تاثیر استرس بر سلامت و چگونگی مبارزه با آن

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۵ - ۲۱:۴۸

  کد خبر : 44496
  زندگی به گونه ایی دیگر؛

  تاثیر استرس بر سلامت و چگونگی مبارزه با آن

  واران خبر: سالوادور مادی استاد دانشگاه کالیفرنیا و روانشناس بود که در سال ۱۹۷۵ شروع به پژوهش و تحقیقات در …

  واران خبر: سالوادور مادی استاد دانشگاه کالیفرنیا و روانشناس بود که در سال ۱۹۷۵ شروع به پژوهش و تحقیقات در زمینه استرس نمود.

  وی برای انجام پژوهش های خود زندگی ۴۵۰ تن از کارکنان شرکت تلفن بل،درحالی که سمت مدیریتی داشتند و کار خود را از دست داده بودند مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

  سالوادر مادی در حالی دست به انجام این تحقیقات زد که تا آن زمان دانشمندان و روانشناسان همانند او به موضوع استرس نپرداخته بودند.

  تا قبل از پژوهش مادی، عموما بر این باور بودند که استرس در شرایطی می تواند عامل مرگ انسان باشد.حتی نیمی از افراد جامعه مورد مطالعه دکتر مادی، یعنی مدیران اخراج شده شرکت، بر اثر استرس از پای در آمده بودند.شماری دیگر از این افراد در پی بی کار شدن از کار خود،در زندگی شخصی ، از همسران خود جدا شده و برخی دیگر دچار حملات قلبی و یا گذراندن چندین دوره افسردگی و تشویش شده بودند.

  نکته سوال برانگیز ماجرا وضعیت تعداد باقی مانده این اشخاص بود ، که نه تنها به مشکلات روانی و بیماری های قلبی دچار نشدند ، بلکه پس از برکناری و از دست دادن شغل خود به موفقیت های بیشتری رسیده بودند و زندگی شان پیشرفت و تعالی پیدا کرده بود و تعدادی نیز وضعیت سلامتی جسمی شان بهتر شده بود.

  این افراد با توجه به سابقه ایی که در جریان فعالیت شغلی داشتن و با توجه به روابط اجتماعی و تجربه مناسب توانسته بودند در چنین موقعیتی که به شدت استرس به آنها وارد می آورد ، اوج گرفته و شکوفا شوند. مادی توانست با این یافته ها تحول بزرگی در علم روانشناسی ایجاد کند.

  اما آنچه موجب این شکوفایی در این تعداد از افراد شد چه چیز هایی بود که در سایرین نبود؟ سالوادر مادی عواملی را که می تواند در شرایط دشوار منجربه تعالی در انسان شود را اینگونه بر میشمارد:

  ۱ تعهد
  مادی در این باره می گوید: «اگر تعهد داشته باشید فرقی نمی کند اوضاع چقدر بد شود، باز هم پای تعهد خود می مانید و به جای آنکه عقب نشینی کنید تا جایی که در توان دارید به تلاش ادامه می دهید»

  ۲کنترل

  مادی اظهار داشته است «اگر سعی در به دست گرفتن کنترل داشته باشید و اوضاع را تحت کنترل خود بدانید به جای اتخاذ موضعی منفعلانه، سعی می کنید بر نتیجه اثرگذار باشید»

  ۳ استقبال از چالش

  اگر بر این باور باشیم که در زندگی همواره ممکن است شرایط برای ما تغییر کند و به گونه ای دیگر رقم بخورد ، این آمادگی در ما حاصل می شود که همواره با تغییر مواجه شویم. همچنین باید دانست که تغییر این فرصت تجربیات تازه را برایمان فراهم می کند و  از این رو می تواند یک چالش باشد

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro