کد خبر : 444
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۱ - ۲۲:۱۶

اخلاق سیاسی

اخلاق سیاسی

نکته مهم این تفکر رسیدن به قدرت به هر بهایی است اگر چه عوامل کنترلی  در چهارچوب اصل تفکیک قوا و نظارت نهاد های واسطه ای و مدنی برای آن تعریف کرده اند .اما هدف غایی کسب قدرت است که یک امر زمینی است در اندیشه ی سیاسی اسلام  هدف از رفتار های سیاسی کسب

اخلاق سیاسی

نکته مهم این تفکر رسیدن به قدرت به هر بهایی است اگر چه عوامل کنترلی  در چهارچوب اصل تفکیک قوا و نظارت نهاد های واسطه ای و مدنی برای آن تعریف کرده اند .اما هدف غایی کسب قدرت است که یک امر زمینی است در اندیشه ی سیاسی اسلام  هدف از رفتار های سیاسی کسب قدرت نیست بلکه هدف نهایی خدمت است و قدرت به عنوان ابزاری برای انجام خدمت می باشد و اگر وسیله ی خدمت نباشد ذره ای هم ارزش نداردبه طوری که کسب قدرت به هر وسیله ای مطرود و امری مردود می باشد .

با نظر داشتن موارد فوق عرصه ی رفتار های سیاسی امروز کشور ما فارغ از جناح ها  وگروه ها و دسته بندی ها ی مرسوم واعتباری چگونه است؟

در جامعه دینی که هدف ،احیای فضیلت ها وخصایل  نیکو می باشد آیا فعالیت های سیاسی  به ارتقای اخلاق و معنویت جامعه کمک می کند یا خیر؟آیا می توانیم امید وار باشیم که چندین سال فعالیت سیاسی بعد از اندیشیدن بر عمر رفته در فعالیت های اجتماعی با آرامش و اطمینان خاطر یقین کنیم که سیاست ورزی به ارتقای معنویت ما کمک کرده است؟

اگر پاسخ به سوالات فوق همراه باید تعریف مجددی از سیلست ، انگیزه های سیاسی و رفتار های  حزبی و گروهی انجام داد

باید اندیشید آیا اصل رقابت های سیاسی را به عنوان محوری برای تنازعات اجتماعی می پذیریم یا واقعیتی برای یک جدال احسن و برگذیده بهتر ین ها می دانیم؟

دروغ ،تهمت ،پرده دری و ریختن آبروی مومن جزو گناهان کبیره و معاصی است به عنوان ابزاری در سیاست ما به کار گرفته شده است یا خیر؟

عرصه ی فراخ سیاست را تا کجا گسترش داده ایم آیا با عینک و نگاه تند گورهی و حزبی به سرمایه های انسانی نگاه کرده ایم یا با نگاهی آرمانی از جنس شعار ها و آرمان های بلند انقلاب اسلامی؟

اگر سیاست با اخلاق مهار نشود ، دامنه پر شیب سیاست فضایل را کمرنگ خواهد کرد وبا استفاده از حربه ی توجیه چیزی را باقی نمی گذارد.

نیاز امروز ما سیاست اخلاقی و اخلاق سیاسی است . وسیاسیون باید عامل به اخلاق اسلامی باشند. با نگاهی گذرا به برخی سایت ها ی انترنتی و رسانه ها و شایعاتی که به گوش می خورد بهخوبی می توان فهمید در چه نسبتی با اخلاق و سیاست قرار داریم

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار