امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Thursday, 6 May , 2021
امروز : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 25 رمضان 1442
شناسه خبر : 4801
  پرینتخانه » گفتمان و اندیشه تاریخ انتشار : 21 دسامبر 2012 - 2:05 |

یادداشت ساختمان گل و بلبل (قسمت اول)

به گزارش واران نیوز به نقل از صومعه سرا نیوز»یادداشت قسمت اول ساختمان گل و بلبل؛  در این یادداشت میخوانید: یک مسئول حزب اللهی تشنه قدرت نیست، آرزویش خدمت است! عمر شورای شهر رو به پایان است… حذف تجربه تلخ پارتی بازی در شهرداری ها با برگزاری آزمون! بسم الله الرحمن الرحیم در دفاع از […]

یادداشت ساختمان گل و بلبل (قسمت اول)

به گزارش واران نیوز به نقل از صومعه سرا نیوز»یادداشت قسمت اول ساختمان گل و بلبل؛  در این یادداشت میخوانید: یک مسئول حزب اللهی تشنه قدرت نیست، آرزویش خدمت است! عمر شورای شهر رو به پایان است… حذف تجربه تلخ پارتی بازی در شهرداری ها با برگزاری آزمون!

بسم الله الرحمن الرحیم
در دفاع از دین مبین اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی که امروز پرچمدار نبرد با کفر در جهان است، همه ما وظیفه داریم به نحو احسن و به اکمل وجه تمام توان و نیروی خود را بکار بگیریم تا خدای ناکرده دچار شبیخون دشمنان اسلام نشویم.

از آغازین روزهای انقلاب اسلامی که این دفاع همه جانبه استارت خورد تا به امروز،  افراد از طیف های سیاسی مختلف و نگرش های متفاوت اما مقید و وفادار به نظام اسلامی در کنار هم و پشت به پشت یکدیگر در این کارزار سخت حاضر بوده و به جنگ با دشمن پرداخته اند. طبعا در این بین شدت و ضعف هایی هم وجود داشته ولی آنچه مسلم است، همیشه فداکاری های عده ای عامل پوشش کوتاهی های عده دیگر شده و به هر حال دشمن را در رسیدن به اهدافش ناکام گذارده است، ولی نباید فراموش کرد که این خصم عنود، هنوز در صحنه حاضر است و خشمگین تر از گذشته مترصد فتح این دژ مستحکم و پایگاه اصلی مبارزه با بی عدالتی در جهان است.

از مردم، این دلدادگان واقعی به ندای خمینی کبیر و رهروان با وفای خورشید انقلاب حضرت آیت الله امام خامنه ای که بگذریم، در سطح مسئولین که انتظار می رود با خلوص نیت و با هدف ایجاد وحدت و تزریق روحیه خودباوری به شکوفایی هر چه بیشتر این انقلاب کمک کنند اما، بعضا شاهد دو دستگی و چند دستگی هایی و همینطور تخلفاتی هستیم که جز ضرر و عقب ماندن از اهداف انقلاب و پیشرفت ایرانی اسلامی چیزی عاید این نظام مقدس نمی کند.

مسئولینی که گاهی خواسته های شخصی و گروهی خود را بر مصالح نظام و مردم ارجح دانسته و نمونه بارز خواص بی بصیرت لقب گرفته اند.

با مباحثی که بعضا حول سوء استفاده های مالی و اقتصادی برخی از مسئولان، اظهار نظرهای نسنجیده و اقدامات نادرست برخی از آنها مطرح می شود، یا مدیری که بر ای حفظ میز خود به هر دری می زند و از این و ان برای بقاء در پستش طلب یاری می نماید، چگونه می شود چنین افرادی را مسئولین ادارات در جمهوری اسلامی نامید؟! اینها اصولگرا نیستند بلکه گرای اصول را به متخلفان و حتی دشمن می دهند تا براحتی با علم کردن چنین مواردی ولایتمداران و مسئولین دلسوز واقعی را تضعیف، اصول را کمرنگ و در صدد تخریب جریان واقعی اصولگرایی که تابع ولی امر مسلمین است برآیند.

یک مسئول حزب الهی تشنه قدرت نیست، آرزویش خدمت است! تا زمانی که توفیق خدمت داشته باشد به کارش ادامه می دهد و چنانچه نباشد دست و پا نمی زند، دیگران را تخریب و تضعیف نمی کند، همراه افراد متخلف نیست، در صدد جذب رضایت جامعه بر می آید، جذب حد اکثری و دفع حد اقلی که از دغدغه های رهبر معظم انقلاب است را در دستور کار خود قرار می دهد، موانع و مشکلات را به صراحت با مردم در میان می گذارد و برای رفع آنها از آنان کمک می جوید، و نهایتا در ارائه آمار و گزارش ها به کذب گویی متوسل نمی شود.

صومعه سرانیوز: کمتر از ۲۰۰ روز تا پایان عمر این دوره از شورای اسلامی شهر باقی مانده است. انتخابات خرداد ماه ۹۲ با تشخیص قانونگذار هم زمان با انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری برگزار می شود. به نظر می رسد با اینکه کمتر از یکسال از زمان خدمت این گروه از منتخبین  صومعه سرا باقی مانده اما برای وعده و وعیدها و نشان دادن نمایشی برخی طرح ها و پروژه های شهری پایانی نیست و هر روز بر تعداد طرح های نیمه کاره صومعه سرا اضافه می شود.

عمر شورای شهر رو به پایان است، اما متاسفانه اعضای شورای شهر به رفتارهای سلیقه ای، گروهی و حتی منافع شخصی خود درگیر هستند و کمترین میزان توجه را به مشکلات سطح شهر دارند.

به عملکرد شهرداری وشورای شهر صومعه سرا در سال های اخیر به قدری انتقاد وارد است که می توان چندین کتاب در مورد آن نوشت.شاه بیت غزل این انتقادات به مجموعه های مذکور را می توان در سوء مدیریت وبرخورد های گاها سلیقه ای مسئولین آن دانست. سوء مدیریت گروهی از مسولین وبویژه افراد درگیر در مجموعه های شهرداری وشورای شهر در صومعه سرا علت اصلی عقب افتادگی شهر صومعه سرا است.

برخی اعضای شورای شهر با برداشت سلیقه ای وتقسیر شخصی خودشان از قانون دست به اعمالی می زنند که با هیچ یک از مقررات همخوانی ندارد. گروهی با خصومت پرونده ها را بررسی می کنند، گروهی دیگر اما در ظاهر با خوبی  صحبت می کنند ولی در جلسات شورای شهر حرف های دیگری می زنند.

به نظر میرسد حواشی پیرامون شورا  و مجموعه شهرداری صومعه سرا تمامی ندارد. هر روز یک شخصیت جدید به جمع منتقدان این  مجموعه ها و عملکرد ایشان اضافه می شود. نکته جالب تر اما در عدم تغییر شیوه و روش اداره شهر توسط شورا و شهرداری صومعه سرا  است، گویا دوستان  به این نتیجه رسیده اند که هر چه انتقاد از آنها بیشتر شود به معنی درستی کارشان است. به بیان ساده تر به نظر میرسد مجموعه شورا و شهرداری صومعه سرا به این جمع بندی رسیده که همه شهروندان، شخصیت ها، مسئولین و … بایستی از عملکردشان ناراضی باشند و برای این منظور جهادگونه در حال ایجاد نارضایتی در شهر می باشند.

روزگاری تمام شکایات از شهرداری معطوف به چند پروانه ساخت، تعدادی تخلف ساختمانی، پایان کار و از این دست موارد بود. از حدود یک سال پیش انتقاد به عملکرد برخی از اعضای شورای شهر به صورت کلی متوجه بخشی از مجموعه شهرداری صومعه سرا  نیز گشت و کاستی های فراوانی در عمل شهرداری به رسانه­ها کشیده شد. جالب این که پاسخ ابهامات ایجاد شده توسط صومعه سرانیوز هیچگاه جواب قانع کننده ای در پی نداشته و این همان چیزی است که در ذهن شهروندان شائبه عمدی بودن برخی کاستی ها را ایجاد کرده است.. با این حال امروز دیگر انتقاد از شیوه اداره شهر و نحوه عملکرد شهرداری و شورای شهر صومعه سرا از حد و توان رسانه محلی صومعه سرانیوز خارج شده و در مواردی که تعدادشان کم هم نیست.

عدم برقراری عدالت در جذب نیروهای جدید در شهرداری

امروزه اداره شهرها و پاسخ گفتن به نیازهای شهروندان نیازمند تغییر در نگاه مدیران شهری است و مثل گذشته نمی‌توان با روش‌های سنتی و اتکا به کمک‌های دولت و عوارض شهرها را اداره کرد گفت: بدون تردید ورود نیروهای متخصص به بدنه شهرداری‌ها تاثیر بسزائی در ورود شهرداری‌ها به عرصه‌های جدید کار و تلاش و خدمت رسانی دارد و جذب نیرو بر اساس برگزاری آزمون استخدامی از ابتدای دولت نهم تا کنون از اولویت‌های کاری وزارت کشور بود که خوشبختانه این آزمون طی سه مرحله در مهر ماه و دی ماه ۹۰ و مهر ۹۱ انجام شد.

با مجوزی که پس از پیگیری‌های چندین ساله،سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور در خرداد ماه سال ۹۰ از معاونت توسعه مدیریت وسرمایه انسانی ریاست جمهوری اخذ کرد،زمینه جذب نیروهای جدید و اجرای آزمون استخدامی شهرداری‌ها فراهم شد تا با ورود نیروهای دارای تحصیلات مرتبط سهم کارشناسان در بدنه شهرداری‌ها و به تبع آن توان کارشناسی شهرداری‌ها افزایش یابد تا به نحو شایسته ای آماده انجام ماموریت های جدید در حوزه مدیریت شهری باشند.

این به گونه ای میباشد که معاون برنامه‌ریزی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در بهار امسال از حذف تجربه تلخ پارتی‌بازی در شهرداری‌ها  خبر داد و گفت: با برگزاری سومین دوره آزمون استخدام شهرداری‌ها این مهم به پایان میرسد ولی ظاهرا شهرداری صومعه سرا بدون در نظر گرفتن این آزمون ها اقدام به جذب نیرو نموده است.

نگاه قانونی: بر اساس قانون، شورا و شهرداری حق گرفتن نیرو از هیچ کانالی را ندارد و همه باید تابع قانون باشند.

هرگونه استخدام و تامین نیروی انسانی شهرداری ها اعم از رسمی، ثابت، قراردادی و شرکتی برابر مصوبه هئیت وزیران باید از طریق آزمون انجام شود و تامین نیرو بدون آزمون تخلف محسوب می شود و شهرداران شخصاً پاسخ گو می باشند.

هر نیرویی که جایگزین بازنشسته‌ها شود یا بر اساس قوانین جدید شهرداری‌ها جذب شود، باید از فیلتری به نام آزمون و گزینش بگذرد.

دیدگاه: این حق مردم است که بهترین کارشناسان در بدنه شهرداری شهرشان خدمت کند نه افرادی که بنا به سفارش برخی‌ها تاکنون در بدنه شهرداری‌ها کار می‌کردند.

اگر شورای شهر و شهرداری محل کاریابی نیست؛ پس چطور این افراد بدون آزمون و بعضی دیگر بدون سواد در بدنه شهرداری قرار گرفته اند؟

چگونه میشود شورای شهر با  آرای مردم انتخاب شود ولی با انتخاب های نا بجا و ضایع، اقداماتی انجام دهد که کوچکترین نفعی برای ولی نعمت ” مردم” ندارد؟

منتظر قسمت دوم یادداشت ساختمان گل و بلبل + اسناد باشید…

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.