خودزنی انتخاباتی اصلاح طلبان در رشت با چاشنی تاکتیکهای دهه ی شصتی برای مظلوم نمایی!/ تصاویر

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵ - ۱۲:۵۱

  کد خبر : 44741

  خودزنی انتخاباتی اصلاح طلبان در رشت با چاشنی تاکتیکهای دهه ی شصتی برای مظلوم نمایی!/ تصاویر

  یقینا ارتکاب اینگونه رفتارها از سوی یک جریان اصلاح طلب، بیشتر به دلیل ترس از شکست در انتخابات است چرا که احتمال میدهند باتوجه به اقبال عمومی مردم گیلان به نامزدهای اصولگرا در سطح استان، آنها نیز مانند دیگر گزینه های اصلاح طلب دستشان از ورود به مجلس کوتاه بماند و انجام اینگونه رفتارها مانند پاره کردن بنرهای تبلیغی خود به دست نیروهای خودی و نوشتن نام رقیب انتخاباتی بر روی همان بنر، بیشتر شبیه به یک خودزنی سیاسی و انتخاباتی است.

  این روزها که شهر رشت در آستانه برگزاری یک انتخابات مهم و سرنوشت ساز است، اتفاقات گوناگونی در حوزه اخلاق سیاسی و انتخاباتی دیده و شنیده می‌شود که البته در مواردی جای تامل بسیار دارد.
  رعایت حقوق رقیب سیاسی یکی از ابتدایی ترین اصول اخلاق انتخاباتی است که در قانون انتخابات نیز به شکلی در مورد نامزدهای انتخاباتی همواره مورد توجه بوده است. اما به هر شکل رعایت این حقوق از سوی هر یک از نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنان نیز در جای خود یک عمل کاملاً اخلاقی است. اینکه به حامیان یک رقیب اجازه داده شود اخلاق و فرهنگ انتخاباتی را زیر سوال ببرند یکی از اشتباهاتی است که از هیچ یک از کاندیداها به هیچ وجه قابل قبول نیست.

  اینکه پس از گذشت ۳۸ سال و تجربه چندین انتخابات، آیا برابر سنتی که ایجاد شده، همچنان لازم است در آستانه هر انتخابات باز هم از اخلاق انتخاباتی سخن به میان آید، خود بحث مستقلی را می‌طلبد اما بنا به ضرورت به یک نمونه اشاره میکنیم که متاسفانه این بی اخلاقی انتخاباتی، از حامیان یکی از جریانهای اصلاح طلب در چند روز اخیر در رشت چندین بار مشاهده شده است.

  متاسفانه در چند روز اخیر حامیان یکی از کاندیداهای اصلاح طلب حوزه انتخابیه رشت، با توسل به تکنیک های تاریخ مصرف گذشته و دهه ی شصتی، برای مظلوم نمایی کاندیدای مورد حمایت خود دست به اقداماتی چون پاره کردن بنرها و عکسهای وی در سطح شهر نموده، و با ترفندی پیش پا افتاده و خنده دار، همانگونه که در تصاویر مشاهده میکنید، آن را برعهده یکی از کاندیداهای رقیب و اصولگرای حوزه انتخابیه شهر رشت گذاشته است تا وی را مقصر جلوه دهند.

  کاندیدای اصولگرایی که در انتخابات و به خصوص در دوره نمایندگی اش در مجلس شورای اسلامی، از لحاظ رعایت مسائل شرعی و اخلاقی در استان گیلان زبانزد عموم مردم و طیف های سیاسی مختلف بوده است. یقینا چنین انگها و وصله هایی به سرداران عرصه ی دفاع از حقوق مردم که قبلا امتحان خود را به خوبی و روشنی پس داده اند، هرگز نمیچسبد.

  Capturیبشبe photo4-27_10-34-56

  اما از نامزدی که حتی از حضور در جمع های ساده دانشجویی و سیاسی و پرسش و پاسخ های انتخاباتی می هراسد، بعید نیست که حامیانش برای جبران این عدم حضورها، و برای جلب رای بیشتر، دست به اینچنین اقدامات غیر منطقی بزنند.(می توانید مشروح ماجرا را در اینجا بخوانید)

  یقینا ارتکاب اینگونه رفتارها از سوی یک جریان اصلاح طلب،  بیشتر به دلیل ترس از شکست در انتخابات است چرا که احتمال میدهند باتوجه به اقبال عمومی مردم گیلان به نامزدهای اصولگرا در سطح استان، آنها نیز مانند دیگر گزینه های اصلاح طلب دستشان از ورود به مجلس کوتاه بماند و انجام اینگونه رفتارها مانند پاره کردن بنرهای تبلیغی خود به دست نیروهای خودی و نوشتن نام رقیب انتخاباتی بر روی همان بنر، بیشتر شبیه به یک خودزنی سیاسی و انتخاباتی است.

  در اینجا سفارش دوستانه ما به این جریان اصلاح طلب در شهر رشت این است که اگرچه در عرصه سیاسی انتخابات از رقبای اصولگرای خود شکست خوردید، اما حداقل در عرصه ی اخلاق انتخاباتی سعی کنید شکست دیگری را برای خود رقم نزنید.

  عده ای که بی قانونی را به بهانه حمایت از این کاندیدای اصلاح طلب از قبل از ورود وی به مجلس شورای اسلامی شروع کرده اند وای به حال اینکه نامزد مدنظرشان، دستش به مجلس برسد. آن وقت دیگر چه خواسته هایی از وی دارند خدا میداند.

  البته از اصلاح طلبانی که یک بار تجربه ی تلخ شکست اخلاق انتخاباتی را در عرصه ی ملی و در سال ۸۸، در کارنامه خود دارند، بروز چنین رفتارهایی اصلا دور از انتظار نیست. اما به این دوستان اصلاح طلب سفارش میکنیم که به آن حداقل اصول دموکراسی که در مدینه ی فاضله ی مورد نظرشان در غرب(که کم و بیش وجود دارد) که همواره مدعی آن بوده اند، پایبند باشند، هرچند همین را هم بعید میدانیم!

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro