حیرت ارتش آمریکا از مهارت ایرانی‌ها

 • اکران «خوب، بد، جلف»، «سلام بمبئی»، «گشت ٢» و «مبارک» در صومعه سرا
 • تاریخ خبر : پنج شنبه ۳۰ آذر ۹۱ - ۱۱:۴۶

  کد خبر : 4775

  حیرت ارتش آمریکا از مهارت ایرانی‌ها

  به گزارش فارس، «اندیشکده مطالعات سیاست خاور نزدیک واشنگتن» در گزارش خود نوشت نیروی هوایی ایران، ارتش آمریکا را با …

  به گزارش فارس، «اندیشکده مطالعات سیاست خاور نزدیک واشنگتن» در گزارش خود نوشت نیروی هوایی ایران، ارتش آمریکا را با رهگیری یک فروند پهپاد «پریدیتور» (Predator) شگفت‌زده کرده است.

  این اندیشکده که هیئت تحریریه آن را شخصیت‌های برجسته دیپلماتیک و افراد تأثیرگذار در حوزه سیاست‌گذاری تشکیل می‌دهند در گزارشی تصریح کرده است رهگیری پهپاد MQ-1 متعلق به نیروی هوایی آمریکا توسط هواپیماهای ایرانی نشان‌دهنده کارآمدی خلبان‌های جنگی ایران است.

  این گزارش افزود، دو فروند جت جنگی Su-25 که اصالتاً روسی و فاقد رادار بودند موفق شدند این پهپاد Predator را شناسایی و آن را رهگیری کنند.

  در این گزارش با تیتر «ایران استقلال هوایی ناوگان خلیج [فارس] را تهدید می‌کند» آمده است: «با در نظر گرفتن همه جوانب، این رهگیری بر فراز خلیج [فارس] نشان دهنده مهارتهای کامل خلبانی و کنترل و همکاری موثر نیروی هوایی ایران بود.»

  «ادی باکس» (سرهنگ دوم نیروی هوایی آمریکا و کارشناس امور نظامی) «میشل ایزنشتات» (تحلیلگر مسائل نظامی و امنیتی در اندیشکده واشنگتن) و«مایکل نایتز» (تحلیلگر مسائل نظامی و امنیتی ایران، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس) که این گزارش را نوشته‌اند، تصریح می‌کنند ارزیابی‌های طولانی مدت ارتش آمریکا که ادعا می‌کرد نیروی هوایی ایران نخواهد توانست همپای هواپیماهای غربی حرکت کند نادرست از آب درآمده‌اند.

  این گزارش تصریح می‌کند نیروی هوایی ایران ۱۳ فروند هواپیمای سوخو ۲۵ دارد که هفت فروند از آنها در جنگ خلیج در سال ۱۹۹۱ شرکت داشتند. این گزارش می‌افزاید بر خلاف جنگنده‌های اف۴، اف ۵ و اف ۱۴ آمریکایی، هواپیماهای کوتاه برد سوخو به عنوان هواپیماهای ردیاب طراحی نشده‌اند.

  در این گزارش آمده است: «استفاده از این هواپیما علیه Predator نشان می‌دهد که آغاز کننده این عملیات احتمالاً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بوده است که نظارتی بر نبردهای هوایی با هوایی ندارد ـ سوخو ۲۵ تنها هواپیمای با کارکرد بالا در این سازمان است.»

  به نوشته این کارشناسان نظامی، سپاه پاسداران احتمالا این هواپیماهای سوخو ۲۵ را به خاطر سرعت پایین آنها انتخاب کرده که این باعث می‌شود آنها بتوانند پهپادهای Predator را ردیابی کنند؛ زیرا سرعت جت‌های غربی مانند اف ۱۶ برای ردیابی پهپادها بسیار زیاد است.

  کلیه حقوق برای پایگاه خبری واران نیوز محفوظ است
  Desgined & Programmed by AmirHz.pro