سفر به وادی نور و سرزمین مجاهدت‌های خاموش

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۷ مرداد ۹۵ - ۱۳:۳۴

  کد خبر : 47462
  واران‌خبر گزارش می‌دهد/

  سفر به وادی نور و سرزمین مجاهدت‌های خاموش

  زائران سرزمین وادی عشق و مجاهدت های خاموش به مدت ۴ روز از مناطق عملیاتی غرب کشور واقع در استان کرمانشاه بازدید به عمل آورند.

  واران خبرصحبت از شهید است و اعجاز نامش، صحبت از زنان و مردانی است که در سال‌های سخت دفاع مقدس بی هیچ چشمداشتی دل را به مسلخ عشق کشاندند و هشت سال در پشت خاکریز و خطوط مقدم در وادی استقامت معتکف شدند.

  چند سالی است که مناطق جنگی پذیرای مردمی هستند که در پی یافتن نیاز های روحی و معنوی خود راهی این دیار می شوند اگر با یکی از این کاروانها همراه شده باشید حتما با تمام وجد احساس کرده اید که با نزدیک شدن به این سرزمین فضایی وصف ناشدنی به وجود می آید همه ترجیح می دهند که با خود و خدایشان خلوت کنند و این نیاز را خودم احساس کردم این دیار نیازی به توضیح ندارد و سکوت کوه های سر به فلک کشیده خود همهمه ای شگرف است.  کوه های ایستاده و خاموش مناطق غرب کشور رازهای نهان بسیار دارد که این همه را هر گوش ناشنوایی هم به گوش جان خواهد شنید آری روح شهداء حاضر است سرزمین متبرکی است که همچون کربلا رازهایش را با زائرش نجوا می کند.
  اینجا هرچه هست عشق است ، ایمان است ، زمزمه است ، اینجا تربت پاک شهیدان ، دلهای عاشقان و باایمان را به سوی نور هدایت می کند.

  مرصاد شاهنامه بلند شهادت است ، دیوان عاشقی است ، شعرهای سرخ ، با واژه های خون ، به وزن عشق و قافیه هایی از جنس قلب پاره پاره عاشقی و در قالب غزل عشق و مثنوی بلند شهادت » ، دیوانی که شکسته دلان عارف با قلم استخوان و مرکب خون و با خط شکسته عروج نوشتند و این صفحه طلایی تاریخ ایران اسلامی را با خون دل تهذیب شده شان تذهیب کردند.

  آری ! مناطق عملیاتی غرب کشور کتاب است ، خواندنی ترین کتاب حماسه . بازی دراز آسمان است سرشار از ستاره های سرخ ، بهار است لبریز از گلهای محمدی ، دریاست ، مواج از موجهای عاشقی.

  مناطق عملیاتی و یادمان های غرب کشور در طول هشت سال دفاع مقدس شاهد مجاهدت ها و فداکاری های ملت ایران بوده است و آن دوره آزمایش بزرگی برای استان کرمانشاه بود. در اینجا به تشریح مناطق عملیاتی جبهه غرب و معرفی یادمان های استان کرمانشاه می پردازیم.

  اردوی راهیان نور بسیجیان صومعه سرایی به مناطق عملیاتی غرب کشور (استان کرمانشاه) همزمان با روز یکشنبه(۳مرداد) از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ناحیه این شهرستان با حضور زائران سرزمین مجاهدت های خاموش آغاز شد

   IMG_0024 IMG_0025

  IMG_0030

  برخی از مسئولان شهرستان برای بدرقه زائران در این نهاد حضور یافتند هر چند که عدم حضور برخی از مسئولان رده اول این شهرستان همچون نماینده، فرماندار و امام جمعه بسیار مشهود بود.

  زائران بعد از عبور از زیر قرآن آماده سفر چهار روزه شدند، از شهرها و استان های مختلف گذر کردند تا به مقصد اصلی یعنی ستاد اسکان راهیان نور کرمانشاه رسیدند.

  1 (14) 1 (17)

  مسافران سرزمین نور در اولین برنامه فرهنگی یعنی نماز جماعت شرکت کردند و از برنامه های چندروزه خود در این استان مطلع شدند.

  1 (82)

  سفر به منطقه عملیاتی مرصاد از صبح دومین روز آغاز شد،همه آماده رفتن به منطقه‌ای شدند که مجاهدت های زیادی توسط رزمندگان در آنجا اتفاق افتاده بود.

  1 (22)

  تنگه چهارزبر در ۳۵ کیلومتری غرب کرمانشاه و در جاده اصلی کرمانشاه – اسلام آباد معروف به راه کربلا قرار دارد، این تنگه، دروازه‌ای اصلی ورود به شهرکرمانشاه از سمت غرب می‌باشد که جاده ترانزیتی کرمانشاه – خسروی، از این تنگه می‌گذرد. در سوم مرداد ۱۳۶۷ نیروهای سازمان مجاهدین (منافقین) با پشتیبانی ارتش بعث عراق، پس از عبور از مرزهای جمهوری اسلامی ایران در محور قصرشیرین-سرپل ذهاب، بدون درگیری جدی تا اسلام آباد پیشروی کردند. و سپس به طرف کرمانشاه ادامه حرکت دادند.

  1 (26)

  در شرق تنگه چهارزبر رزمندگان اسلام راه را بر آنان مسدود ساخته و درگیری را آغاز نمودند. به این ترتیب عملیات مرصاد در تاریخ ۱۳۶۷/۵/۵ آغاز گردید. با حملات نیروهای خودی، نیروهای منافقین که به آن نقطه دست یافته بودند به هلاکت رسیده یا تار و مار شدند. در تنگه چهارزبر بنایی به یادبود عملیات مرصاد احداث گردیده است، نمای بیرونی یادمان حالتی گنبدی شکل مانند مسجد و داخل آن به صورت یک موزه ساخته شده است که مزار ۵ شهید گمنام در این یادمان زیارتگاه عاشقان است.

  1 (24)

  از نکات قابل توجه در این منطقه، مقارن شدن سالروز عملیات مرصاد بود که راو ینکات قابل تاملی را برای زائرین روایت کرد.

  زائران سرزمین مجاهدت های خاموش بعد از بازدید از منطقه عملیاتی مرصاد به سمت قصر شیرین حرکت کردند.

  قصرشیرین در منطقه ای کوهستانی از نوار مرزی طوری واقع شده است که از شمال و غرب با عراق هم مرز می باشد و توسط دو جاده آسفالت از گیلان غرب و سرپل ذهاب به شبکه جاده ای کشور مرتبط است. قصر شیرین قبل از شروع جنگ تحمیلی، هواپیماها و توپخانه ارتش عراق بارها این شهر را مورد تهاجم قرار دادند. ارتش عراق ، با دو لشگر به قصرشیرین حمله کرد و در روز پنجم مهر ۱۳۵۹ شهر را به طور کامل اشغال کرد در حالی که عده ای از مردم موفق به ترک شهر نشدند و در خانه های خود محبوس بودند. ارتش عراق پس از اشغال قصرشیرین مردم شهر را در مسجد مهدیه شهر جمع کرد. نیروهای عراقی در اقدام بعدی جوانان و مدافعان باقی مانده در شهر را شناسایی کردند و به اسارت گرفتند.

  IMG_0049 IMG_0047 IMG_0042

  زائرین بعد از بازدید از منطقه عملیاتی قصر شیرین از نمایشگاه فرهنگی این منطقه که به همت بسیجیان برپا شده بود بازدید به عمل آوردند و عمس های یادگاری گرفتند.

  1 (40) 1 (37) 1 (38) 1 (39)

  سفر به منطقه قصر شیرین به اتمام رسید و زائرین برای اقامه نماز در امازمامده ای در این منطقه حضور پیدا کردند و نماز جماعت را اقامه نمودند.

  بعد از اقامه نماز و صرف نهار به سمت منطقه بازی دراز حرکت کردیم، منطقه ای که باید از دل کوه های سر به فلک کشدیه به صورت مارپیچ عبور می کردی تا بتوانی به قدمگاه شهدا برسی، منطقه ای که وقتی از لا به لای کوه های عبور می کردی صدای شهدا را می توانستی با گوش دل بشنوی.

  سوز سرمای استخوان‌سوز زمستان و داغی گرمای تابستان در این کوه و کمر به تنهایی دل شیر می‌خواهد تا چه رسد به آنکه بعد از تحمل این مشقت با دشمنی تا دندان مسلح بخواهی مقابله کنی.

  قله‌های سر به فلک کشیده را که پنجه در پنجه آسمان کشیده‌اند یکی پس از دیگر پشت سر گذاشتیم و در تمام لحظه‌های گذر از کنار این قله‌ها به شهدا و سختی‌هایی که کشیده‌اید می‌اندیشیدیم..

  غربتی عجیب فضا را در خود محصور کرده است، غربتی به بزرگی غریبی شهدای سرزمین شهدای خاموش…

  1 (55)

  یادمان بازی دراز
  این ارتفاعات که در جنوب غربی سرپل ذهاب قرار دارد؛ یکی از ارتفاعات مهم و استراتژیک منطقه می باشد که بر شهرهای سرپل ذهاب، قصرشیرین و نفت شهر در داخل خاک ایران و شهرهای نفت خانه و خانقین در داخل خاک عراق دید و تسلط خوبی دارد. ارتش عراق در تاریخ ۱۳۵۹/۷/۱۵ این ارتفاع را بدون درگیری اشغال و سپس جاده ای به طول ۶ کیلومتر روی آن احداث و آسفالت کرد. برای آزادسازی بازی دراز عملیاتی در عاشورای ۱۳۵۹ اجرا شد که موفقیتی در پی نداشت. پس از آن برادران سپاه طی دو ماه شناسایی، عملیات دیگری را طراحی کردند که با اجرای آن در تاریخ ۱۳۶۰/۲/۲ بخش مهمی از ارتفاعات بازی دراز از جمله قله های ۱۰۰۰، ۱۰۵۰ و ۱۱۰۰ گچی آزاد گردید.

  1 (58)

  وقتی زائران ارتفاع چند صد متری را پیاده طی کردند و به قله کوه رسیدند،به سراغ سه شهیدی گمنامی که در این قله ارمیده بودند رفتند و درد دل خود با شهدارا آغاز نمودند.

  هر کسی گوشه ای نشسته بود و زیر لب دعایی زمزمه می کرد و حوائج خود را خواستار بود و نکته قابل توجه حضور مادر شهید مفقودالاثر بود که با سوز و آه ناله سر می داد و پسر شهیدش را طلب می کرد.

  1 (63) 1 (68) 1 (65) 1 (77)

  روزدوم و بازدید از مناطق عملیاتی به اتمام رسید و زائران بعد از رسیدن به محل اسکان و اقامه نماز جماعت به سمت محل برگزاری نمایش رزم شب با افلاکیان رفتند.این نمایش بازسازی دوران جنگ تحمیلی در منطقه کرمانشاه بود.

  1 (86)

  روز سوم زائران سرزمین نور به سمت منطقه عملیاتی پاوه به حرکت در آمدند، از دل کوه ها و دشت ها عبور کردیم تا به این منطقه برسیم، از نکات قابل توجه در این مسیر وجود خانه هایی بود که شهر ماسوله را برای همه تداعی می کرد و معروف به هزاران ماسوله بود.

  1 (91)

  زائران پس از رسیدن به منطقه عملیاتی پاوه و یادمان شهدای این منطقه، پای سخنان شیرین راوی کرد نشستند و به سخنان وی گوش فرا دادند.

  1 (97) 1 (96) 1 (110)

  حضور خادم جوانی که پشت درب یادمان شهدا نشسته بود و کفش های زائرین را واکس می زد و جفت می کرد صحنه زیبایی رابه نمایش گذاشته بود.

  1 (108)

  پایان سفر…

  من کجا و تو کجا که شاید در یک لحظه ی ملکوتی به قشنگی تمامی عمر آدم ها کوله بار گناهت را زمین گذاشتی و قنوت گرفتی و سجده کردی،سجده شکر یا توبه!

  نمیدانم ، هر چه بود در یک لحظه عهدی بستی و تمام شد و همه چیز از همین یک لحظه شروع می شود، لحظه هایی که شاید یک چشم بر هم زدن بیشتر طول نکشند اما چشمه ای در قلب آدم ها می جوشانند که سعادت عمری را رقم می زند،لحظه ای که میثاق می بندی همان باشی که او می خواهد.

  وقتی بر خاکی که روی آن افتاده بودی قدم بگذارم، با تو پیمان می بندم که کوله بار گناهانم را همانجا روی زمین بگذارم و همان میثاقی راببندم که تو با خدا بستی.

  و تو خوب می دانی که در این زرق و برق شهرها پیمودن راه آسمان ،چقدر سخت است.

  همراهیم کن…

  …تا شاید من هم به آسمانی ها بپیوندم…

  …تا شاید من هم یکی از آنها باشم که امام عصر روحی له الفداء برای خودش انتخاب می کند…

  …تا شاید من هم مثل تو پرواز کنم…

  پایان…

  به قلم مائده فلاحتکار ضیابری

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro