کابینه دولت نیاز به خانه تکانی دارد/ رویکرد اقتصاد مقاومتی دفاع از عدالت اجتماعی است

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۲۹ فروردین ۹۵ - ۱۴:۵۰

  کد خبر : 44454
  عضو هیأت علمی جهاد دانشگاهی گیلان:

  کابینه دولت نیاز به خانه تکانی دارد/ رویکرد اقتصاد مقاومتی دفاع از عدالت اجتماعی است

  سید احمد ذبیحی با اشاره به اینکه دولت با شعار حل مشکلات معیشتی مردم فعالیت خود را آغاز کرد و در این راه تمام هم و غم خود را در به فرجام رساندن برجام به کار گرفت، گفت: آنچه در نهایت معلوم شد، این بود که آبی از دستان کدخدا نمی چکد و برجام آرزوها به سرابی بیشتر شبیه است تا دستآوردی افتخارآمیز.

  به گزارش واران نیوز به نقل از  روشن خبر، دکتر سید احمد ذبیحی، عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی استان گیلان،  با اشاره به گذشت بیش از دو سال از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی طبق اصل ۱۱۰ قانون اساسی پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت به دولت؛ اظهار داشت: دولت با هدف تسریع در امور اقتصادی و ایجاد گشایش در کار مردم اقدام به آغاز مذاکرات سیاسی در باب هسته ای با غرب کرد تا با حذف تحریمها به پیشرفت اقتصادی کمک کند اما آنچه تا کنون به طور دقیق قابل ارزیابی است اعطای امتیازات گسترده و عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش است.

  وی افزود: اثر برجام بر جامه مردم مشاهده نشد، از این رو دولت راهی جز اقدام و عمل در عرصه اقتصاد مقاومتی ندارد.

  ذبیحی با اشاره به اینکه دولت با شعار حل مشکلات معیشتی مردم فعالیت خود را آغاز کرد و در این راه تمام هم و غم خود را در به فرجام رساندن برجام به کار گرفت، گفت: آنچه در نهایت معلوم شد، این بود که آبی از دستان کدخدا نمی چکد و برجام آرزوها به سرابی بیشتر شبیه است تا دستآوردی افتخارآمیز.

  *کابینه دولت نیاز به خانه تکانی دارد

  وی با بیان اینکه با توجه به اوضاع کابینه دولت نیاز به خانه تکانی دارد، تصریح کرد:  اینک پس از ماهها دولت با تاکیدات مقام معظم رهبری در مسیر اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است که جای سپاس و امیدواری دارد. اما به نظر می رسد وزرا ، استانداران، فرمانداران و مدیرانی که در عمل و سخن ثابت کرده اند نه خود را باور دارند و نه مردم و نه به سیاستهای اقتصاد مقاومتی پایبند هستند باید از دولت کنار گذاشته شوند.

  عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به اینکه دولت باید یکپارچه و باورمند به توان و قدرت مردم باشد، بیان داشت: اقتصاد مقاومتی یک راهبرد است نه یک تاکتیک. به این معنا که کشور با مسایل و مصایب بلند مدت در بخش اقتصاد نیاز به برنامه ای مدون و اجرایی دارد که با اقتصاد مقاومتی تحقق پیدا می کند.

  وی با بیان بی اثر بودن جابجایی دولتها و نتیجه برجام، گفت: ساختار اقتصادی کشور که با همه تلاشهای دولتهای گذشته بر اقتصاد دولتی و خدماتی بنا شده است باید به اقتصاد تعاونی و تولیدی دگرگون و بازسازی شود.

  مسئول کانون بسیج اساتید جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به همدل و همراه و با عزمی سترگ هر سه قوه اجرایی، مققننه و قضاییه در کنار مردم برای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، گفت: تخریب یکدیگر و توپ را در میدان دیگری انداختن دردی از اقتصاد کشور حل نمی کند و بی تردید موجب ناامیدی مردم می شود.

  وی افزود: دولت باید با شهامت و اقتدار مسئولیت برنامه ریزی ، حمایت قاطع و اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی را بر عهده بگیرد و حداقل ماهانه گزارشی مستند از مصوبات ، برنامه ها ، اقدامات انجام شده و نتایج آن را در بخشهای مختلف برای اطلاع و ارزیابی صاحب نظران منتشر کند.

  ذبیحی با اشاره به نقش مجلس شورای اسلامی در تصویب و اصلاح قوانین و نظارت بر اجرای سیاستهای مدون، گفت: مجلس باید با دولت همراهی و همدلی داشته باشد و ضمن جلوگیری از انحراف برنامه ها از چارچوب اقتصاد مقاومتی به دولت مشاوره دهد.

  *بخش عظیمی از سرمایه کشور در اختیار بانکها و در مسیر خلاف سیاستهای اقتصاد مقاومتی هدر می رود

  استاد دانشگاه در مورد نقش قوه قضاییه، اظهار داشت: قوه قضائیه باید بیش از گذشته با عملکرد قاطع و سریع در مبارزه با مفاسد اقتصادی به ترمیم اعتماد عمومی اقدام کند. اجرای اقتصاد مقاومتی بدون بازسازی اعتماد مردم برای همراهی و حمایت از آن ممکن نیست.

  وی تاکید داشت:  قوه قضاییه می تواند با سرعت بخشیدن به پرونده جرایم اقتصادی اعم از اختلاس، ارتشاء ، رشوه ، ربا ، پولشویی، زمین خواری و … به فضای اقتصادی کشور سلامت و آرامش را بازگرداند.

  وی با اشاره به  نیاز برخورد قاطعانه دولت ، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه با بهره و سودهای بانکی لجام گسیخته که به طور جدی دیانت و سلامت اقتصادی جامعه را مورد تعرض قرار داده است؛ گفت: بخش عظیمی از سرمایه کشور در اختیار بانکها و در مسیر خلاف سیاستهای اقتصاد مقاومتی هدر می رود که شایسته جامعه اسلامی ما نیست.

  *رویکرد اقتصاد مقاومتی دفاع از عدالت اجتماعی است

  ذبیحی با بیان اینکه رویکرد اقتصاد مقاومتی دفاع از عدالت اجتماعی است؛ اظهار داشت: برای تحقق تمدن نوین اسلامی باید عدالت و حفظ منافع گروههای ضعیف جامعه از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و با هرآنچه موجب فقر و تبعیض و فساد در جامعه می شود با قدرت مبارزه کرد.

  وی با اشاره به جنگ تمام عیار اقتصادی که لیبرال سرمایه داری غرب با حمایت شرکتهای صهیونیستی بر علیه منافع ایران و به قصد در هم شکستن مقاومت ملت ساماندهی کرده است و نیاز به عزمی جهادی، گفت: .امروز در سایه مدیریت جهادی می توان همچون ۸ سال دفاع مقدس خاکریزهای سخت و چندلایه استکبار را در هم نوردید.

  مسئول کانون بسیج اساتید جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به اینکه مدیریت جهادی که بارها حضرت آقا نیز به آن اشاره فرموده اند مستلزم روحیه بسیجی ، اخلاص و ایثار است، تصریح کرد: مدیریت جهادی با توکل به خدای بزرگ لایزال , و ایجاد اعتماد به نفس،  توانمندی و استعداد و خلاقیتهای خود را شناسایی می کند و باورمندانه از همه آنها بهره می گیرد.

  وی افزود: مدیریت جهادی از کمترین امکانات برای خود و نیروهای خود ظرفیت های گسترده خلق می کند. فرصتها را مغتنم می شمارد و بدون چشم داشت خود را وقف جامعه اسلامی می کند. اگر مدیران اقتصادی کشور همپای دلاور مردان مدافع حرم که در رزمی سخت و بی امان با ایمان به هدف، مجاهدانه در صحنه دفاع از جمهوری اسلامی حضور دارند با شهامت و اخلاص تلاش کنند بی تردید نصرت الهی به کمکشان خواهد شتافت.

  ذبیحی با اشاره به اینکه، اگرچه قرآن کریم تلاش اقتصادی برای امرار معاش خانواده  را تا مجاهدت در راه خدا ارزش گذاری می کند، گفت: در جهان بینی اسلام اقتصاد وسیله است نه هدف ، از این رو ثروت اندوزی، تجمل پرستی، مصرف گرایی اسراف و تبذیر که از نشانه های سبک زندگی غربی است باید در اجرای دقیق سیاستهای اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرارگیرد.

  دکتر سید احمد ذبیحی در پایان باید تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی بر پایه های فرصت سازی، مولد بودن، درون زا و برون گرایی، انعطاف پذیری و جهادی بودن استوار است و کارآفرینی نخبگان و سرمایه آحاد جامعه نقش مهمی در توفیق آن دارد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro