سرایی برای تحریریه واران نیوز ارسال شده و درد و دلی است با منتخب مردم صومعه سرا “سید کاظم دلخوش اباتر” که امروز با اینکه رسما وارد مجلس نشده اما با تمام قوا پیگیر مسائل مهم شهرستان و رایزنی با مسئولین کشوری برای پیشرفت بیشتر شهرش است.
  متنن زیر توسط سجاد جعفری برای ما ارسال شده،شما بازدید کنندگان نیوز می توانید اخبار،مقاله،یادداشت و تصاویر خود را از طریق ایمیل و آی دی تلگرام زیر برای ما بفرستید:

  Email:Info@varannews.ir                   telegram: https://telegram.me/varannews

  شهرستان صومعه سرا چندی است واژه ی غریبی در اذهان عمومی کشور شده است و سیل عظیمی از هموطنان شریف و عزیز ما هنوز این نام بی نقطه را که تجلی ، نگین و نماد ابریشم،نیشکر و صنوبر است به سمع شان نرسیده.

  چندی است که در میان کشتزارها و باغ های وسیع قرارگرفته در شهرستان محصولاتی چون توتون و چای به ندرت کشت و پرورش کرم ابریشم کاهش چشمگیری داشته است که تبعات آن قابل بحث و گفتگو می باشد

  آداب و رسوم رایج در صومعه سرا از قبیل:لافند بازی ، کشتی گیله مردی و نوروزی خوانی که در جشن ها ، مراسمات و ایام خاصی از سال اجرا می شدند به فراموشی سپرده شده یا در حال فراموشی می باشند.صد حیف که رسم “گشه بوری” یکی از مراسم های مربوط به ازدواج کاملا از بین رفته است.شاید تنها یادگاری باقیمانده از زمان قبل مربوط به تعزیه خوانی عاشورا در ضیابر باشد که به لطف خدا هنوز پابرجاست و انشالله باقی بماند.

  جاذبه های گردشگری این شهرستان از جمله مناره گسکر در جاده معروف به جاده شاه عباسی که یادآور مناره های زمان سلجوقی است ، همچنان هیچ کتیبه ای برای معرفی تاریخ بنا و سازندگان آن وجود ندارد.پل خشتی گازرودبار یا گازروبار،اثار تاریخی هفت دغنان،پل خشتی روستای پردسر هنوز شرایط را برای جذب گردشگر اماده نکرده است.
  تالاب بسیار زیبا که با افتخار آنرا تالاب صومعه سرا معرفی میکنیم ، با وجود آن زیبایی های طبیعی و زیستی که سالانه پذیرای پرندگان مهاجری چون: کیلار،فیلوش و خوتکا هنوز تتوانسته آنطور که باید باشد جذب مسافر و گردشگر نماید.

  صنایع دستی شهرستان صومعه سرا از قبیل: حصیر بافی-سرامیک سازی-قلاب دوزی- معرق-گلیم بافی-فرش بافی-بامبو بافی-چموش دوزی و نازک کاری چوب که روزگاری چرخ معشیت مردم را می چرخاند هم اکنون برای بومی های این شهرستان  نا آشنا و غریب است چه برسد به بیگانگان و مسافران.

  ابریشم صومعه سرا  که خاستگاه ابریشم ایران است و بدون شک در صنعت نوغانداری در کشور بی همتاست-متاسفانه چرخ دنده ی کارخانه هایش در حال ایستادن است که فقط کارخانه ی ابریشم کشی به عنوان بزرگترین کارخانه ابریشم کشی ایران در حال فعالیت می باشد.

  با اینکه شهرستان صومعه سرا در ناحیه جلگه ای واقع شده ولی با وجود کوه ها و قللی مانند پلنگ دره،سفید لنگان،سیاه کوه و خمبارژی که حداکثر ارتفاعشان به ۱۲۰۰ متر می رسد،خالی از هرگونه مکان های تفریحی از جمله تله کابین ،سورتمه ریلی و یا مثلا ایجاد یک منطقه با لژهای خانوادگی و … است

  با وجود مراکز آموزشی و دانشگاه های متعدد متاسفانه شاهد پذیرش دانشجو در سطح تحصیلات تکمیلی د دکترای تخصصی نیستیم و از این حیث هم دچار مشکل و کمبود می باشیم.

  این موارد گوشه ای از دغدغه ها و مشکلات شهرستان صومعه سرا است که به قلم بنده حقیر آمده تا شاید بتواند موجب پیگیری شود.

  ۵ ديدگاه

  1. شما گفت:

   نظرهمه درباره این خبر سکوت است

  2. شمام گفت:

   عدم انعکاس نظرات کاربران باعث نامیدی است

   • واران نیوز گفت:

    با سلام
    برخی از بازدیدکنندگان یک متن را با کمی تغییر و با اسامی مختلف میفرستند (بر اساس آی پی فرستنده می توان متوجه یکی بودن نویسنده ها شد) که ما فقط یکی از دیدگاه ها را تایید می کنید.

    در ضمن دیدگاه هایی که حاوی توهین باشد به هیچ وجه تایید نمی شود
    با تشکر

  3. ایکس باکس صومعه سرا گفت:

   دلخوشی یان توجه کنید :: :: :: :: با این همه رئیسی که در آموزش وپروش صومع سرا عوض شده نتوانسته خانه معلم مهیا کنید درحالیکه سالهاست در بخش جمعه بازار برای فرهنگیان خانه معلم مهیا شده : صنایع دستی مانند : حصیر بافی، سرامیک سازی،قلاب دوزی- معرق،گلیم بافی،فرش بافی،بامبو بافی،چموش دوزی و نازک کاری چوب که روزگاری چرخ معشیت مردم صومعه سرا را میچرخاند الان چرخ خودش را نمیتواند چرخاند.
   زمانی صنایع ابریشم صومعه سرا در ریسندگی کشور بی نظیربود : : : ولی الان ازکارخانه ی ابریشم فقط نام مانده. روستاها وبخشهای صومعه سرا شامل قصابسرا، اباتر ، گوراب زرمیخ ،جمعه بازار هرکدام پارک ساحلی ایجاد کرداند، اما عدم تمرکز مسئولین شهرداری وشورای اسلامی باعث شد الارغم عبورچند رودخانه درجوار صومعه سرا ما پارکساحلی یا پارک آبی نداریم

  4. فرودین دوست داشتنی گفت:

   فروردین ۲۹, ۱۳۹۵واران نیوز می‌گه:
   برخی از بازدیدکنندگان یک متن را با کمی تغییروبا اسامی مختلف میفرستند (براساس آی پی فرستنده میتوان متوجه یکی بودن نویسنده ها شد)ما فقط یکی از دیدگاه هاراتاییدمیکنید. در ضمن دیدگاه هایی که حاوی توهین باشد به هیچ وجه تایید نمی شود.

   سلام شاید بتوان به جرات گفت واران نیوز یکی از بهترین سایت های درامر چیدمان سایتی و زیبایی درامرنگارش است بطوریکه موقع خواندن متن ها چشم ما خسته و بصورت گیج درسایت سرگردان نمیشود. اما سایت واران نیوز بی طرف نیست دایم نظرات یک جریان سیاسی رابصورت دستور درج میکند وجامعه تکصدا می بیند که زیبنده دبیران مسئولین سایت نیست وهرکس جواب همین جریان سیاسی را بنویسد شما آنرا توهین می پندارید.

   واما اگر شخصی نظرات مختلف دارد وآنرا با اسمی گوناگون برای شما میفرست اگر قابل انعکاس است شما درج میکنید واگرتکراری بود ثبت نکنید. لازم ذکراست همه مردم نظرات گوناگونی دارند ، شاید هدف کاربر شما تنوع در ارسال دیدگاهست به مانندشما دوست عزیز . نیاز نیست بصورت تهاجمی جواب دهید به هرحال ریش وقیچی در دست شماست

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro