ابراز نگرانی روسیه از سرکوب اعتراضات مردمی در عربستان

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۲ تیر ۹۱ - ۲۲:۱۶

  کد خبر : 445

  ابراز نگرانی روسیه از سرکوب اعتراضات مردمی در عربستان

  روسیه ضمن ابراز نگرانی از سرکوب اعتراضات مردمی در جریان تظاهرات ضددولتی در عربستان سعودی، از ریاض خواسته است از …

  روسیه ضمن ابراز نگرانی از سرکوب اعتراضات مردمی در جریان تظاهرات ضددولتی در عربستان سعودی، از ریاض خواسته است از شیوع احتمالی درگیری‌های فرقه‌ای جلوگیری کند. ..

  کنستانتین دودوگف، کمیسر حقوق بشر، دموکراسی و حاکمیت قانون در وزارت خارجه روسیه روز پنج‌شنبه (۲۲ تیر، ۱۲ ژوئیه) به گزارش‌های مربوط به حملات ۱۹ تیر (۱۹ ژوئیه) پلیس به تظاهرات مسالمت‌آمیز مخالفان در قطیف که با اکثریت ساکنان شیعه در استان الشرقیه قرار دارد اشاره کرد.

  دولوگف گفت که دو تن در این درگیری‌ها کشته و شماری مجروح شدند که یکی از مجروح‌شدگان شیخ نمر النمر، روحانی برجسته شیعه عربستان بود که از سوی نیروهای پلیس بازداشت شد.

  وی افزود: “ما امیدواریم که مقام‌های عربستان همه اقدام‌های لازم را برای عادی کردن شرایط در مناطق شرقی این کشور انجام دهند.”

  این دیپلمات روس همچنین از مقام‌های عربستان سعودی خواست، از هر گونه تقابل از جمله درگیری‌های بین مذاهب در این منطقه جلوگیری کند و “به رعایت حقوق بشر که مورد پذیرش همگان است از جمله حق آزادی بیان، برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و آزادی برگزاری تجمعات بر اساس قانون” پایبند باشد.

  مناطق شرقی عربستان سعودی به ویژه در شهرهای قطیف و عوامیه از فوریه ۲۰۱۱ صحنه اعتراضات ضددولتی بوده است که معترضان در این منطقه اصلاحات حقوق مدنی، آزادی بیان و آزادی زندانیان سیاسی را در این کشور خواستار هستند.

  با این حال، تظاهرات در عربستان به خواسته‌ای برای سقوط رژیم آل سعود تبدیل شده است. این خواسته از نوامبر سال ۲۰۱۱ در پی کشتار معترضان در این منطقه شدت گرفته است.

  تظاهرات در کشور پادشاهی عربستان در حالی ادامه دارد که برگزاری هرگونه تظاهرات و گردهمایی‌های سیاسی در این کشور ممنوع است و به شدت سرکوب می‌شود.

  منبع:presstv

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro