مرگ یک گویش، مرگ یک تاریخ/از طریق گویشها می توان به شناخت اقوام، فرهنگ و سنت‌ها پی‌برد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۵ - ۳:۱۶

  کد خبر : 44974
  دبیر علمی اولین همایش بین المللی زبان ها و گویش های ایرانی كرانه جنوبی دریای خزر

  مرگ یک گویش، مرگ یک تاریخ/از طریق گویشها می توان به شناخت اقوام، فرهنگ و سنت‌ها پی‌برد

  دبیر علمی اولین همایش بین المللی زبان ها و گویش های ایرانی کرانه جنوبی دریای خزر با بیان اینکه مرگ یک گویش، مرگ یک تاریخاست، گفت: از طریق گویشها می توان به شناخت اقوام، فرهنگ و سنت‌ها پی‌برد.

  به گزارش گروه خبرهای دریافتی واران خبر ، محرمعلی رضایتی، روز گذشته در اولین همایش بین المللی گویش های ایرانی کرانه جنوبی دریای خزر گفت: استان گیلان و دیگر استانهای کرانه جنوبی دریای خزر، همچنانکه از نظر تنوع طبیعی و جغرافیایی منطقه‌ای ویژه و برجسته می‌نماید، از نظر فرهنگی، قومی و زبانی نیز موقعیتی کاملاً متنوع و متمایز دارد.

  دبیر علمی همایش مذکور افزود: اقوام گیلک و مازنی و تات و تالش و گالش و … در عین تمایز و تنوع قومی و زبانی قرنهاست که به خوشی و خرمی در کنار هم زندگی می‌کنند.

  وی با بیان اینکه گویشهای خزری نیز همچون دیگر مظاهر فرهنگی و اجتماعی این منطقه در معرض فروپاشی و نابودی تدریجی قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: هم‌اکنون نتیجه طبیعی بسیاری از دوزبانگی‌های این منطقه به تک‌زبانگی دوم و پسین مبدل شده‌است. زبان فارسی گویشهای این منطقه را به نحو چشمگیری پس رانده‌است و عنقریب گویشهای محلی به موزه‌ها بپیوندند.

  رضایتی ادامه داد: برگزاری چنین همایش‌هایی به طور غیرمستقیم می‌تواند نقش ارزنده‌ای در حفظ این مواریث فرهنگی داشته باشد.

  این استاد دانشگاه اذعان کرد: مرگ یک گویش، مرگ یک تاریخ است. مرگ یک نسل است؛ نابودی یک فرهنگ و عقیده و سنت است؛ گم‌شدن بخشی از حیات معنوی یک ملت است؛ بنابر این، حفظ و استمرار آنها از جهات مختلف اهمیت دارد.

  دبیر علمی اولین همایش بین المللی زبان ها و گویش های ایرانی کرانه جنوبی دریای خزر اظهار کرد: گویشها می‌توانند در بازشناسی و تصحیح متون تاریخی و ادبی به ما کمک کنند و برخی ابهامات احتمالی آنها را برطرف نمایند.

  به گفته وی؛ از طریق گویشها بهتر می‌توانیم به شناخت اقوام و فرهنگ و سنت آنها پی‌ببریم. از طرفی حفظ و استمرار گویشها ضمن ایجاد تنوع زبانی که ذاتاً امری خوشایند و نیکوست، می‌تواند در توسعه، تقویت و بازسازی زبان فارسی در سطوح مختلف مؤثر باشد.

  رضایتی تصریح کرد: زبانها و گویشهای ایرانی کرانه جنوبی دریای خزر شامل گیلکی، تالشی، تاتی، گالشی، تبری، کتولی، مازنی و… با گونه‌های مختلف آنها و همچنین زبانهای سمنانی از قبیل شهمیرزادی، سنگسری، سرخه‌ای و … است که خود بخش کوچکی از مجموعه زبانهای ایرانی هستند که حد شرقی آن زبان سریکلی در ایالت سین کیان چین، حد غربی آن زبانهای دیملی و زازا و گورانی در ترکیه، حد شمالی آن زبان آسی در گرجستان و حد جنوبی آن زبان کمزاری در شبه‌جزیره مسَندَم عمان است.

  دبیر علمی اولین همایش بین المللی زبان ها و گویش های ایرانی کرانه جنوبی دریای خزر اظهار کرد: شعاع تحقیق در این حوزه از مرزهای ایران به خارج از کشور هم کشیده شد و از کشورهای ارمنستان، آذربایجان، آلمان و آمریکا مقالاتی دریافت کردیم که بسیاری از آنها در این همایش ارائه شد.

  وی تصریح کرد: مجموع مقالاتی که  در دبیرخانه همایش ثبت گردیده، بیش از ۲۶۰ عنوان بوده‌است که از میان آنها ۲۱۹ خلاصه مقاله در مجموعه چکیده‌مقالات، چاپ و در اختیار مدعوین قرار گرفت. حدود ۷۰ مقاله هم در قالب سخنرانی ارائه شد و نزدیک به ۸۰ مقاله دیگر نیز همراه با سخنرانیها در کتاب مجموعه مقالات همایش به چاپ می‌رسد.

  رضایتی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دانشگاه گیلان موفق شده‌است مجوز راه‌اندازی نشریه علمی-پژوهشی «زبان فارسی و گویشهای ایرانی» را از کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ کند، اظهار کرد: علاقمندان این حوزه از این به بعد می‌توانند با این نشریه جدید، ارتباط علمی نزدیکی داشته باشند.

  دبیر علمی اولین همایش بین المللی زبان ها و گویش های ایرانی کرانه جنوبی دریای خزر یادآور شد: در برگزاری این همایش چند مرکز پژوهشی با دانشگاه گیلان همکاری علمی و اجرایی داشته‌اند، از جمله پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، انجمن علمی زبانشناسی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و بنیاد ایرانشناسی. در سطح استان نیز علاوه‌بر دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت، استانداری گیلان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری استان، میراث فرهنگی و گردشگری استان، برنامه و بودجه استان و مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی دامون فومن مشارکت مادی و معنوی داشته‌اند که جا دارد از همه آنها به نیکی یاد کنم و دستشان را به گرمی بفشارم. مخصوصاً از دوست و همکار فاضل و بزرگوارم جناب دکتر فاضلی عزیز، مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سپاسگزارم که از ابتدای برنامه همایش تا به امروز از هیج مساعدتی دریغ نورزدیدند و با حسن تدبیر بسیاری از گره‌ها را گشودند. همچنین سپاس ویژه دارم از همکار ارجمند و مدیر توانا، جناب دکتر کیوان محمدی رئیس محترم برنامه و بودجه استان که امروز و فردا بر خوان کرمش انشاء‌الله به یغما خواهیم نشست.

  رضایتی در پایان گفت: همچنین جا دارد از ریاست محترم دانشگاه گیلان، جناب دکتر رضی که در سفر خارج ار کشور هستند، از معاونت پژوهش، تحقیقات و فناوری دانشگاه، جناب دکتر میرحسینی، ریاست محترم دانشکده ادبیات و علوم انسانی، جناب دکتر رستمی، اعضای زحمت‌کش کمیته علمی و اجرایی همایش، اعضای محترم کمیته دانشجویی، کارکنان خدوم حوزه پژوهشی دانشگاه گیلان، و همچنین از ریاست محترم، معاونت پژوهشی و رییس محترم دانشکده ادبیات دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت خانم دکتر رحمانی، بالاخص از دوست و همکار شائق و پژوهشگر گویش‌شناس، جناب دکتر جهاندوست سبزعلیپور که سمت دبیر اجرایی این همایش را بر عهده داشتند صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم.

  اولین همایش بین المللی «زبان ها و گویش های ایرانی کرانه دریای خزر» با هدف آشنایی با آخرین تحقیقات در زمینه زبان ‌ها و گویش‌ های ایرانی کرانه جنوبی دریای خزر، ایجاد انگیزه پژوهشی در محققان جوان برای شناخت بهتر و بیشتر میراث زبانی، ثبت و ضبط مواد و مصالح زبان‌های در حال انقراض، شناخت بهتر زبان‌های ایرانی و امکانات آنها برای توسعه و تقویت زبان فارسی، روزهای ۱۴ و ۱۵ اردیبهشت ماه در دانشگاه گیلان برگزار شد.

  در طی این همایش دو روزه، ۶۹ سخنرانی در ۱۸ نشست علمی با حضور دانشمندان و محققانی از کشورهای مختلف از جمله روسیه، آمریکا، آلمان، هند، بنگلادش، ارمنستان، آذربایجان و استادانی از داخل کشور برگزار شد.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro