راه اندازی دفاتر «حسبه» توسط داعش برای نظارت بر اجرای شریعت اسلام

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۵ - ۱۰:۵۳

  کد خبر : 45177
  باغبان زاده استاد دانشگاه:

  راه اندازی دفاتر «حسبه» توسط داعش برای نظارت بر اجرای شریعت اسلام

  یک استاد دانشگاه گفت:داعش در سوریه بلافاصله دفاتری با عنوان «حسبه» راه‌اندازی کرد تا بر اجرای شریعت اسلام نظارت کند.

  به گزارش خبرنگار وارن خبر، دکتر باغبان زاده امروز در کلاس کارگاهی جریان شناسی تکفیری در سالن شهرداری صومعه سرا که به همت اداره تبلیغات اسلامی برگزار شده بود اظهار کرد:داعش از لحاظ فکری در درون مبانی فکری جریان سلفی در دوران معاصر تعریف می شود.

  وی افزود:اصطلاح سلفی در دوران معاصر به معنای قرائتی خاص از اسلام است که ضمن نقد نحله های مختلف فلسفی، کلامی و فقهی اسلامی و تأکید بر وجود انحراف‌ها و بدعت‌ها در نگرش های سنتی به اسلام، خواستار بازگشت به سیره سلف بعنوان اسلام ناب می باشد.

  این استاد دانشگاه با بیان اینکه شعار داعش باقِیَه وتَتَمَدَّد(ماندگار و روبه‌ گسترش) است، گفت:داعش در شهرهای تحت سلطه خود قوانین سفت و سخت مبتنی بر شریعت را اجرا می‌کند. دستان دزدها در ملاء عام قطع می‌شود، هر روز اعدام‌های گروهی در خیابان رخ می‌دهد و زن‌ها حتی اجازه مراجعه به پزشک هم ندارند.

  باغبان زاده تصریح کرد:داعش در سوریه بلافاصله دفاتری با عنوان «حسبه» راه‌اندازی کرد تا بر اجرای شریعت اسلام نظارت کند.

  وی خاطرنشان کرد: دفاتر دیگری هم با نام «دعوا» راه‌اندازی شد تا ایدئولوژی داعش را تبیین و تبلیغ کند. نیروهای این گروه اسلام‌گرای تندرو عکسی را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند که نشان می‌داد داعش افرادی را که در مناطق تحت کنترل آن‌ها درسوریه روزه‌خواری کردند، در ملاءعام شلاق زدند.

  این استاد دانشگاه اظهار کرد: نیروهای این گروه اسلام‌گرای تندرو هرگونه تجارت ساکنان شهرهای تحت کنترل خود به دور از اجازه و کنترل داعش را ممنوع اعلام کردند.

  باغبان زاده با بیان اینکه مبانی فکری داعش تکفیر مخالفان فکری، جهاد علیه شرک، بدعت، توحید و نوع تفسیر آن است، افزود: رهبران این گروه،ابومصعب الزرقاوی، ابوحمزه المهاجر، ابوعمرالبغدادی، ابوبکرالبغدادی، فاضل احمد الحیالی است.

  وی با بیان اینکه اهداف داعش به دو هدف راهبردی و تاکتیکی تقسیم می شود، گفت:سوءاستفاده از اختلافات مذهبی علیه شیعیان، بیان نارضایتی وهابیت از ارتباط دول عراق وایران و پررنگ شدن نقش عربستان از طریق ایجاد ناامنی در داخل عراق، فرسایش توان داخلی عراق و جلوگیری از توسعه و پیشرفت آن به عنوان متحد ایران،بازسازی روحی و جبران شکست تروریست‌ها و ادامه‌ حیات نیروهای بعثی و مانور قدرت معارضه و پدید آمدن شرایط سهم‌خواهی رقبای دولت از اهداف تاکتیکی داعش است.

   

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro