فرماندار صومعه سرا خواستار جلوگیری از سوزاندن ضایعات کشاورزی شد

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : سه شنبه ۵ مرداد ۹۵ - ۲۰:۳۹

  کد خبر : 47324

  فرماندار صومعه سرا خواستار جلوگیری از سوزاندن ضایعات کشاورزی شد

  اسماعیل پور فرماندار صومعه سرا با اشاره به مضرات سوزاندن ضایعات کشاورزی از کشاورزان و مدیران شهرستان خواست تا از این اقدام به شدت بپرهیزند و از سوزاندن ضایعات و بقایای حاصل از فعالیت های کشاورزی خودداری کنند .

  واران خبر: اسماعیل پور با اشاره به اینکه متاسفانه در پایان فصل برداشت محصول در سالیان اخیر مشاهده می شود که کشاورزان با آتش زدن بقایای کاه و کلش مزارع برنج علاوه بر ایجاد آلودگی شدید هوا ، به ساختار های اقتصادی منطقه نیز خسارت میزنند..
  عشوری رییس حفاظت محیط زیست صومعه سرا نیز به عنوان دبیر کمیته مدیریت پسماند شهرستان با اشاره به مشکلاتی که هر سال در این موقع از فصل سال بوجود می آید گفت : سوزاندن ضایعات کشاورزی علاوه بر آلودگی هوا و مشکلاتی که برای سلامت تنفس مردم بوجود می آورد باعث ازبین رفتن میکرو ارگانیزم های مفید سطح خاک میشود که در نتیجه حاصلخیزی خاک به مرور از دست میرود و ماحصل آن کاهش میزان و کیفیت محصول برنج خواهد بود .

  وی با تاکید بر اینکه منبع بزرگ کاه و علوفه دام هادر فصل سرد سال با این کار نابود میشودگفت:  همه اینها در حالی ست که این اقدام فقط در استان گیلان و با این وسعت صورت میگیرد و همه ساله دامداران گیلانی مجبور هستند تا از استانهای مجاور علوفه وارد کنند .

  عشوری افزود : هیچ عقل سلیمی قبول نمیکند فقط به صرف داشتن باورهای غلط در خصوص از بین رفتن لارو آفات برنج با سوزاندن کاه و کلش در این سطح وسیع چنین اقدامی صورت گیرد .

  وی گفت :متاسفانه این باور غلط به شدت غلبه کرده است و نیاز است مدیران ذیربط برای اصلاح این تفکر ناثواب تمام تلاش خود را جزم کنند . نابودی خاک ، آلودگی هوا، نابودی حشرات مفید برای کشاورزی ، از بین رفتن منابع غذایی دامی ، بروز مشکلات عدیده تنفسی برای کودکان و سالمندان و ده ها مشکل دیگر تنها گوشه ای از معایب این اقدام نادرست در سوزاندن ضایعات کشاورزی ست .

  رئیس محیط زیست صومعه سرا گفت : جلوگیری از ورود دستگاه های برداشت محصول فاقد بویلر یا بسته بندی کننده کاه و کلش به حوزه شهرستان با هماهنگی پلیس راه و ادارات مربوطه در کنار برخورد قضایی با کسانی که اقدام به سوزاندن کاه و کلش میکنند ، بر اساس قانون مدیریت پسماند و جلوگیری از آلودگی هوا، از جمله اقدامات اداره حفاظت محیط زیست در ساله های اخیر می باشد 

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro