شهید فومنی که صدام برای سرش جایزه تعیین کرد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : دوشنبه ۶ اردیبهشت ۹۵ - ۲۱:۵۴

  کد خبر : 44663
  مردان بی ادعایی که مدیون آنان هستیم؛

  شهید فومنی که صدام برای سرش جایزه تعیین کرد

  شهرستان فومن دارای هفت شهید شاخص است که ۶ نفر به عنوان سرداران شهید و یک نفر به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی است که اسامی آنها سردار شهید خلیل نظری، گداعلی خوشروش، مجید مرآت، علی فرجود، احمد رحمت زاده و اصغر معصوم و شهید حجت‌الاسلام محمد حسین افتخاری است.

  پایگاه خبری تحلیلی واران خبر  حدود ۲۰ ماه از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته بود و دولت نوپای جمهوری اسلامی ایران مشغول بازسازی سازمان‌ها، تشکیلات دولتی و نیروهای مسلح بود و هنوز آمادگی کاملی برای جنگ و دفاع را نداشت که در چنین موقعی، میهن اسلامی ایران مورد هجوم استکبار و مزدوران منطقه‌ای قرار گرفت.

  نیاز انسانی جبهه‌ها به نبرد، با یک اشاره حضرت امام(ره) به کلی تأمین بود ودر این راستا رزمندگان فومنی با توجه به مسافت طولانی که با جبهه جنگ حق علیه باطل داشتند به صورت دریایی از انسان‌های مخلص در صحرای گرم و سوزان خوزستان گرد آمده بودند و لبیک گویان، صحرای عرفات را برای رسیدن به معبود خود، چون دریای خروشان در نظر تداعی می‌کردند.

  مردم مسلمان و ولایتمدارشهرستان فومن طبق فرمان امام راحل با ارائه جان و مال از میهن خود دفاع کردند و از این رو، هم‌زمان با حضور تعدادی از جوانان فومنی در میدان‌های جنگ، مردم در پشت جبهه نیز اقدام به ارسال کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود به جبهه‌های جنگ کردند و نقش بسزایی را در این دوره داشتند.

  مردم دلیر و ولایت‌مدار شهرستان فومن فعالیت‌های مؤثری را در هشت سال دفاع مقدس انجام دادند و در این راه، شهدای زیادی را برای حفظ آب و خاک میهن اسلامی اهدا کردند و امروز می‌توان مدال‌های درخشان آن‌ها را در گلزارهای شهدای این شهرستان مشاهده کرد.

  شهرستان فومن دارای ۴۰۵ شهید والامقام است که با تمام قدرت در برابر دشمن ایستادگی کردند و سند پیروزی دفاع مقدس را برای کشورمان به ارمغان آوردند، همچین این شهرستان دارای ۲۸ جاویدالاثر و یک هزار و ۵۰ جانیاز است که از این تعداد جانباز یک صد و ۱۷ نفر آزاده هستند.

  چهار خانواده در این شهرستان ۳ فرزند خود را و ۱۰ خانواده ۲ فرزند خود را تقدیم خاک میهن و برای پیروزی در دفاع مقدس کرده‌اند.

  شهرستان فومن دارای هفت شهید شاخص است که ۶ نفر به عنوان سرداران شهید و یک نفر به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی است که اسامی آنها سردار شهید خلیل نظری، گداعلی خوشروش، مجید مرآت، علی فرجود، احمد رحمت زاده و اصغر معصوم و شهید حجت‌الاسلام محمد حسین افتخاری است.

   IMG_6018

  در ادامه به اختصار به معرفی سردار شهید مجید مرآت و احمد رحمت‌زاده می‌پردازیم:

  شهیدی که صدام برای سر او جایزه تعیین کرد

  سردار شهید مجید مرآت‌ حقّی،‌ فرزند محمد در‌ سال‌ ۱۳۴۱ در شهر فومن‌ در خانواده‌ای‌ مذهبی‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود. پس‌ از گذران‌ دوره‌ کودکی‌، وارد مدرسه‌ شد و مدرک دیپلم را اخذ کرد. در زمان‌ اوج‌ درگیری‌ انقلاب‌ که‌ مصادف‌ بود با سن‌ جوانی‌ او به‌ مبارزه‌ با رژیم‌ ستمشاهی‌ برخواست‌ و با فعالیت‌هایی‌ که‌ در این‌زمینه‌ داشت‌، یکبار دستگیر و روانه‌ زندان‌ شد.

   merathaghi

  پس‌ از پیروزی‌ شکوهمند انقلاب‌ اسلامی‌، همتی‌ چشمگیر در دفاع‌ از آرمان‌های‌ انقلاب‌ داشت‌ و باهر فعالیت‌ ضدانقلابی‌، به‌ شدت‌ برخورد می‌کرد. با شروع‌ جنگ‌ تحمیلی‌، با پاسخگویی‌ به‌ ندای‌ امام‌ امت‌ راهی‌ مناطق‌ جنگی‌ گردید و در منطقه‌ غرب‌ کشور مستقر شد.

   Untitled - 2

  پس‌ از مدتی‌ مبارزه‌ و نبرد در سال‌ ۱۳۶۱ روانه‌ غرب کشور، مریوان‌ شد و در گردان‌ «جندالله‌» نخست‌ فرماندهی‌ عملیات‌ گردان‌ و سپس‌ فرماندهی‌ کل‌ آن‌ گردان‌ را عهده‌ دار شد که‌ آزادساختن‌ روستاهای‌ متعددی‌ که‌ حزب‌ کومله‌ و همچنین‌ حزب‌ دموکرات‌ کردستان‌ به‌ اشغال‌ خود درآورده‌ بودند، حاصل‌ آن‌ ایام‌ است‌.

  در سال‌ ۱۳۶۴ فرماندهی‌ محور دزلی‌ از توابع‌ مریوان‌ که‌ علاوه‌ بر دارابودن‌ گردان‌های‌ عملیاتی‌، محل‌ استقرار نیروهای‌ پدافندی‌ نیز بود را برعهده‌ گرفت‌ و تا اواخر سال‌۱۳۶۵ در این‌ مسئولیت‌ باقی‌ بود.

  پس‌ از این‌ برای‌ مدت‌ کوتاهی‌، عازم‌ مناطق‌ جنوب‌ شد و این‌ بار فرماندهی‌ گردان‌ حضرت‌ابوالفضل‌(علیه‌السلام‌) را برعهده‌ گرفت‌ که‌ موجی‌ از خوشحالی‌ را در دل‌ رزمندگان‌ این‌گردان‌ برانگیخت‌. بعد از چندماه‌، به‌ گردان‌ تحت‌ فرمان‌ش، ماموریت‌ انجام‌ عملیات‌ نصر ۴در منطقه‌ ماووت‌ عراق‌ داده‌ شد و این‌ در واقع‌، آخرین‌ سفر او بود.

  این‌ شهید والامقام‌ پس‌ از رشادت‌ها و دلاوری‌های‌ بسیار در مناطق‌ مختلف جنگی‌، در ششم‌ تیر ۱۳۶۶ در این‌ عملیات‌، بر اثر اصابت‌ ترکش‌ در ناحیه‌ سر و سینه‌، به‌ مقام‌ والای‌ شهادت‌ دست‌ یافت‌ و آسمانی‌ گردید. پیکرش بعداز تشیع باشکوه‌ درگلزار شهدای‌ فومن‌ به‌ خاک‌ سپرده‌ شد.

  در تشییع‌ جنازه‌ شهید در میدان‌ شهر فومن‌، یکی‌ از فرماندهان‌ جبهه‌های‌ جنگ‌، سخنرانی‌ و در حالی‌ که‌ می‌گریست‌ خطاب‌ به‌ مردم‌ سوگوار گفت‌: ای‌ مردم‌ می‌دانید، این‌ پیکر مطهر متعلق‌ به‌ کیست‌؟ آیا ازدلاوری‌ها و ایثارگری‌های‌ او باخبرید؟ آیا می‌دانید، در نبرد با کفار صدامی‌ داخل‌ و خارج‌، آن‌ هم‌ درخطه‌ سردسیر کردستان‌ چه‌ حماسه‌هایی‌ آفریده‌؟ کوه‌های‌ بلند مملو از برف‌های‌ سنگین‌ کردستان‌، محورهای‌ خطرناک‌، جاده‌های‌ پرپیچ‌ و خم‌ وحشتناک‌ غرب‌ کشور، باید لب‌ به‌ سخن‌ گشایند و نزدخدای‌ سبحان‌ شهادت‌ دهند، اما فقط‌ یک‌ نکته‌ به‌ شما بگویم‌ و آن‌ اینست‌ که‌ این‌ فرزند دلاور شهید شما، در نبرد چریکی‌ و جنگ‌های‌ نامنظم‌ خود در برابر صدامیان‌، آنان‌ را خسته‌ کرده‌ تا جایی‌ که‌ از سوی‌ ارتش‌ مزدور صدام‌، با بی‌سیم‌ و یا بلندگو خبر می‌دادند، هر کس‌ مجید مرآت‌ را مرده‌ یا زنده‌ اسیر گرفته‌ و یا حتی‌ سر او را بیاورد، جایزه‌ بزرگی‌ خواهد گرفت‌ و این‌، شعار هر روز فرماندهان‌ و سربازان‌ عراقی‌ بود که‌ از بلندگوهای‌ آنان‌ در مرزهای‌ جنگی‌ کردستان‌ اعلام‌ می‌شد».

  در بخشی‌ از وصیت‌ نامه‌اش‌ می‌خوانیم‌: «خدایا در حد توان سعی کردم در راه تو و برای تو کشته شوم هر چند تقصیر و گناه زیاد داشتم اما امیدم به الطاف و فضل توست که مطمئناً می دانم بیشتر از گناهانم است. همیشه دعایم این بود که بار پروردگارا! منهم جزء شهداء باشم و مرگم را خداوند به راهش قرار دهد».

  کوشش سردار شهید احمد رحمت‌زاده برای ترویج‌ روحیه‌ مذهبی‌ مردم‌ به خصوص جوانان

  سردار رشید اسلام‌ شهید احمد رحمت‌ زاده‌  فرزند چراغعلی‌ به‌ سال‌ ۱۳۳۹  دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. طی‌ دوران‌ کودکی‌ اگر چه‌ طعم‌ فقر را چشید، اما به‌ کسب‌ علم‌ اشتیاق‌ فراوان‌ نشان‌ داد و با پشت‌ کار در دوران‌ تحصیل‌، تا اخذ دیپلم‌ را با موفقیت‌ پشت‌ سر گذاشت‌.

   0102

  در زمان‌ اوج‌گیری‌ انقلاب‌ شکوهمند اسلامی‌ به‌ رهبری‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) که‌ مصادف‌ با دوره‌ نوجوانی‌ او بود، با استمداد از خداوند متعال‌ و پیروی‌ از امام‌ راحل‌، با شور و عشق‌ در تظاهرات‌ و راهپیمایی‌ها شرکت‌ و باجدیت‌ و حرارت‌، در انجام‌ هر کاری‌ که‌ به‌ شکلی‌ در تثبیت‌ و تاکید این‌ انقلاب‌ موثر بود، پیشقدم‌ می‌شد.

   عضویت در سپاه پاسداران

  پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌، شهید رحمت‌ زاده‌ با برخی‌ از نهاد و ارگان‌ها آشنا و در دوم‌ مرداد ماه‌۱۳۵۹ به‌ عضویت‌ رسمی‌ نهاد سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ شهرستان‌ فومن‌ در آمد. او علاوه‌ برسپاه‌، در انجمن‌های‌ اسلامی‌ شهرستان‌ فومن‌ و همچنین‌ صومعه‌سرا حضوری‌ فعال‌ داشت‌ و چندین‌حوزه‌ مقاومت‌ بسیج‌ را در برخی‌ از روستاها نیز دایر کرده‌ بود که‌ از جمله‌ آنها می‌توان‌ به‌روستاهای‌ «سه‌ سار» ، «ازبر»و «گوراب‌ پس‌» اشاره‌ کرد.

   0203

  معلم قرآن

   این‌ شهید گرانقدر با بر پا کردن‌ کلاس‌های‌ قرآن‌، مجالس‌ عزای‌ اهل‌ بیت‌(علیهم السلام) و همچنین‌ دعای‌ کمیل‌، زیارت‌ عاشورا و… در پایگاه‌های‌ بسیج‌، برای ‌ترویج‌ روحیه‌ مذهبی‌ مردم‌، خصوصاً جوانان‌ می‌کوشید.

  علاوه‌ بر اینها معاونت‌ گردان‌ آموزشی‌ منطقه‌ فومن‌ و شفت‌ و مسئولیت‌ سازماندهی‌ گردان‌ به‌ او واگذار شد و مسئول‌ بسیج‌ دانش‌آموزی‌ شهرستان‌ فومن‌ نیز بود. او با مبارزه‌ علیه‌ انواع‌ بزهکاری‌ها و مفاسد‌ اجتماعی‌ ـ اخلاقی‌ که‌ بقایای‌ رژیم‌ پهلوی‌ بود، نقش‌ عمده‌ای‌ را در این‌ زمینه‌ ایفا کرد.

  در سال‌های‌ آغازین‌ جنگ‌ تحمیلی‌، راهی‌ جبهه‌های‌ حق‌ علیه‌ باطل‌ شد و اولین‌ اعزام‌ او به‌ جبهه‌، به‌ منطقه‌ی‌ جنگی‌ بوکان‌ بود که‌ در اول‌ اردیبهشت‌ ماه‌ ۱۳۶۱ صورت‌ گرفت‌. او در این‌ وقت‌ فرماندهی‌ گروهان‌ در عملیات‌ نامنظم‌ در کردستان‌ را بر عهده‌ داشت‌ و همواره‌ در مناطق‌ غرب‌ کشور حضوری ‌فعال‌ داشت‌.

  علاوه‌ بر غرب‌ کشور، حضوری‌ سبز در جنوب‌ کشور نیز داشت‌ و در یکی‌ از عملیات‌های‌ بیت‌المقدس‌ در خونین‌ شهر بود که‌ بر اثر اصابت‌ ترکش‌، از ناحیه‌ چشم‌ مجروح‌ شد و یک‌ چشمش‌ را از دست‌داد.

  با این‌ همه‌، باز هم‌ به‌ حضور در جنگ‌، مداومت‌ می‌ورزید و پافشاری‌ خانواده‌ مانع‌ از رفتن‌ او به‌جبهه‌ نمی‌شد. این‌ شهید بزرگوار سرانجام‌ پس‌ از رشادت‌ها و دلاوری‌های‌ بسیار در یازدهم‌شهریورماه‌ ۱۳۶۵ که‌ مصادف‌ با ماه‌ محرم‌ در این‌ سال‌ نیز بود، در عملیات‌ کربلای‌ دو در منطقه‌ی حاج‌ عمران‌ با فریاد یاحسین‌ (ع‌)، به‌ سوی‌ شهادت‌ که‌ «هنر مردان‌ خداست‌» گام‌ نهاد و عاشقانه به‌ خیل‌ کاروان ‌شهدا پیوست‌. مزاراین شهید در گلزار شهدای فومن (امامزاده میرزا) قراردارد.

   0304

   در بخشی‌ از آخرین‌ مکتوب‌ شهید رحمت زاده آمده‌ است‌:
  «… به‌ نام‌ او که‌ هستی‌بخش‌ جهان‌ است‌. به‌ نام‌ او که‌ در ذاتش‌ شریکی‌ نیست‌. سپاس‌ به‌ درگاه‌ خداوند سبحان‌ که‌ بر ما منت‌ نهاد و ما را از ورطه‌ نابودی‌ به‌ حیات‌ معنوی‌ رساند…با سلام به آقا ابا عبدالله‌ الحسین‌ (علیه‌السلام) که‌ با قیام‌ خویش‌، راه‌ چگونه‌ زیستن‌ و چگونه‌ مردن‌ را به‌ ما آموخت‌… خداوندا، عمری‌ را در انحراف‌ و غفلت‌ بسر برده‌ام‌ و بر نفس‌ خویش‌ ظلم‌ کرده‌ام‌. بار پروردگارا، قلبم‌ در حجاب‌ گناه‌ است‌ و نفسم‌ معیوب‌ گشته‌، هواهای‌ نفسانی‌ بر من‌ غالب‌ گشته‌اند و نتوانسته‌ام‌، آنگونه‌ که‌ باید، عبادتت‌ کنم‌…».

  باید گفت‌ که‌ اگر چه‌ سال‌ها از زمان‌ شهادت‌ شهید مرآت‌ ،رحمت زاده و همچنین‌ دیگر شهدای‌ عزیز این‌ دیارمی‌گذرد، اما فرهنگ‌ شهادت‌طلبی‌ ایشان‌، حرکتی‌ را در جامعه‌ اسلامی‌ ما بوجود آورد که‌ نه‌ تنها در فرهنگ‌ زمان‌ ما، بلکه‌ بهترین‌ فرهنگی‌ خواهد بود که‌ برای‌ آیندگان‌ باقی‌ خواهد ماند.

  واقعیت‌ این‌است‌ که‌ اگر فداکاری‌ و جانبازی‌ این‌ شهدا نبود. امنیت‌ جامعه‌ از میان‌ می‌رفت‌ و شاید هم‌ اسلام‌ زنده‌نمی‌ماند. بنابراین‌ بر همه‌ ما واجب‌ است‌، از خون‌ شهیدان‌ پاسداری‌ کرده‌ و یاد و نام‌ ایشان‌ را زنده‌ نگهداریم‌.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro